Města sužuje hluk aut

Mladá fronta Dnes - 5.5.2003
Podtitulek: Ti, kteří za něj zodpovídají, často dělají "mrtvého brouka"
Autor: JANA MACHÁLKOVÁ
Praha Hluku ve městech přibývá. Aut jezdí stále více a řada silnic nebyla na takovou zátěž postavena. Jak se hluku bránit? Podle současného práva to jde jen formálně.
Každý by měl mít ve svém bytě nejvíce padesát decibelů ve dne a čtyřicet v noci. To znamená klid rušený maximálně obracením stránek novin. Jinak má nárok na speciální třívrstvá protihluková okna. "Ve velkých městech není žádnou výjimkou, že se v bytech naměří i sedmdesát decibelů," říká Miroslav Buš z ministerstva životního prostředí.
Ukázat na viníka hluku přitom není snadné. Dopravní lomoz způsobují řidiči, ale odpovídá za něj správce komunikace. Ten má protihluková opatření vystavět. Na to dohlížejí hygienické stanice.
Výraz dohlížet je v tomto případě přesný. "Nemůžeme dělat nic než rozdávat pokuty nebo uzavřít provoz. Ale to bych chtěla vidět hygienika, který by uzavřel silnici první třídy. My si můžeme vyskakovat maximálně na diskotéky," říká Helena Beránková z moravskoslezské krajské hygieny.
"Můžeme sice udělit pokutu, ale je přece směšné, aby úřad pokutoval státní úřad," říká Petr Šišma z pražské hygienické stanice.
Správci komunikací se k odpovědnosti za hluk nehlásí. To je třeba případ hlavního města, kde je dopravní hluk nejsilnější v zemi. Technická správa komunikací měla do poloviny dubna vyhotovit plán, co s hlukem ve městě udělá.
"Po několika urgencích nám však zaslali dopis, ve kterém říkají, že nejsou odpovědným orgánem a že se věcí bude zabývat pražský magistrát," říká Šišma. V tu chvíli dala technická správa komunikací od problému ruce pryč.
"Správní řízení bylo zastaveno. Nyní nebudeme říkat nic bližšího," říká mluvčí správy Libor Sosnovec. To však není přesné. "Řízení bylo přerušeno do konce září. Do té doby musí vyhotovit plán, co s hlukem udělají," říká ředitel dopravního odboru na pražském magistrátu Jan Soudek.
5. května 2003
5. května 2003