Letní olympijské hry – názory obyvatel České republiky a Prahy

Názory obyvatel České republiky a Prahy na olympijské hry

  • 4 minuty čtení
 
Citované výsledky pocházejí ze dvou výzkumů STEM. První z nich byl proveden ve dnech 2.–10. května 2007 na rozsáhlém reprezentativním souboru 1219 respondentů obyvatel České republiky starších 18 let. Druhý se konal ve dnech 2.-21. května 2007 a zúčastnilo se ho 824 respondentů – obyvatel Prahy ve věku od 18 let.

 

Češi a sport

Měli bychom být pořadateli velkých mezinárodních sportovních akcí? Více než polovina občanů (56 %) odpovídá kladně. Mezi Pražany je tento podíl ještě vyšší (63 %). Zájem pořádat velké sportovní šampionáty projevuje 80 % lidí, kteří sami sportují a sledují sportovní přenosy a události.

Průzkum ukázal, že v dospělé české populaci je skoro třetina lidí (30 %), kteří se o sport zajímají, sledují sportovní přenosy a sami alespoň občas sportují. Naopak přibližně stejný podíl lidí (31 % v populaci ČR od 18 let) se o sport vůbec nezajímá. Poměrně početná je i skupina lidí, kteří sami nesportují, ale sport sledují a zajímají se o něj (16 % v populaci ČR). V Praze je zájem lidí o sport mírně vyšší.

V případě, že by se u nás konaly olympijské hry, navštívila by nějaké sportovní utkání  zhruba polovina lidí (47 % obyvatel ČR, 54 % občanů Prahy). Největší divácký zájem je o atletiku a fotbal. Zájem o dobrovolnickou činnost v průběhu olympiády projevilo 22 % občanů ČR a zhruba stejný podíl (21 %) respondentů v Praze.

 

Názor na olympiádu

Naprostá většina našich občanů (88 % v ČR, 90 % v Praze) již ví, že Praha zvažuje podání kandidatury na LOH v roce 2016 nebo 2020. V dubnu 2006 vědělo o tomto záměru jen 66 % obyvatel ČR a 76 % Pražanů.

Polovina lidí označuje záměr ucházet se o pořadatelství OH jako „odvážnou výzvu“. Názory druhé poloviny se rozdělily více méně rovnoměrně mezi možnosti „nereálný sen“ a „naprostý nesmysl“.

Jestliže mohli dotázaní přesněji specifikovat svůj postoj k pořádání OH u nás, 16 % obyvatel ČR se označilo za rozhodné zastánce a 23 % za rozhodné odpůrce pořádání her. V Praze je poměr těchto krajních skupin prakticky vyrovnaný (21 % : 22 %). Vlažnou podporu pořádání her u nás vyslovilo 22 % občanů ČR a 20 % obyvatel Prahy, 24 % respondentů v hlavním městě a 25 % v ČR se staví ke kandidatuře Prahy zdrženlivě. Lidí, kterým „je to jedno“, je málo: asi sedmina z celé české populace.

 

Kde hry uspořádat?

Zhruba tři pětiny lidí (57 % v ČR, 65 % v Praze) podporují myšlenku Olympiáda pro ČR, tedy záměr, aby se některé sportovní akce olympiády uskutečnily i v jiných krajích ČR.

Na to, kde postavit hlavní stadión, zda na Strahově anebo v Letňanech, nemají Pražané jasný názor. Hlasy pro obě lokality jsou vyrovnané, přičemž třetina Pražanů se neumí rozhodnout. Zato si obyvatelé Prahy (53 %) častěji než obyvatelé celé ČR (43 %) uvědomují, že je třeba v každém případě zpracovat studii vlivu OH na historické centrum města, většina zbylých požaduje tuto studii v případě, že by se sportovní areály nacházely v blízkosti historického centra.

 

Největší přínosy a největší problémy pořádání LOH

Za „největší přínos her“ lidé nejčastěji spontánně uvádějí posílení mezinárodní prestiže, s odstupem pak zvýšení příjmů z turistického ruchu a dobudování dopravní a sportovní infrastruktury (tento argument jmenují hlavně obyvatelé Prahy).

V otázce „co je největším problémem v souvislosti s konáním LOH“ v celostátním žebříčku dominují ekonomické obavy (zadlužení, vysoké náklady), v pražském se dále objevuje nebezpečí dopravního kolapsu ve městě a možnost teroristických útoků.

 

Hry by měl podpořit stát

Na ekonomické obavy ukazuje i to, že 24 % občanů ČR si myslí, že se hry finančně vyplatí, 37 % má opačný názor (ostatní nedovedou tuto věc posoudit). Praze by měl rozhodně pomoci stát. Velká většina lidí (78 % občanů Prahy, 71 % v ČR) souhlasí s tím, aby se na financování olympiády (zejména na investicích do sportovišť) vedle hlavního města podílel.

Vláda by měla záměr podat pražskou kandidaturu podpořit podle zhruba poloviny občanů. V Praze si to myslí víc lidí než v ČR jako celku (49 % ČR, 54 % Praha).

 

Jde o prestiž a národní hrdost, nejen o ekonomiku

Mezi občany hlavního města má převahu názor, že i neúspěšná kandidatura Prahy bude pro naši republiku přínosem.

Pořádání olympiády je také věcí prestiže a národní hrdosti. Na úspěchy našich sportovců je hrdá naprostá většina našich občanů. Zhruba dvě třetiny lidí (v celorepublikovém průzkumu) by pociťovaly hrdost na to, že jsme byli hostiteli sportovců z celého světa, i kdyby se stalo, že jejich obci, městu nebo regionu by pořádání olympiády nepřineslo žádný přímý hospodářský užitek.


Přílohy:

Praha olympijská

STEM OH

 

30. května 2007
30. května 2007