Magistrát zmapoval bezdomovce v Praze

Mapu s počty a výskytem bezdomovců na území hlavního města si nechal vypracovat pražský Magistrát. Ze zjištěných údajů pracovníků jednotlivých městských částí a městské policie vyplývá, že zjevných bezdomovců žijících na ulicích, v podchodech, ve squotech, podzemí, lesích nebo jiných zákoutích je kolem jednoho tisíce.

  • 3 minuty čtení

 

Mapu s počty a výskytem bezdomovců na území hlavního města si nechal vypracovat pražský Magistrát. Ze zjištěných údajů pracovníků jednotlivých městských částí a městské policie vyplývá, že zjevných bezdomovců žijících na ulicích, v podchodech, ve squotech, podzemí, lesích nebo jiných zákoutích je kolem jednoho tisíce.

 

 „Městská policie lidi bez přístřeší monitoruje už řadu let, a proto disponuje celkem přesnými údaji o jejich pobytu a počtech. Samozřejmě, že tato čísla se mohou odlišovat v ročních obdobích, protože například v letních měsících, kdy vrcholí turistický ruch, se počet bezdomovců zvyšuje kvůli snadnému způsobu výdělku formou žebrání,“ vysvětluje náměstek primátora Rudolf Blažek.

Všechny osoby bez přístřeší však v mapě nejsou zaneseny. Jejich počet je nutné ještě navýšit o ty, kteří využívající služeb neziskových organizací, jež se tímto problémem již řadu let zabývají a u nichž celá řada bezdomovců nachází azyl. Podle dostupných informací jde přibližně o dalších 900 lidí. „Ze zjištěných údajů se nám zatím zdaleka nepotvrzují odhady o pěti až šesti tisících bezdomovců. Naopak jejich počet se jeví až o dvě třetiny nižší,“ říká radní pro sociální oblast Jiří Janeček, který se nyní chce zaměřit také na zjišťování zdravotního stavu těchto lidí. „Stále jednáme s ministerstvem obrany o zapůjčení autobusu k zdravotním prohlídkám a ministerstvem zdravotnictví k jeho dovybavení novým rentgenem pro zjišťování tuberkulózy a dalších nebezpečných onemocnění,“ vysvětluje radní.

Záměrem je na základě těchto vyšetření a v případě zájmu bezdomovců o navrácení do normálního života motivovat tyto lidi rozsáhlým sociální programem, který bude součástí koncepce bezdomovectví hlavního města. „Je důležité, že už víme dosti přesné počty lidí bez domova, ze kterých můžeme při dopracování této koncepce vycházet,“ konstatuje radní Janeček. Cílem koncepce je daleko cílenější a efektivnější směřování pomoci Magistrátu lidem bez přístřeší. „Systém by měl být spravedlivý. Pomoc by měla být poskytována jen těm lidem, co ji skutečně potřebují a mají o ni zároveň zájem. Také chtějí dodržovat alespoň některá pravidla a mají snahu se vrátit do běžného života. Koncepce je vedena v duchu, že pomoc nesmí být zneužívána, ale poskytována jen těm potřebným,“ zdůrazňuje pražský radní.

Podle něj by zároveň měl být řešen problém cizinců mezi bezdomovci. „Magistrát je ochoten postarat se o lidi s českým občanstvím, ale o cizince by se měl starat jejich stát,“ trvá na svém záměru Janeček. Město je naopak ochotno lidem, kteří se budou chtít vrátit do normálního života a budou spolupracovat, tuto pomoc pro ně ještě zvýraznit. A to na základě dohody s pražskými firmami, které pro ně vytvoří pracovní příležitosti. „Pokud budou bez problémů pracovat, mohou získat i ubytovnu a další výhody, které by jim měly napomoci navrátit se do normálního života,“ uzavírá radní Jiří Janeček. 

 

 

V Praze 19. 4. 2007

 

 

 

 

Za správnost: Tereza M. Dvořáčková/ tel. 236 002 945

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnostní a právní. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním. Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


iří Janeček – radní hl. m. Prahy pro oblast sociální a bytové politiky

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti záměrů, správy a údržby bytového fondu ve vlastnictví hl m. Prahy, činnost a rozvoj sítě sociálních zařízení hl. m. Prahy. Oblast národnostních menšin.


 

19. dubna 2007
19. dubna 2007