Město podpořilo Světový den hospiců

Cesta domů je název nové společenské hry, kterou pokřtí pražský primátor Pavel Bém a herec Jiří Lábus v rámci Světového dne hospiců připadajícího na 7. října. V mnoha zemích světa na všech kontinentech se v tento den uskuteční stovky nejrůznějších akcí, jejichž smyslem je zlepšit informovanost veřejnosti o práci v hospicích a finančně je podpořit, inspirovat diskusi k tématu důstojného života až do jeho konce. Na tuto problematiku chce upozornit a pomoci dobré věci také hlavní město Praha, které ve spolupráci s městskou knihovnou podpořilo letošní oslavy Dne hospiců.

  • 5 minuta čtení

Cesta domů je název nové společenské hry, kterou pokřtí pražský primátor Pavel Bém  a herec Jiří Lábus v rámci Světového dne hospiců připadajícího na 7. října. V mnoha zemích světa na všech kontinentech se v tento den uskuteční stovky nejrůznějších akcí, jejichž smyslem je zlepšit informovanost veřejnosti o práci v hospicích a finančně je podpořit, inspirovat diskusi k tématu důstojného života až do jeho konce. Na tuto problematiku chce upozornit a pomoci dobré věci také hlavní město Praha, které ve spolupráci s městskou knihovnou podpořilo letošní oslavy Dne hospiců. Cesta domů je rovněž jméno domácího hospice, v jehož prospěch primátor Pavel Bém večer ve velkém sále Městské knihovny uvede benefiční koncert bratří Ebenů.

„Praha se rozhodně přihlásila ke Světovému dni hospiců a já osobně chci křtem společenské hry a účastí na benefičním koncertu přitáhnou pozornost k problematice důstojného závěru života našich občanů. V současné době se totiž pouze mizivému procentu umírajících dostává odpovídající péče,“ říká k problematice tzv. paliativní péče pražský primátor Pavel Bém. „Granty, kterými město již několik let podporuje vznik a fungování hospiců, jakkoliv jsou pro hospice zásadní podporou, svou podstatou, nutností opakovaně žádat o udělení a časovým omezením neposkytují dlouhodobou jistotu, která je nutná např. pro získání kvalifikovaných lékařů, a představují tak pouze nesystémovou podporu. V naší zemi totiž chybí legislativa pro tzv. paliativní péči a ta tudíž není financována z veřejného zdravotního pojištění. Akce typu Světového dne se snaží oslovit všechny, kteří mohou okamžitě pomoci příspěvkem na provoz hospiců i do budoucna napomoci systémovým legislativním změnám.“

Praha má první mobilní hospic v Čechách a vzhledem k potřebnosti takových zařízení město domácí hospic Cesta domů podporuje s nadějí, že další města se budou při jejich zakládání inspirovat. „Cesta domů funguje již šestým rokem a její tým třiadvaceti zaměstnanců poskytuje odborné služby rodinám, které se rozhodnou pečovat o své umírající doma,“ pokračuje dále primátor Bém. „Ročně pomůže přibližně 120 pacientům v systému nepřetržité péče, dalším několika desítkám intenzívní konzultační péčí, stovky klientů navštíví poradnu či webové stránky. Péče o umírající evokuje představu starých, bezmocných lidí, což však není celá pravda. Cesta domů pomáhá doprovodit všechny, kterým osud do cesty postaví do života neodstranitelnou překážku bolestivého a často předčasného konce. Všem zaměstnancům, dobrovolníkům i dárcům Cesty domů patří obrovský dík...“

Význam a potřebnost takových zařízení v naší společnosti dokladuje i výrazná finanční podpora města, které formou grantů v sociální a zdravotní oblasti jen v letošním roce uvolnilo na provoz hospice bezmála dva a půl milionu korun. Granty, jakkoliv jsou pro hospice zásadní podporou, svou podstatou a časovým omezením neposkytují dlouhodobou jistotu, která je nutná např. pro získání kvalifikovaných lékařů, a představují pouze nesystémovou podporu. V naší zemi totiž chybí legislativa pro tzv. paliativní péči a ta tudíž není financována z veřejného zdravotního pojištění. Akce typu Světového dne se snaží oslovit všechny, kteří mohou okamžitě pomoci příspěvkem na provoz hospiců i do budoucna napomoci systémovým legislativním změnám.

Pouze zlomku umírajících v naší zemi se dostává odpovídající tzv. paliativní péče. I proto se slaví Světový den hospiců. Cesta domů, jediný domácí hospic v Praze, se k oslavám ve světě  připojuje programem, na který zve všechny, jimž není lhostejné, jak žijeme svůj život na jeho konci: odpoledne ve 14.30 hodin proběhne křest původní české rodinné hry Cesta domů v Domě knihy Kanzelsberger na Václavském nám. 4. Hru představí její kmotr, herec Jiří Lábus, pražský primátor Pavel Bém a její autoři. V 19.00 hodin se ve velkém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí uskuteční Benefiční koncert pro Cestu domů, na němž vystoupí bratři Ebenové, úvodní slovo bude mít primátor Pavel Bém. V čase mezi 10. a 16. hodinou bude veřejnost mít možnost navštívit knihovnu Domácího hospice, Bubenská 3, Praha 7. Knihovna Cesty domů byla tento týden nominována ministrem kultury na cenu Knihovna roku. Bude k vidění výstavka knih a děti si mohou přijít zahrát deskovou hru Cesta domů.

 

Další informace:

Martina Špinková, ředitelka
martina.spinkova@cestadomu.cz
776 065 696

Hospicové občanské sdružení Cesta domů
Bubenská 3, 170 00 Praha 7
www.cestadomu.cz


Historie Světového dne hospiců:Na koncertech, které se tímto způsobem konají pro hospice od roku 1991 každé tři roky, vystupují orchestry, sbory i sólisté s nejrůznějším programem. V roce 2005 se slavil první Světový den pro hospice na 1 100 místech v 74 zemích světa. Výtěžek byl použit na zlepšení paliativní péče, která je ve všech zemích na darech závislá. Nikde není zcela hrazena státem a nikde se neobejde bez pomoci dobrovolníků. Cesta domů pořádala první koncert v Praze v roce 2003, v roce 2005 pořádala několik akcí pro nejširší veřejnost i zdravotníky. Akce velmi zřetelně pomohly překonat tabuizaci tématu smrti a umírání v médiích.

Hospicové občanské sdružení Cesta domů se věnuje umírajícím a jejich rodinám, které o ně doma pečují. Založilo domácí hospic v Praze, hospicovou knihovnu a poradensko informační portál www.umirani.cz. Již šestým rokem se tak snaží přispět v naší zemi ke zlepšení péče o umírající. Stále však tato péče zůstává stranou zájmu legislativy a domácí hospic musí financovat svůj provoz pouze z grantů a darů, což jej nemůže pokrýt. Proto hledá další a další cesty, jak ukázat, že nám nemůže být jedno, kde a jak umíráme. Domácí hospic Cesta domů je jediné zařízení svého druhu v Praze. Hospic má v péči v průměru patnáct klientů denně.

 

V Praze 7. 10. 2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

 

Za správnost: Tereza Dvořáčková / tel. 236 002 945

6. října 2006
6. října 2006