Měření přízemního ozónu a letní smogová situace v hlavním městě

Koncentrace ozónu v hlavním městě byly dnes ve 14 hodin podle sdělení odboru životního prostředí pražského magistrátu hluboko pod přípustným limitem (180 mikrogramů na metr krychlový). Ani jedna z pěti měřících stanic, které jsou na území města, nezaznamenala zvýšenou koncentraci. Jak uvedl Ing. Josef Janota, stanice na náměstí Republiky naměřila 81 mikrogramů na m3 a stanice v Libuši 105 mikrogramů na m3. „Příznivá meteorologická předpověď tedy vyšla a koncentrace ozónu není tak vysoká jako včera,“ dodal Ing. Janota. Podle meteorologů však není vyloučeno, že se situace zhorší a limity budou znovu překročeny. Nepříznivá předpověď se týká konce týdne, kdy se očekává horké počasí.
Přízemní ozón je součástí fotochemického smogu, dráždí oči a sliznice dýchacích cest, může také vyvolat kašel, bolesti hlavy a pocity únavy. Proto při vyšší koncetraci doporučují citlivějším lidem hygienici opatrnost. "Lidé by s tím měli počítat a vyhnout se raději místům, kde mohou fotosmog očekávat; nic dramatického se ale neděje," uvedl hygienik hlavního města Vladimír Polanecký. Hlavním zdrojem fotosmogu je automobilová doprava, podmínkou pro jeho vznik je vysoký barometrický tlak a vyšší teplota ovzduší bez výraznějších nočních poklesů.
Pracovníci odboru životního prostředí magistrátu mají průběžně k dispozici hodnoty koncentrace ozónu a dalších emisí naměřené na jednotlivých stanicích a také aktualizovanou předpověď počasí. „Řídíme se provozním řádem a v případě, že jsou naplněny podmínky pro vyhlášení signálu informování veřejnosti o smogové situaci, postupujeme podle jeho pravidel,“ uvedl Ing. Janota. „Podmínky jsou tři: za prvé překročení limitu – u ozónu je to 180 mikrogramů na m3, za druhé vyšší hodnoty musí být naměřené na minimálně dvou stanicích z pěti na území hlavního města a tou třetí podmínkou je nepříznivá metorologická předpověď. Pokud by došlo k překročení hodnoty 360 miligramů ozónu na m3, bylo by nutné přistoupit k vyhlášení druhého stupně – signálu varování veřejnosti.“ Z magistrátního odboru životního prostředí jde v těchto případech informace do centrály Jednotného bezpečnostního systému, odkud je dále předávána sdělovacím prostředkům, důležitým institucím, hasičům, záchranné službě, starostům MČ a dalším adresátům. „Celkem jich je kolem stovky,“ dodal Ing. Janota. Při letní fotosmogové situaci je možné podle vedoucí odboru životního prostředí Ing. Kateřiny Vaculové pouze veřejnost upozornit na tyto dva stupně, žádná regulační opatření, tak jak jsou uplatňována například v zimě, zákon nestanoví. „Podle zkušeností například ze sousedního Německa záleží na ohleduplnosti řidičů. Tam v takových případech automobilisté své jízdy dobrovolně omezí,“ dodala Ing. Vaculová.
16. srpna 2000
16. srpna 2000