Letos bude kulturní Praha mozartovská

Zahajovací koncert Mozartova roku se v sobotu uskutečnil na Bertramce. Za hl. m. Prahu je ho zúčastnil radní Bohumil Černý, který árie z oper Figarova svatba a Don Giovanni v podání Ivety Jiříkové, Vladimíra Chmela a Ireny Romenské označil za nádherný zážitek. A důstojný vstup do roku, který bude v pražské kultuře věnován W. A. Mozartovi.

  • 4 minuty čtení

Zahajovací koncert Mozartova roku se v sobotu uskutečnil na Bertramce. Za hl. m. Prahu je ho zúčastnil radní Bohumil Černý, který árie z oper Figarova svatba a Don Giovanni v podání Ivety Jiříkové, Vladimíra Chmela a Ireny Romenské označil za nádherný zážitek. A důstojný vstup do roku, který bude v pražské kultuře věnován W.A.Mozartovi.

„Při příležitosti oslav 250. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta se od ledna do konce příštího roku uskuteční v hlavním městě desítky společenských akcí, výstav a koncertů. Mozartovské výročí je jednou z největších kulturních akcí, na jejichž pořádání se kdy Praha podílela. Je zaměřena jak na Pražany, tak  zahraniční návštěvníky, protože bude i hlavním motem této pražské turistické sezóny. Odpovídá to naší strategii, protože Praha je sice nádherným městem s vysokou návštěvností, ale pokud si ji chceme udržet a zvyšovat, musíme návštěvníkům nabízet daleko více, než samotné kulturní památky, krásné prostředí a základní služby. Proto investujeme velké prostředky také do kulturních projektů. Mozartovské výročí je čímsi mimořádným jak obsahem, tak rozsahem a podařilo se nám najít schopného privátního partnera, který zvládne koordinaci sedmnácti dalších subjektů, podílejících se na projektu", řekl radní Bohumil Černý. 

K přípravě projektu Mozart Praha 2006 se sdružily  kulturní instituce a organizace garantující jeho vysokou kulturní a profesionální úroveň. Geniální skladatelovo dílo ožije díky interpretaci význačných tuzemských i zahraničních orchestrů a sólistů.  V Praze našel Wolfgang Amadeus Mozart i jeho dílo inspirující přijetí plné přátelství a obdivu a stejně jako tehdejší posluchači budou mít i obyvatelé a návštěvníci města v roce 2006 možnost poznat nejen všechna Mozartova díla, která jsou svým vznikem s Prahou spojena. A nahlédnout také do dalšího obdivuhodného bohatství jeho skladeb. Uceleným projektem koncertních, divadelních, výstavních a dalších společenských akcí se Praha zařadí k ostatním evropským městům, která si připomenou toto významné výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta a jeho hudební odkaz světu.

Praha se může pyšnit tím, že Mozartovi připravila řadu šťastných životních chvil. V prosinci 1786 uvedl italský impresário Pasqual Bondini v Nosticově (dnešním Stavovském) divadle Figarovu svatbu. Na rozdíl od Vídně, kterou tato opera příliš nezaujala a kde byla záhy stažena z repertoáru, mělo pražské provedení obrovský úspěch. V lednu 1787 autor poprvé přijel do Prahy a osobně dílo dirigoval. Devatenáctého ledna téhož roku následovalo první provedení Symfonie č. 38 D dur, od té doby nazývané „Pražská“. Během svého pobytu navíc zkomponoval Šest německých tanců pro hraběte Pachtu a uzavřel smlouvu s Bondinim na novou operu pro podzimní sezónu. Stal se jí Don Giovanni na text vídeňského dvorního básníka a libretisty Lorenza da Ponte. Operu Mozart dokončil v Praze, sám ji nastudoval a 29. října 1787 v Nosticově divadle řídil její první provedení. Úspěch nesmrtelného díla, ve své době na většině cizích scén nepochopeného, byl u českého publika srovnatelný jen s úspěchem Figarovy svatby. Při svých návštěvách trávil Mozart hodně času u manželů Duškových ve vile Bertramka. Pro výbornou zpěvačku Josefinu Duškovou složil také koncertní árii Bella mia fiamma, addio. Poslední skladatelův pražský pobyt v srpnu a září 1791, při němž měl znovu příležitost řídit svého Dona Giovanniho takřka ve stejném pěveckém obsazení jako při premiéře, byl poznamenán pro už tehdy nemocného Mozarta neradostnou událostí. Opera La clemenza di Tito, provedená při korunovaci Leopolda II. českým králem, se při pražské premiéře 6. září 1791 nesetkala s uznáním císařského dvora. Po návratu do Vídně poslal ještě skladatel příteli Antonu Stadlerovi k prvnímu provedení svůj jediný Klarinetový koncert A dur. Premiéra díla se konala v Praze 16. října 1791, sedm týdnů před skladatelovou smrtí.  Když se Praha dozvěděla, že Wolfgang Amadeus Mozart 5. prosince 1791 zemřel, uspořádali členové orchestru pražského divadla 14. prosince v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně mohutnou smuteční slavnost. Mozartovu památku přišlo uctít na čtyři tisíce Pražanů.

 

Organizátoři a spolupořadatelé projektu Mozart Praha 2006:

Bertramka - Muzeum W. A. Mozarta, BVA International s.r.o., Česká filharmonie, Český rozhlas, Editio Bärenreiter Praha s.r.o., Národní divadlo, Národní knihovna ČR, Národní muzeum - České muzeum hudby, Obecní dům a.s., Opera Mozart - MozART Praha s.r.o., Pražská komorní filharmonie o.p.s., Pražské hudební slavnosti, Pražské jaro o.p.s., Státní opera Praha, Struny podzimu, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.

 

V Praze 30.1.2006

 


Oblast kultury, cestovního ruchu a kongresové turistiky, církví a náboženských společností, oblast pohřebnictví spadá do působnosti radního hl. m. Prahy Mgr. Bohumila Černého
30. ledna 2006
30. ledna 2006