Maharal institut připomene filozofa a myslitele

Od židovského nového roku (Roš Hašana, 23.–24. září) začne v Praze pracovat Maharal institut - škola, která bude připomínat odkaz legendárního rabiho Löwa.

Rabíni Yonna Metzgera uprostřed a Manis Barash (vlevo) při slavnostním otevírání institutu.

Proč Maharal (hebrejsky מהר"ל)? Jde o zkratku, tedy akronym znamenající z morejnu ha-Rav Löw, tedy Náš učitel rabi Löw. Ten je považován většinou lidí za tvůrce Golema, a tak se dostal například i do televizního seriálu Simpsonovi, u Golema bohužel znalosti končí. Už méně je známo, že rabi Löw ovlivnil judaismus do té míry, že se k němu hlásí jeho mnohé směry.

To, že otevření Maharal institutu je nadmíru důležitá věc, dotvrdila i přítomnost aškenázského nejvyššího rabína Izraele Yona Metzgera, který se slavnostního otevření zúčastnil mimo jiné i s izraelským velvyslancem Yaakovem Levym a předními evropskými rabíny. Za hlavní město Prahu pak promluvil při otevření institutu radní Radovan Šteiner.

Zakladateli institutu jsou lidé z centra Chabad, které vede rabi Manis Barash, který přišel do ČR z New Yorku v roce 1996. A co je úkolem institutu? Bude v něm nyní studovat 10 mladých mužů, kteří se vydali na dráhu rabína. V institutu budou studoval nejen Maharalovo dílo, ale i odkaz jeho žáků.

Vyučování na této ješivě (vyšší škola) začne zároveň s novým židovským rokem. Ješiva v Praze nebyla dobrých tři sta let, upozornil Tomáš Jelínek, organizátor založení ješivy. Institut bude navíc pořádat přednášky a semináře významných rabínů a vědců a bude se zabývat i vydavatelskou činností. Chceme tak Prahu vrátit do mapy židovského myšlení a vzdělanosti, protože toto místo jí i díky Maharalovi náleží, řekl T. Jelínek.

Kdo byl Jehuda Löw ben Becalel?

Narodil se kolem roku 1520 pravděpodobně v Poznani anebo ve Wormsu a do Prahy se dostal až v roce 1573, nikoli však natrvalo. Pracoval tu s přestávkami až do roku 1609, kdy zemřel 18. září, takže se v příštím roce si budeme připomínat 400 let od jeho úmrtí. Je pohřben na starém židovském hřbitově a jeho hrob je navštěvován stovkami tisíc lidí ročně.

Koncem 16. století se stal vrchním zemským rabínem Českého království a byl zároveň i vrchním pražským rabínem. Údajně se přátelil s císařem Rudolfem II., zcela určitě však byl přítelem astronoma Tycha Brahe. Na dráhu filozofa a učence se vydal velmi brzy a stal se skutečnou kapacitou. Ovlivnil nejen židovský, ale i křesťanský svět, například i Jana Ámose Komenského. Faktem je, že ač se jeho spisy vydávají všude na světě, chybí bohužel jejich vydání v češtině. Zatím vyšla jen malá kniha o chanuce.

K výročí úmrtí rabiho Löwa se v Praze chystá řada akcí, tou největší bude zřejmě výstava v Císařské konírně Pražského hradu, která se bude konat od 31. července do 9. listopadu 2009. Další výstavu chystá i Židovské muzeum Praha.


Autor: Oskar Exner, redakce portálu
19. září 2008
19. září 2008