Magistrát dokončuje transformaci městských divadel

Pražský magistrát zahájil poslední fázi procesu transformace divadel z příspěvkových organizací. Změna proběhne do konce roku 2008.

  • 2 minuty čtení

 

Pražský magistrát zahájil poslední fázi procesu transformace divadel z příspěvkových organizací. Změna proběhne do konce roku 2008. Hlavním zdrojem příjmů těchto divadel poté budou víceleté granty, které magistrát každoročně vypisuje, a vlastní příjmy. Odbor kultury magistrátu nyní konzultuje s řediteli dotčených divadel  podrobnosti transformace. “Díky této změně se systém zvětší na zhruba 480 miliónů korun ze současných 208 miliónů, které rozdělí odborníci v grantové komisi. Divadla zároveň získají větší nezávislost a tvůrčí svobodu,“ uvedl radní pro kulturu a památky Milan Richter.

Základní myšlenkou transformace, která byla nastartována v roce 2001, je narovnání podmínek pro všechna pražská divadla. Není nadále únosný stav, podle kterého dostávají všechna pražská divadla z grantového systému 208 milionů korun a zbývajících osm divadel, které chce Praha transformovat, dostává 266 milionů korun. „Jde navíc o poslední peníze, které do kultury rozdělují politici. Peníze z rozpočtu grantového systému již rozdělují výhradně odborníci,“ poznamenal radní Richter s tím, že právě tato spravedlnost v rozdělování financí je cílem nového grantového systému.

Myšlenka transformace se od počátku setkává s kritikou divadelníků, kteří ji nesprávně pochopili. „V prvé řadě je zapotřebí vyvrátit mýty, které ohledně transformace panují. S řediteli divadel jednáme o konkrétní podobě transformace, která bude dokončena do konce letošního roku tak, aby se od roku 2009 mohla divadla zapojit do grantového systému,“ informoval radní Richter. Nesouhlasí rovněž s argumentem, že by se po transformaci posunula produkce divadel k levnějším a divácky líbivějším představením, kde alfou omegou bude návštěvnost. „To je silně zavádějící a nepravdivý argument. Činoherní klub, Archa nebo Semafor, ti všichni transformací prošli a na jejich tvorbě se to nijak nepodepsalo, naopak jsou příjemci víceletých grantů a sály mají plné,“ dodal Richter.

„Do jisté míry chápu, že se divadla změně brání. Mají totiž jisté své peníze, bohužel ale i na úkor ostatních. Po transformaci ale o ně nepřijdou, jen budou muset jednou za čtyři roky obhájit své projekty v umělecké soutěži před odborníky. Právě to je ale hnacím motorem kvality,“ uvedl radní. Divadla podle něj sice vykonávají veřejnou službu, ale to budou prostřednictvím víceletých grantů i nadále, stejně jako ostatní příjemci víceletých grantů.

Transformace se týká Studia Ypsilon, Divadla v Dlouhé, Divadla Na zábradlí, Divadla Spejbla a Hurvínka, Divadla pod Palmovkou, Hudebního divadla v Karlíně, Městských divadel pražských a Švandova divadla. V majetku magistrátu pak nadále zůstane Divadlo na Vinohradech, které má výsostnou funkci tzv. Metropolitního divadla, unikátní dětské divadlo  Minor a Symfonický orchestr FOK.

 

 Příloha  Soubor
 Návrh rozpočtu na rok 2008   Word

 

 

10. března 2008

 

11. března 2008
11. března 2008