Mental Power Prague Film Festival

Jedinečný mezinárodní filmový festival (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením vyvrcholil včera večer v pražském Divadle Palace Theatre. Mottem letošního čtvrtého ročníku se stalo heslo: „Každý může být Chaplin“.

  • 2 minuty čtení

 

Jedinečný mezinárodní filmový festival (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením vyvrcholil včera večer v pražském Divadle Palace Theatre. Mottem letošního čtvrtého ročníku se stalo heslo: „Každý může být Chaplin“.

 

Mental Power Prague Film Festival Letošního 4. ročníku se účastnilo na 13 organizací, jejichž snímky byly k vidění ve dnech 3.-5. června v pražském Divadle Palace Theatre na Václavském náměstí. Festival pomáhá mentálně a kombinovaně postiženým filmovým tvůrcům prezentovat výsledky své práce široké veřejnosti a snaží se vytvořit atmosféru opravdového filmového festivalu. Filmy, které spolupracující organizace vytvářejí, jsou plné nových nápadů, odvahy a síly. Nabízí divakovi nejen nový náhled na svět filmu, ale i na svět, ve kterém sám žije.

Úvodem večera bylo oceněno všech 13 zúčastněných organizací z rukou Tatiany Vilhelmové – v roli Charlie Chaplina - a náměstkyně primátora Marie Kousalíkové. Obdržely sošku Mental Power, certifikát a publikaci o Praze. Poté se předávaly ceny v jednotlivých kategoriích, cena za nejlepší kameru, za nejlepší scénář, za vedlejší mužskou a ženskou roli, hlavní ženská role, hlavní mužská role, cena české televize, cena za mluven slovo, zvláštní ceny poroty  a cena za nejlepší film. Galavečer plný neuvěřitelného množství energie, byl zpestřen i doprovodným programem, kterým provázel herec Martin Zbrožek.

Porota v letošním roce zasedla ve složení: textař Michal Horáček, režisér Jan Hřebejk, producent Petr Vachler, herečka Eva Holubová, předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása, šéfdramaturgyně centra vzdělávacích pořadů České televize Alena Müllerová, ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján, expertka na vzdělávání handicapovaných Libuše Kubová a ředitelka Chráněných dílen sv. Prokopa Gabriela Zdražilová

Hlavní myšlenkou festivalu je vytvořit podmínky pro uměleckou seberealizaci lidí s postižením a podílet se tak na jejich duševním rozvoji. Tato aktivita otevírá navíc zcela novou možnost společenské integrace postižených.  Festival vznikl proto, aby pomohl těmto lidem vybočit z kolejí všedního života a umožnil jim zažít chvíle slávy a umělecké tvorby. Jde o projekt ojedinělý, který se doposud v České republice ani v zahraničí nekonal. Existují jiné festivaly, které mapují každodenní život lidí s postižením - divadelní, hudební i festivaly dokumentárních filmů. Festival hraných filmů však doposud neexistoval, přestože právě hraný film je žánrem, ve kterém lidé s postižením mohou aktivně naplnit své umělecké nadání a vnímání. Hraný film je prostorem, v němž se střetávají hudba, tanec, divadlo - tedy umělecké polohy, které jsou pro tyto lidi tou nejpřirozenější a často i jedinou formou komunikace.

 

 

V Praze 6. 6. 2010

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30.11.2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

 

 

7. června 2010
7. června 2010