Mapa tramvají po Praze ukáže turistům stovku zajímavých míst v metropoli

Turisté a široká veřejnost dostanou v těchto dnech do ruky mapu, která jim pomocí tramvajových linek ukáže cestu po více než stovce nejzajímavějších památek v Praze. Mapu vydal Magistrát hlavního města Prahy nákladem 180 000 kusů. Po další tři roky bude mapa vycházet v aktualizovaných reedicích. Projekt vyšel na necelých 900 000 korun. Mapy budou k dostání v informačních centrech Pražské informační služby a infocentrech Magistrátu hl. m. Prahy. Praha se ale jimi bude prezentovat i na zahraničních veletrzích cestovního ruchu.

  • 3 minuty čtení

 

Turisté a široká veřejnost dostanou v těchto dnech do ruky mapu, která jim pomocí tramvajových linek ukáže cestu po více než stovce nejzajímavějších památek v Praze. Mapu vydal Magistrát hlavního města Prahy nákladem 180 000 kusů. Po další tři roky bude mapa vycházet v aktualizovaných reedicích. Projekt vyšel na necelých 900 000 korun. Mapy budou k dostání v informačních centrech Pražské informační služby a infocentrech Magistrátu hl. m. Prahy. Praha se ale jimi bude prezentovat i na zahraničních veletrzích cestovního ruchu.

 

 „Mapu jsme připravili celkem v sedmi jazycích, a to češtině, angličtině, francouzštině, němčině, italštině, španělštině a ruštině. Věříme, že tato podrobná mapa dá turistům spolehlivý a především jednoduchý návod, jak se dostat s využitím husté a kvalitní pražské tramvajové sítě k požadovaným památkám,“ vysvětlil radní pro kulturu a cestovní ruch Milan Richter (ODS). Mapa obsahuje v základním textu také veškeré  informace o dopravě potřebné pro turisty, tedy nejen o MHD včetně cen jízdenek, ale i o dopravě letecké, vlakové, autobusové, lodní a o záchytných parkovištích. „Jinými slovy, mapa rovněž aktualizuje dopravní plán pro turisty v Praze,“ zdůraznil radní.

Turisté se tak z mapy například dozví, od kdy do kdy jezdí denní linky MHD, kdy je v provozu lanová dráha na Petřín, jaké existují lodní spoje, jaké jsou ceny turistických jízdenek, jaké jsou řádné ceny taxislužby a jak probíhá kontrola jízdenek v městských dopravních prostředcích. „V mapě ale turisty informujeme také o důležitých telefonních číslech v ČR a povolených rychlostech na českých silnicích,“ dodal radní.

Samotné okružní tramvajové trasy po Praze se stýkají v několika uzlových bodech a dávají spolehlivý návod, jak pro cestování využít běžné jedno nebo vícedenní jízdenky na MHD. „Těžištěm Centrálního okruhu, který v podstatě kopíruje hranice Pražské památkové rezervace, se staly linky 12 a 14 s hlavními uzly na Malostranské, Andělu, Karlově náměstí, náměstí Republiky a Strossmayerově náměstí. Na nich jsou vyznačeny stanice, v jejichž okolí se nacházejí významné památky, které jsou popsány v legendě k mapě,“ vysvětlil radní Richter.

Snahou autorů mapy bylo ale ukázat i zajímavá místa mimo památkovou rezervaci. „Proto jsme využili nejen trasy těchto dvou linek, ale i trasu linky 22, která patří v Praze k nejefektivnějším vyhlídkovým trasám a hlavní okruh křižuje. Z uzlových bodů hlavních linek pak mapa doporučuje turistům využívat i další linky, které vedou do okrajových, ale zajímavých lokalit ve městě,“ doplnil radní. Jde o linky 3, 8 a 10, jejichž trasy zahrnují oblast Vinohrad, Žižkova, Karlína, Braníka. I u těchto návazných linek najde turista krátké popisky s upozorněním nejen na památkové či zajímavé objekty, ale i například koupaliště, ZOO či sportovní areály v blízkosti vybraných stanic. „Dbali jsme přitom na to, aby zmíněné objekty byly od stanice vzdáleny maximálně 15 minut chůze,“ připomněl radní.

 

 

V Praze 11.9.2008

 


Ing. Milan Richter - radní hl. m. Prahy pro oblast kultury, památkové péče a volného času

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti podpory kulturních projektů, spolupráce s institucemi kulturními, cestovního ruchu, ochrany památek, volného času.


11. září 2008
11. září 2008