Měření rychlosti městskou policií přineslo výrazné zlepšení

Už více než dva roky provádí měření rychlosti v Praze městská policie. Za tu dobu výrazně poklesly počty překračování povolené hranice a řidiči ji ve stále větší míře respektují. Jen pro srovnání: září 2006 z vozidel změřených úsekovými měřiči překročilo rychlost 32,5%, v říjnu 2006 to bylo 35,7%. Oproti tomu červen 2008 - 11,6%, červenec 2008 - 5,3% a srpen 2008 - 6,7%.

  • 3 minuty čtení

 

Už více než dva roky provádí měření rychlosti v Praze městská policie. Za tu dobu výrazně poklesly počty překračování povolené hranice a řidiči ji ve stále větší míře respektují. Jen pro srovnání: září 2006 z vozidel změřených úsekovými měřiči překročilo rychlost 32,5%, v říjnu 2006 to bylo 35,7%. Oproti tomu červen 2008 - 11,6%, červenec 2008 - 5,3% a srpen 2008 - 6,7%.

 

„Přesná statistika úsekového měření v Praze naprosto jasně prokázala, že  od doby, kdy jej převzala městská policie, rapidně pokleslo porušování povolené rychlosti. Přitom jde o snížení opravdu výrazné. Vždyť v prvních měsících se procento překročení rychlosti ze změřených vozidel pohybovalo vysoko přes třicet procent, zatímco v letošním roce to je v prvním pololetí průměrně deset procent, v červenci a srpnu díky prázdninovému provozu dokonce kolem šesti procent,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence bezpečnost v Praze spadá.

„Úsekové měřiče jsou přitom v Praze nastavené s tolerancí plus deset kilometrů, takže se rozhodně nedá tvrdit, že by někdo mohl dostat pokutu za to, že pojede na padesátce rychlostí o dva kilometry vyšší,“ dodal ředitel Městské policie hlavního města Prahy Vladimír Kotrouš.

Přehled celého časového období, kdy rychlost měří městská policie, vykazuje zpočátku výrazný, později nižší, ale stálý pokles provinilců. Povědomí řidičů o pravidelném měření rychlosti úsekovými měřiči a o možném postihu je tedy po dvou letech poměrně vysoké a aktivita městské policie v této oblasti přinesla kýžený preventivní efekt.

Stejně se osvědčilo používání mobilních radarů v rámci akce 100 bezpečných míst. Místa, kde se měření střídavě provádějí, jsou vytipovaná z hlediska přetrvávající nekázně řidičů, dopravní nehodovosti v daném místě nebo dopravní zatíženosti. Mnoho z nich je v blízkosti rizikových přechodů pro chodce, zejména v okolí škol. Jejich výběr není nahodilý, jde o dlouhodobý proces, na kterém se podílela řada odborníků a institucí, mezi které patří Magistrát hl. m. Prahy zastoupený odborem dopravy, Ústav dopravního inženýrství hl. m. Prahy, Policie ČR, Městská policie hl. m. Prahy prostřednictvím jednotlivých obvodních ředitelství a samozřejmě i Úřady městských částí v Praze.

„Dosáhli jsme během minulých dvou let radikálního zlepšení situace a ukáznění velké části řidičů. To ve specifických podmínkách přetíženého pražského dopravního systému nebylo vůbec jednoduché. Proto máme v souvislosti s odnětím nebo výrazným omezením možnosti měření rychlosti městské policii, které chce parlament, opravdu vážné obavy z toho, že se od prvního ledna příštího roku situace dramaticky zhorší. Všichni, kdo o této změně rozhodují, by proto neměli zapomínat na to, že mohou jedním škrtem pera zmařit několikaleté úsilí hlavního města, díky kterému se zvýšila bezpečnost v pražských ulicích,“ uzavřel náměstek Blažek.

 Příloha 
 Přehledy sledovaných ukazatelů a míst měření rychlosti   Word

 

 

V Praze 2.10.2008

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


2. října 2008
2. října 2008