Libeň drží krok v moderním bydlení

Praha 9 se mění v perspektivní a příjemnou moderní čtvrť a pozadu nezůstává ani Libeň. Spolupráce soukromého kapitálu a radnice Prahy 9 se vyplácí. Do více než tří set nových bytů v libeňské lokalitě Podvinný mlýn se lidé již nastěhovali. V loňském roce k nim přibylo další komfortní bydlení v Drahobejlově ulici a komplex Sedmikráska se připravuje. Ani na sportovní vyžití pro stovky nových občanů se nezapomíná. V atraktivním areálu AC Sparta začnou zanedlouho sportovci využívat novou víceúčelovou sportovní halu.

  • 4 minuty čtení

 

Praha 9 se mění v perspektivní a příjemnou moderní čtvrť a pozadu nezůstává ani Libeň. Spolupráce soukromého kapitálu a radnice Prahy 9 se vyplácí.  Do více než tří set nových bytů v libeňské lokalitě Podvinný mlýn se lidé již nastěhovali. V loňském roce k nim přibylo další komfortní bydlení v Drahobejlově ulici a komplex Sedmikráska se připravuje. Ani na sportovní vyžití pro stovky nových občanů se nezapomíná. V atraktivním areálu AC Sparta začnou zanedlouho sportovci využívat novou víceúčelovou sportovní halu.

 

„Libeň je svojí polohou velmi atraktivní pro soukromé stavební investory. Sousedí s Vysočany a Prosekem, kde dnes také vznikají tisíce nových bytů doplněné objekty pro kvalitní služby. Vdechnout nový život celé městské části Praha 9 je pro nás jednou z priorit,“ uvedl náměstek pražského primátora Pavel Klega a dodal: „Máme zájem na tom, aby zdejší zchátralé a nevzhledné průmyslové oblasti, zanedbané a nevyužité pozemky a proluky nahradily moderní bytové či víceúčelové projekty obklopené množstvím zeleně.“

Do nových bytových domů se již lidé nastěhovali v libeňské lokalitě mezi ulicí Podvinný Mlýn a říčkou Rokytkou. Objevili její potenciál - obklopuje ji zeleň, na východ leží park Podviní, jižně  a západně idylické břehy říčky Rokytky a severně zalesněný hřeben nad železniční tratí. Není to jediná výhoda. Architektura této zástavby nese příjemné italské prvky - svěžest, lehkost, světlo, terasy a balkóny. Nespornou výhodou je, že obyvatelé 345 bytů mohou využívat 385 parkovacích míst ve dvou podzemních patrech a 57 povrchových automobilových stání pro návštěvníky. Pocit pohodlí a bezpečí podtrhuje centrální vjezd hlídaný ostrahou.

Osmipodlažní dům Tulipán s dalším komfortním bydlením ve čtyřiašedesáti bytech dokončil investor v loňském roce v Drahobejlově ulici. Ani tady nechybí podzemní parkoviště. Ve fázi přípravy pro územní rozhodnutí je pak projekt s neméně poetickým názvem Sedmikráska. „Nejvyšší část chystaného bytového domu ve tvaru písmene L o deseti podlažích se bude nacházet na rohu ulic Ocelářská a Kurta Konráda. Další dvě sekce budou mít šest podlaží a jedna z nich navíc dvě ustupující. Celkem sto třicet šest bytů a devět ateliérů,“ představil Sedmikrásku náměstek Klega. Investor plánuje začít s výstavbou v prvním čtvrtletí příštího roku. Hotovo by mělo být v roce následujícím. 

Významným projektem rozvoje sportovního zázemí Libně je bezesporu výstavba v areálu AC Sparta v lokalitě Podvinný mlýn. V dubnu 2008 se začne sportovat ve víceúčelové hale, která je těsně před kolaudací. Prostory čtyřpodlažního objektu využijí především vyznavači házené a dalších míčových her. Hlediště hlavní haly pojme až 1 250 diváků. Zázemí tu najdou stolní tenisté v sále s kapacitou 100 diváků. Tělocvičnu pro 50 diváků budou moci využívat například judisté, ale i jiní sportovci. K dnes již běžným službám podobných zařízení patří posilovna, fitness, rehabilitace, restaurace, vše s bezbariérovými vstupy. „Řešení venkovního ragbyového hřiště s tribunou a zázemím a bytového objektu areálu AC Sparta o pěti podlažích je zatím na papíře. Projekt se dolaďuje, přibyla v něm například běžecká trať. Dokumentace je připravena pro územní rozhodnutí, ubytovna má vydané stavební povolení,“ podotkl Pavel Klega.  

 

Administrativa a obchod - nová pracovní místa

Nová výstavba v Libni a jejím těsném sousedství generuje také vznik dalších pracovních příležitostí. V polovině září loňského roku začala v Sokolovské ulici stavba tzv. Vysočanské brány, budovy, která kopíruje kruhové průčelí protilehlého obytného domu. Architektonická kompozice těchto dvou objektů se tak stane skutečnou dominantou pomyslného vstupu z Karlína a Libně do Vysočan. Kancelářský objekt převážně z oceli a skla bude dle projektu terasovitě vzrůstat ve směru z Českomoravské ulice. Přírodní ochranný štít vůči dopravně vytížené křižovatce Balabenka vytvoří park a stromořadí. „Vysočanská brána poskytne ve dvou podzemních a sedmi nadzemních podlažích téměř sedm tisíc metrů čtverečních administrativních a přes tři tisíce obchodních ploch,“ představil vstupní bránu do devátého pražského obvodu náměstek pražského primátora Pavel Klega. Hotova by měla být na přelomu roku 2009/2010.

V sousedství Vysočanské brány vznikne u ústí z Českomoravské do Ocelářské ulice další nárožní objekt - Administrativní centrum Českomoravská. Takzvaný  Triangle point s výraznou architekturou vnitřního atria nabídne obchodní a kancelářské plochy. Na tuto stavbu bylo v závěru roku vydáno územní rozhodnutí.

 

 

V Praze 10. března 2008

 


 

Ing. Pavel Klega – náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.


10. března 2008
10. března 2008