Město představilo výroční zprávu o realizaci protidrogové politiky za rok 2005

Počet problémových uživatelů drog se v naší metropoli odhaduje na přibližně jedenáct tisíc osob. Město vytvořilo ucelený systém protidrogové politiky, do nějž každoročně investuje bezmála třicet milionů korun. S výroční zprávou realizace protidrogové politiky za loňský rok se dnes seznámili pražští radní.

  • 3 minuty čtení

(zpráva ze 18. jednání rady hl. m. Prahy ze dne 9. května 2006)

 

Počet problémových uživatelů drog se v naší metropoli odhaduje na přibližně jedenáct tisíc osob. Město vytvořilo ucelený systém protidrogové politiky, do nějž každoročně investuje bezmála třicet milionů korun. S výroční zprávou realizace protidrogové politiky za loňský rok se dnes seznámili pražští radní.

V posledních třech letech se objem prostředků vyčleněných na protidrogovou politiku města drží na 29 milionech korun, což představuje výrazný nárůst oproti roku 2003, kdy bylo v příslušné kapitole schváleno necelých 12,5 milionu. Tomu odpovídá i zvýšení počtu přihlášených projektů do jednotlivých programů protidrogové prevence pravidelně vyhlašovaných městem a především počty projektů, jež bylo možno finančně podpořit: letošní rok je zatím rekordní v oblasti primární prevence se 148 žádostmi a 92 projekty, jimž byla přiznána finanční dotace. V loňském roce bylo v této oblasti uspokojeno 77 žadatelů, předloni pouhých 24. Do ostatních oblastí protidrogové politiky bylo přihlášeno dalších více než 50 projektů. Rozvíjí se také vzdělávání pracovníků protidrogové prevence úřadů jednotlivých městských částí, Pražské krajské oddělení protidrogové prevence organizovalo nebo se finančně podílelo na organizaci celé řady seminářů a konferencí a náklady města bylo navíc vydáno několik metodických příruček a dalších materiálů.

V loňském roce tak byly z rozpočtu kraje (Praha) i obcí, tj. v tomto případě městských částí, podpořeny např. projekty primární prevence ve výši 12 640 tisíci korunami, necelých šest milionů korun šlo na terénní programy, terapeutické komunity a pobytové programy dostaly více než pět milionů, kontaktní centra přes čtyři miliony atd.

Podle údajů Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti Úřadu vlády ČR je odhad počtu problémových uživatelů v Praze necelých 11 tisíc osob, v přepočtu 13,3 osoby na každých tisíc Pražanů ve věku 15-64 let. Praha patří mezi oblasti ČR, které jsou nejvíce zasaženy problémy s užíváním návykových látek. Celkově v hlavním městě Praze dochází ke kumulaci rizikových skupin obyvatel, jako jsou lidé závislí na návykových látkách, prostitutky a homoprostituti, bezdomovci. Je zde poměrně široká nabídka drog a tím
i poptávka. Mimopražští uživatelé závislí na návykových látkách využívají i pro případnou léčbu anonymitu velkoměsta. Rizikovost prostředí zvyšují také cizinci s nelegálním pobytem v Praze.

Co do počtu evidovaných léčených uživatelů návykových látek se Praha pohybuje na druhém až třetím místě za Karlovarským a Ústeckým krajem.

Podle zprávy Hygienické stanice hlavního města Prahy v roce 2005 oproti roku 2004 došlo v hlavním městě Praze k poklesu počtu i podílu uživatelů pervitinu mezi prvožadateli o léčbu. Stejně tak byl zaznamenán pokles počtu uživatelů opiátů a podílu uživatelů samotného heroinu mezi nově evidovanými klienty. Kanabinoidy byly stejně jako v roce 2004 třetí nejužívanější skupinou základních návykových látek mezi prvožadateli o léčbu.

Mezi všemi klienty léčenými  v průběhu roku 2005 byly nejčastější skupinou návykových látek opiáty, převažoval heroin, druhou nejrozšířenější skupinou byl pervitin. Celkem heroin a pervitin jako základní drogu užívaly v Praze téměř tři čtvrtiny ze všech léčených – tento podíl odpovídá i podílu celorepublikovému. Průměrný věk žadatelů o prvou léčbu v Praze je 24,3 roku, alarmující je poměr žen ve skupině všech nových klientů, na každé 3 léčené muže připadají dvě ženy, ve skupině do 19 let věku dokonce ženy nad muži převažují.

V současné době je platný Strategický plán protidrogové politiky města na období 2002 až 2006. Protidrogová komise Rady HMP připravuje koncepci protidrogové politiky města na období 2007 až 2011.

Po schválení Zastupitelstvem HMP bude výroční zpráva k dispozici na stránkách města v rubrice .

 

V Praze 9. 5. 2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / tel. 236 002 945
9. května 2006
9. května 2006