Město podpoří protidrogovou prevenci 3,5 miliony korun

3 500 tisíc schválili dnes pražští radní k rozdělení mezi organizace zabývající se protidrogovou prevencí na území metropole. Jedná se zejména o tzv. Harm Reduction služby. Analýzy ukazují, že trend, který započal již v polovině roku 2005, stále pokračuje: programy zaznamenávají stále více klientů, tj. víc kontaktů a výměn zdravotnického materiálu. V současné době se výrazně nedostává finančních prostředků na potřebný materiál. Jak vyplývá ze samotné podstaty této služby, jde o ochranu celé společnosti před riziky doprovázejícími závislost na návykových látkách.

  • 3 minuty čtení

/zpráva z 29. jednání Rady hl. m. Prahy ze dne 5. září 2006/

 

3 500 tisíc schválili dnes pražští radní k rozdělení mezi organizace zabývající se protidrogovou prevencí na území metropole. Jedná se zejména o tzv. Harm Reduction služby. Analýzy ukazují, že trend, který započal již v polovině roku 2005, stále pokračuje: programy zaznamenávají stále více klientů, tj. víc kontaktů a výměn zdravotnického materiálu. V současné době se výrazně  nedostává finančních prostředků na potřebný materiál. Jak vyplývá ze samotné podstaty této služby, jde o ochranu celé společnosti před riziky doprovázejícími závislost na návykových látkách.

Síť služeb protidrogové prevence se rok od roku rozšiřuje: v letošním roce se podařilo v Praze  otevřít nové nízkoprahové centrum Stage 5, které je provozováno o. s. Progressive ve spolupráci s MČ Praha 5. Další důležitou změnou v oblasti protidrogové politiky je noční provoz Českého červeného kříže Praha 2, který jako jediný provozuje výměnný program pro uživatele drog od 19:00 do 7:00 hodin.

Kromě výrazné podpory ve formě účelové neinvestiční dotace pro A. N. O. - Asociaci nestátních organizací zabývajících se prevencí a léčbou drogových závislostí určené na nákup materiálu pro všechny organizace Harm Reduction v hlavním městě, je dále výrazně podpořeno o. s. SANANIM, konkrétně jeho Centrum ambulantní detoxifikace a substituce, a právě výše zmiňovaná služba Českého červeného kříže.

Harm Reduction je anglický výraz, který označuje mírnění škod. Tyto postupy získaly na významu zejména v souvislosti s epidemií AIDS. Jestliže není možné nebo realistické léčit s cílem abstinence od návykových látek, lze alespoň mírnit škody, které pokračující užívání návykových látek nebo alkoholu působí. Někdy se takto daří navázat dobrý vztah a zahájit intenzivnější léčbu. Patří sem i substituční léčba, poskytování injekčních stříkaček a jehel závislým na návykových látkách, aby se snížilo riziko šíření AIDS a žloutenky. Z podobných důvodů se poskytuje závislým na návykových látkách zdarma desinfekce nebo prezervativy. Některá zařízení nabízejí i lehké jídlo, krátkodobé přístřeší, možnost se osprchovat, sociální pomoc a poradenství.

Nízkoprahová denní centra (low treshold centers) jsou zařízení, která vedle poskytnutí stravy a možnosti základní hygieny dále uživatelům v případě zájmu poskytují informace o návazných sociálních službách, s jejichž pomocí lze řešit jejich nepříznivou situaci. Cílem je snížit sociální a zdravotní rizika související se způsobem života lidí bez domova a vytvořit podmínky, aby v případě zájmu mohli řešit svou situaci vlastními silami.

 

V Praze 5. 9. 2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

Z

a správnost: Tereza Dvořáčková / tel. 236 002 945

5. září 2006
5. září 2006