Magistrát pracuje na tvorbě unikátní digitální encyklopedie o Praze

Městská rada dnes souhlasila s dalším rozvojem projektu „Praha v informačním věku“. Tato internetová digitální encyklopedie má sloužit v několika jazykových mutacích k prezentaci hl. m. Prahy v jakékoli části světa. Náklady na realizaci projektu, vyčleněné z rozpočtu hl. m. Prahy, činí v letošním roce 121,6 milionů korun.

  • 3 minuty čtení

 

/Zpráva z 26. jednání Rady hl. m. Prahy, 21. 7. 2009/ 

 

Městská rada dnes souhlasila s dalším rozvojem projektu „Praha v informačním věku“. Tato internetová digitální encyklopedie má sloužit v několika jazykových mutacích k prezentaci hl. m. Prahy v jakékoli části světa. Náklady na realizaci projektu, vyčleněné z rozpočtu hl. m. Prahy, činí v letošním roce 121,6 milionů korun.

 

„Cílem tohoto rozsáhlého projektu je přiblížit široké veřejnosti detailní podobu Pražské památkové rezervace UNESCO a ostatních unikátních oblastí Prahy s vyčerpávajícím množstvím detailních informací o její kultuře, historii, památkovém fondu a životě města. To vše s použitím originálních a atraktivních nástrojů a nápadů, které může internet poskytnout,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast kultury Milan Richter.

Podle něho by měl internetový portál „Praha v informačním věku“ fungovat především jako digitální encyklopedie, zdroj informací pro každodenní práci – měl by sloužit jak turistům, tak i odborníkům z řad úředníků, historiků, památkářů či architektů, studentům i běžným uživatelům internetu. Radní také vyzdvihnul globální význam portálu pro propagaci hlavního města a rozvoj turismu v Praze.

„V případě digitální encyklopedie „Praha v informačním věku“ vzniká monumentální dílo, které s sebou nese charakteristické rysy nejen informačního systému, ale především unikátního souboru encyklopedických vědomostí, dokumentů a atributů, které z něj vytváří svým způsobem i dílo výtvarné, literární a multimediální, s trvalou hodnotou pro příští generace,“ doplnil Richter.

 

„Praha v informačním věku“ – faktografie:

Projekt „Praha v informačním věku“ vznikal historicky v několika fázích. V roce 2003 vznesl Odbor památkové péče MHMP (OPP MHMP) první požadavek na zpřístupnění historického jádra Prahy a jeho atraktivní prezentaci široké veřejnosti jakožto památkové rezervace UNESCO. V roce 2004 zahájil OPP MHMP spolupráci s odbornou firmou v tzv. Modulovém projektu, kde byla navržena podoba internetové prezentace na příkladu Staroměstské radnice a přilehlých budov. Dalším krokem v realizaci prezentace Praha historická byl v roce 2005 pilotní projekt Registru objektů památkové péče, jehož základním dokumentem pro zpracování byla právě studie z předchozího roku.

První fáze zahrnovala Staroměstskou radnici a další tři objekty - Ungelt, Clam–Gallasův palác na Mariánském náměstí a kostel sv. Mikuláše na Starém Městě. V druhé fázi byl přidán ještě Pražský hrad, Karlův most, Židovské ghetto, Nerudova ulice a Pražské hradby ve formě čtyř tras s výchozím bodem na Staroměstském náměstí a jako možnost náhrady dvě trasy mimo pražskou památkovou rezervaci. Studie, která vznikla na podnět OPP MHMP, tedy definovala vizi, rámcový datový model objektu a pilotní projekt.

Z rozpracování navrženého materiálu dalšími účastníky vývojového procesu vzešel obsáhlý materiál pod názvem „Praha v informačním věku – Vize“. Text „Vize“ reflektoval nové technologické trendy a naznačil využití nového interaktivního portálu nejen jako standardního, byť atraktivního internetového portálu o Praze, ale nabídl i jeho využití pro další uživatelské a profesní skupiny.

 

 

V Praze 21. 7. 2009

 


Ing. Milan Richter - radní hl. m. Prahy pro oblast kultury, památkové péče a volného času

Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v oblasti podpory kulturních projektů, spolupráce s institucemi kulturními, cestovního ruchu, ochrany památek, volného času.


 

 

21. července 2009
21. července 2009