Letecké muzeum Kbely oslaví čtyřicátiny

Letecké muzeum, které vzniklo v roce 1968, připomene své 40. výročí až 14. června v rámci Pražské muzejní noci, nicméně svou 40. sezonu už zahájilo.

letiste_kbely_mig

Muzeum je jako jedno z mála přístupné zdarma a těší se díky svým rozsáhlým sbírkám zájmu nejen Pražanů, ale i turistů. Celkově vlastní muzeum 275 letadel, což je na evropské poměry úctyhodná sbírka. Počet všech sbírkových předmětů činí 2251 kusů. Vystaveno je ale jen 85 letounů v krytých halách a dalších 25 venku.

Celkem deset letounů je provozuschopných a jsou čas od času představovány veřejnosti. Odborníci považují za jeden z nejvzácnějších exemplářů francouzských letoun SPAD S.VII, který létal v první světové válce. V 80. letech ho muzeum zrekonstruovalo tak, aby byl funkční.

Po roce 1989 se sbírky muzea rozšířily o letouny západní provenience, v muzeu je k vidění například F-4 Phantom a také předchůdci dnešních Gripenů, letouny Saab. Také některé letouny, na nichž létali českoslovenští letci za II. světové války. Loni přibylo do muzea letadlo, které je doslova legendou – TU 104 A, které bylo prvním proudovým dopravním letounem, jež vlastnily ČSA.

Slaví celé letectví

Kromě letecké techniky v muzeu vystavují i výzbroj, výstroj a další památky, které souvisí s československým letectvím. To ostatně letos slaví 90. let od svého vzniku. Letos proto muzeum připravilo výstavu Českoslovenští letci na frontách první světové války. Součástí muzea jsou i exponáty týkající se kosmonautiky. První československý kosmonaut byl ostatně jeden čas i ředitelem muzea.

Velkou roli při zakládání muzea sehrál časopis Letectví a kosmonautika, který v polovině 60. let uspořádal několik anket na téma letecké muzeum. Snaha odborných kruhů založit muzeum nakonec vyvrcholila v roce 1968. Prvním ředitelem muzea se stal major Ing. Jaroslav Janečka. Bohužel se neuskutečnily velkolepé plány, které první ředitel muzea měl. Do Kbel přijely sovětské tanky a hlídaly i historická letadla. Muzeum se tak otevřelo 11. října 1968. Tehdy mělo necelých 40 letadel, dalších asi 20 bylo zapůjčeno.

Vrchol a hrozící pád

Muzeum potom postupně rostlo a jejímu řediteli se podařilo dosáhnout vybudování nové expozice, která byla slavnostně otevřena na sklonku roku 1988. Muzeum zároveň získalo další tři hangáry, které se začaly upravovat pro jeho potřeby. V roce 1990 odešel plukovník Janečka do důchodu a ve funkci ho nahradil Vladimír Remek. Počet exponátů patřících muzeu neustále rostl a prostor na ně už nestačil. Je ovšem třeba připomenout, že v muzeu byly v té době vystavovány také tanky a další těžká technika i raketové systémy.

Po roce 1989 se začaly rušit některé bojové útvary a technika z nich byla opět deponována v muzeu. To bylo zcela zahlceno. Armáda však získala prostor v Lešanech (od roku 1992), kde dnes existuje expozice těžké techniky.

V roce 1994 byl propuštěn Vladimír Remek a 12 stálých zaměstnanců muzea a armáda hrozila, že muzeum zruší. Zakladatel muzea Janečka se opět vložil do celé záležitosti a podařilo se mu Letecké muzeum zachovat. Od roku 1995 je skutečně věnováno jen letectví. Zbytek těžké techniky bylo přestěhován do Vojenského technického muzea v Lešanech.

Utěšená obnova hangárů

Letecké muzeum podpořil i nový ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek, který v roce 2002 zajistil i finanční krytí chodů nejen leteckého, ale i Vojenského technického muzea. Podařilo se například zrekonstruovat hangár H-88, který byl dlouhá léta používán jako kinosál. Přitom hangár je zřejmě jedním z nejzajímavějších exponátů, byl totiž už v roce 1919 přenesen na letiště Kbely. Také hangár H-18 se dočkal rekonstrukce a v obou pak byly otevřeny nové expozice.

Muzeum nyní chystá rekonstrukci dalšího historického hangáru H-87, kde bude umístěna expozice 2. světové války. Muzeum je otevřeno denně kromě pondělí od 10:00 do 18:00, letos sezonu končí 28. října. Vstupné do muzea je zdarma.


Autor: Oskar Exner, redakce portálu
27. dubna 2008
27. dubna 2008