Lidé bojují proti energetikům

Mladá fronta Dnes - 19.10.2000
Petřiny - "Je to svinstvo," tak reagují obyvatelé Petřin na to, že Pražská energetika (PRE) vyměňuje nad jejich pozemky vedení vysokého napětí.
Pražská energetika se pustila do výměny vedení vysokého napětí, aniž k této stavbě měla stavební povolení. To podle obyvatel i magistrátního odboru výstavby měla mít. "Dá se říci, že energetika to dělá načerno," řekl vedoucí magistrátního odboru Václav Vondrášek.
Opačný názor však má stavební úřad Prahy 6, který má v tomto případě rozhodovací pravomoc. "Pražská energetika nemusí mít povolení, prošetřili jsme to v rámci stavebního dohledu. Musím říci, že jsme nezjistili černou stavbu," konstatoval vedoucí úřadu Petr Malotin.
Obyvatelé, kterých se stavba týká, se postupu energetické společnosti brání již delší dobu a založili kvůli tomu i občanské sdružení Okraj. Zatím však nepochodili. "Vedoucí úřadu Petr Malotin při místním šetření konstatoval, že ke stavbě nemá žádnou dokumentaci, a že ji tudíž nemůže ani zastavit. Dál se o tom s námi odmítl bavit," řekla předsedkyně sdružení Eva Šůrová.
Lidé proto jen trpně sledují, jak Elektrotrans, který rekonstrukci pro Pražskou energetiku provádí, odstranil dvanáctimetrové stožáry vysokého napětí a nyní je začal nahrazovat sloupy zhruba o polovinu vyššími. Trasa vedení přitom protíná zahrady několika rodinných domků v ulici Na Okraji, jeden ze stožárů je dokonce na soukromém pozemku. Majitele se nikdo na názor neptal, natož aby žádal o jeho svolení.
"Pokračují v bezpráví, které bylo typické pro minulý režim," soudí Zbyněk Roboch, na jehož pozemku energetici hospodaří.
"Obrátili jsme se na všechny možné instituce, všude nám dávají za pravdu, že k takové rekonstrukci je třeba povolení, ale tím to všechno skončilo. Mohou prý zasáhnout, až se něco stane," míní Šůrová.
Raboch si myslí, že jedinou možností, kterou mají, je obrátit se na Ústavní soud.
Vedoucí útvaru investic PRE Miloslav Nergl soudí, že je vše v pořádku. "Žádného nezákonného jednání se nedopouštíme," řekl. Tvrdí, že stavební povolení není potřebné při úpravách elektrického vedení, pokud se nemění jeho trasa ani opěrné body. Nergl míní, že není potřebný ani souhlas ke vstupu na cizí pozemek.
"Podle energetického zákona má dodavatel právo vstupovat a vjíždět na cizí nemovitost v souvislosti s opravami a údržbou," tvrdí Nergl, který se zároveň zaštiťuje právě postojem stavebního úřadu šestého obvodu.
Architekt Vondrášek z magistrátu však na základě stavebního zákona, na který se odvolává jak Nergl, tak Malotin, dospěl k opačnému závěru. "Stavební úpravy, k nimž není potřebné stavební povolení, jsou takové, při nichž se zachovává vnější půdorysné i výškové ohraničení. V tomto případě tomu tak není, protože výška stožárů se výrazně mění. Povolení je proto potřebné," řekl Vondrášek a konstatoval, že kdyby energetici žádali legálně o povolení, podle platné vyhlášky by ho nejspíš nedostali.
Již od počátku roku se musí takové vedení vést v obytných oblastech pod zemí. Navíc by účastníky řízení byli i dotyční občané, kteří by se elektrického vedení nad svými hlavami rádi zbavili, a tak by byli pro energetiky nepříjemnou překážkou.
Mluvčí společnosti Pražská energetika Petr Holubec řekl, že kdyby podnik dával vedení pod zem, musel by v takovém případě rozkopat oboru Hvězda. "Postupujeme stejně jako kdekoli jinde v Praze," řekl. Připustil však, že uložení kabelů do země by bylo několikanásobně dražší.
Včera dostali obyvatelé do schránek oznámení, že od pátku do neděle budou prováděny pomocí vrtulníku práce při opravě vedení. "Máme odstranit všechny volné předměty na zahradách, prkna, igelity, prádlo a uzavřít dveře a okna domů. Nevím, co chtějí opravovat, když tam nyní žádné vedení není. To je jen další důkaz toho, o jaký druh rekonstrukce jde. Je to stavba veskrze nová," uvedla Eva Šůrová.
JANA ŠPRUNKOVÁ

Redakce IN
Odbor výstavby magistrátu se věcí nezabývá a podle jeho vyjádření ani za současného stavu věcí zabývat nemůže. Podle jeho informace posoudila Praha 6 celou akci tak, že nevyžaduje stavební povolení a proto v této věci nevydala žádné rozhodnutí. Z toho plyne, že s velmi laicky řečeno „se není vůči čemu odvolávat“ k odboru výstavby magistrátu jako k odvolacímu orgánu. Za této situace je podle stavebního odboru magistrátu obtížné i doporučit lidem, kterým se akce nelíbí, další postup. Celá věc je tedy jednoznačně v kompetenci úřadu Prahy 6 a magistrát nemá žádnou možnost do ní jakýmkoli způsobem zasáhnout.
Úředníci odboru výstavby magistrátu připouštějí, že kdyby o akci PRE rozhodovali oni, posoudili by ji zřejmě jako investici, která stavební povolení vyžaduje. Ale i podle nich jde o případ tak trochu „na hraně“, kde zákon umožňuje různý přístup a postup úřadu Prahy 6 i podle jejich názoru zřejmě není v rozporu s právem, když akci posoudil jak úpravu stávajícího vedení nevyžadující další povolení. Problém toho, zda má energetická společnost povinnost pokládat vedení „pod zem“, je ze zákona jednoznačně definován tam, kde jde o novou stavbu. U jiného typu prací zákon znovu připouští různé posouzení a jak vyplývá z toho, co bylo uvedeno výše, Praha 6 akci posoudila tak, že o novou investici nejde, tudíž povinnost vést „dráty“ pod zemí nevznikla. Naopak podle dalšího zákona má PRE jednoznačně právo vstupovat i na cizí pozemky včetně soukromých , přičemž zákon k tomu definuje i některé další náležitosti…Ale obecně se nelze bránit vůči akci tím, že PRE pracuje na pozemcích aniž by k tomu dostal od jejich majitele souhlas, protože tady zákon jednoznačně upřednostňuje zájem veřejný. Pro podrobnější vysvětlení uvádíme i citát z příslušného zákona

PRE a.s. má podle zákona č.222/1994 Sb. právo mj.:
- vstupovat a vjíždět na cizí nemovitosti v souvislosti se zřizováním, provozem, opravami a údržbou rozvodných zařízení,
- odstraňovat a oklešťovat stromoví a jiné porosty ohrožující bezpečný a spolehlivý provoz rozvodných zařízení v případech, kdy tak po předchozím upozornění neučinil sám vlastník či uživatel.
Má také povinnost při výkonu svého oprávnění co nejvíce šetřit práv vlastníků dotčených nemovitostí a vstup na jejich pozemky jim oznámit. Po skončení prací je povinen uvést pozemky do předchozího stavu.
Vznikla-li vlastníku nebo nájemci nemovitosti v důsledku výkonu práv dodavatele majetková újma nebo je-li omezen v obvyklém užívání nemovitosti, má právo na jednorázovou náhradu. Právo na tuto náhradu je nutno uplatnit u dodavatele, který způsobil majetkovou újmu nebo omezení užívání nemovitosti, do šesti měsíců ode dne, kdy se o tom vlastník nebo nájemce dozvěděl, nejpozději však do jednoho roku od vzniku majetkové újmy nebo omezení užívání nemovitosti, jinak zaniká.
20. října 2000
20. října 2000