Magistrát hostí konferenci k projektu Ekogramotnost

Od úterý 20.11. do středy 21.11 se koná na půdě Nové radnice na Mariánském náměstí závěrečná konference k projektu Ekogramotnost, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hlavního města Prahy. Jeho cílem je zejména podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty na 31 pražských školách. Konference se koná pod záštitou náměstkyně primátora hlavního města Prahy Marie Kousalíkové.

  • 3 minuty čtení

 

Od úterý 20.11. do středy 21.11 se koná na půdě Nové radnice na Mariánském náměstí závěrečná konference k projektu Ekogramotnost, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hlavního města Prahy. Jeho cílem je zejména podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty na 31 pražských školách. Konference se koná pod záštitou náměstkyně primátora hlavního města Prahy Marie Kousalíkové.

 

Na tiskové konferenci budou prezentovány a předávány zkušenosti zájemcům ze základních škol, z gymnázií i ze středních odborných škol. Realizace projektu Ekogramotnost začala v říjnu 2005. Na základě dotazníkového šetření bylo vybráno 31 pilotních škol pravidelně rozmístěných v jednotlivých městských částech hl. m. Prahy, na nichž byly zaváděny a pokusně ověřovány principy výchovy k udržitelnému rozvoji a environmentálnímu vzdělávání. „Ekovýchovné projekty jsou velmi důležité, učí děti  uvědomovat si, že o životní prostředí se musíme starat a šetrně jej využívat, abychom z něj zpětně mohli zase čerpat. Za velmi důležité také považuji, že tyto projekty napomáhají mezi mladými lidmi zvyšovat povědomí o odpovědnosti za udržení kvality životního prostředí a k úctě k životu ve všech jeho formách,“ dodal radní Štěpánek.

Evropský sociální fond Cílem projektu je zejména podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO), která byla praktikována na  síti 31 pražských školách (základní školy, gymnázia, SOŠ, VOŠ) prostřednictvím vyškolených koordinátorů EVVO jednotlivých škol, kteří budou dále působit na učitele ostatních předmětů a žáky školy. Důraz je kladen na integraci výuky a mezipředmětové vztahy. To znamená rozpracování postupů a zajištění předpokladů efektivního environmentálního vzdělávání (EV) v pilotních školách tak, aby získané zkušenosti mohly být dále využívány v zájmu přípravy mladé generace pro uplatňování principu udržitelného rozvoje v životě i ekonomických aktivitách. Jde zejména o poskytování odpovídajících znalostí i praktických dovedností, o rozvíjení schopnosti chápat souvislosti mezi environmentálními, ekonomickými a sociálními aspekty, což jsou již nyní důležité předpoklady pro uplatnění na trhu práce, pro rozvíjení podnikatelských aktivit i pro utváření. Projekt EKOGRAMOTNOST je finančně podporován z fondů EU, státního rozpočtu a rozpočtu hl. m. Prahy.

Partnery projektu jsou Klub ekologické výchovy o. s. (KEV), což je profesní občanské sdružení, které soustřeďuje jednotlivé pedagogické pracovníky a zájemce o ekologické vzdělávání a výchovu (individuální členství) i školy a další instituce a organizace (kolektivní členství) zajímající se o ekologické (environmentální) vzdělávání a výchovu. Druhým partnerem projektu je Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze.

V průběhu projektu bylo realizováno spoustu seminářů k problematice enviromentálního vzdělávání, které se například zabývali biodiverzitou a biologickou bezpečností, ekologizací škol, chráněným územím v ČR a především na území hl. m. Prahy, Principy a nástroji udržitelnosti rozvoje, rolí člověka ve vztahu k prostředí, občana jako spotřebitele a výrobce a ekologickou etikou. Na seminářích byli školní koordinátoři průběžně nabádáni k tvorbě školních realizačních týmů za podpory ředitelů pilotních škol, popř. členů řídícího týmu projektu. Učitelům byli předávány zpracované metodiky výchovy k udržitelnému rozvoji daných předmětů. Získané zkušenosti budou dále využívány v dalších pražských (popř. i mimopražských) školách a poslouží tak k přípravě žáků a studentů při uplatňování principů udržitelného rozvoje v nejširších souvislostech.

 

Více informací o projektu a program tiskové konference naleznete na těchto internetových stránkách:

 

 

V Praze 20.11.2007

Za správnost: Michal Mikšík/ tel. 236 004 402

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


20. listopadu 2007
20. listopadu 2007