Město proti nepoctivým taxikářům

Prvním červencem začne platit novela zákona o silniční dopravě, která zpřísňuje podmínky provozování taxislužby (zák. č. 229/2005, kterým se mění zákon č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě).

  • 5 minuta čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva

Město proti nepoctivým taxikářům

Prvním červencem začne platit novela zákona o silniční dopravě, která zpřísňuje podmínky provozování taxislužby (zák. č. 229/2005, kterým se mění zákon č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě).

„Na aplikaci zákona jsme připraveni, protože změny navrhlo a prosadilo v Parlamentu samo město. Pokud taxikář nesplní dané podmínky pro provozování taxislužby, může na místě přijít o průkaz způsobilosti, opravňující ho k provozování taxislužby,“ uvedl náměstek primátora Mgr. Rudolf Blažek.

Právní podmínky jsou nekompromisní. Pokud bude taxikář jednat nepoctivě – např. předraží jízdné, nevydá cestujícímu doklad o zaplacení jízdného, vykonává práci řidiče taxislužby bez osvědčení obce o složení zkoušky, neumožní kontrolu nebo má neplatný průkaz, rozhodne kontrolní orgán o zadržení průkazu řidiče taxislužby na místě, což dříve nebylo možné.

 „Poté bude s nepoctivým taxikářem zahájeno řízení, ve kterém může příslušný dopravní úřad rozhodnout o odebrání průkazu řidiče taxislužby, a tím je znemožněno další jeho fungování v taxislužbě,“ upřesňuje náměstek Blažek. O vydání nového průkazu bude moci řidič požádat opět až za dva roky.

Zákon zavádí pro taxikáře podmínku spolehlivosti. Může ji ztratit řidič, který má záznam o tom, řídil auto pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky. Také v případě, že odmítl podrobit se dechové zkoušce nebo lékařskému vyšetření ke zjištění, zda není ovlivněn alkoholem nebo jinou návykovou látkou. Důvodem ke ztrátě spolehlivosti je i spáchaní tří a více vážných dopravních přestupků, neoprávněné provozování silniční dopravy pro cizí potřeby nebo opakované porušení předpisů pro taxislužbu.  Díky už zavedenému registru dopravců nepoctivý taxikář nebude moci vykonávat profesi ani v jiném městě. Úředníci o něm budou vědět a nevydají mu potřebná povolení.

Za období od 2.4.2002 do 29.6.2005 bylo uskutečněno celkem 1 799 kontrolních jízd. Při těchto jízdách bylo ve 344 případech zjištěno předražení poskytnuté služby. Ve 407 případech řidiči nevydali nebo ručně vypsali stvrzenku. V loňském roce bylo uskutečněno 501 kontrolních jízd, v 73 případech byly předraženy. Před třemi lety byla situace mnohem horší, předražena byla zhruba každá třetí jízda. Magistrát bude v kontrolách pokračovat: „Dodržování novely zákona budeme důsledně kontrolovat. Ve spolupráci s městskou a republikovou policií předpokládáme uskutečnit až 80 kontrol měsíčně. Minimálně desetina z nich bude provedena v pozdních nočních hodinách. Zvýšená pozornost bude věnována vytipovaným místům v centru a také u pražských nádraží,“ zdůrazňuje náměstek Blažek. Za porušení zákona hrozí provozovatelům taxislužby sankce až do výše 750 tisíc korun.

Při kontrolách bude věnována pozornost i tzv. smluvní přepravě, která se nesmí provádět vozidlem taxislužby. Tato přeprava také nesmí přijmout objednávku formou příslušnou taxislužbě, řidič této služby nesmí přijímat hotové platby, vozidlo nesmí být označeno zaměnitelně s vozidlem taxislužby (svítilna, pásy, apod.) a nesmí být vybaveno taxametrem.

Od 1. července také zavádí město novinku pro lepší informovanost zákazníků taxislužeb – tzv. „označníky“, na kterých jsou umístěny poutače s nápisem TAXI ve žlutém poli s informacemi o maximálních cenách taxislužby, včetně orientačních cen k vybraným cílům dosažitelných ze stanoviště. Každý označník obsahuje 14 takových cílů, ceny jsou uvedeny v korunách a v eurech, všechny informace jsou zpracovány v češtině, angličtině a němčině.Těmito označníky je vybaveno 60 taxistanovišť.

Již tři měsíce funguje na Magistrátu hl. m. Prahy v rámci odboru dopravy speciální oddělení, zabývající se taxislužbou. Má na starosti komplexní kontrolní činnosti (cenové kontroly, státní odborný dozor v dopravě), vedení evidence pravomocných pokut provozovatelům taxislužby a smluvní dopravy, vedení správních řízení, agendu související s vydáváním průkazů o způsobilosti, organizování a zajišťování zkoušek odborné způsobilosti provozovatelů taxislužby a smluvní dopravy, vyřizování stížností na oblast taxislužby a smluvní dopravy. Oddělení spolupracuje s MP hl. m. Prahy i Policií ČR. Při kontrolách hodlá Magistrát využít větší počet figurantů se znalostí jazyků. Díky spolupráci s občanským sdružením HESTIA se bude jednat zatím o studenty z USA.

Čísla k taxislužbě:

V současné době je v metropoli evidováno 3 924 řidičů vozidel taxi. Počet registrovaných vozidel je 5 360. Počet dopravců je 3 056 (z toho fyzické osoby 3 015, právnické osoby 41).

Na území hlavního města jsou v provozu taxistanoviště se správcem a bez správce. Ke dni 30.6.2005 je 120 stanovišť s celkovým počtem 359 stání. Z toho 47 taxistanovišť s počtem 152 stání má správce a 73 taxistanovišť s celkovým počtem 207 stání je bez správce. Správci taxistanovišt mají garantovat, že jejich taxikáři se budou řídit provozním řádem. Tento způsob správy se osvědčil, stanoviště se dostávají do povědomí veřejnosti jako stanoviště, ze kterých nedochází z k předražování jízd,“ konstatuje Rudolf Blažek. Na taxistanovištích bez správce nahradí dosavadní souhlas s užíváním smlouva uzavřená mezi Technickou správou komunikací a fyzickou osobou - řidičem taxislužby. Ten dostane průkaz, který viditelně umístí na vozidle. S touto změnou se počítá od 1. listopadu letošního roku. 

Informace pro veřejnost na webových stránkách hl. m. Prahy ():

V rubrice Doprava – Taxislužba je zpřístupněna aplikace TAXISTANOVIŠTĚ, kde jsou informace o taxistanovištích, orientačních cenách taxislužby, lokalizace jednotlivých taxistanovišť přímo v mapovém plánu Prahy a pod.

Cena taxislužby:

Od 1. července 2004 stanovena maximální cena osobní taxislužby:

Jednorázová sazba (nástupní)    34 Kč

Jízda na území hl. m. Prahy    25 Kč/km

Čekání    5 Kč/min

Magistrátní odbor daní poplatků a cen provede důsledný rozbor situace na trhu taxislužby a ověří, zda přetrvávají podmínky cenové regulace. V závislosti na jeho výsledku budou připraveny podklady pro cenovou kalkulaci, včetně informací o cenách taxislužby v hlavních městech zemí EU.

Sankce za porušování zákona:

do výše 100 000 Kč – např. za nedostatečně označené vozidlo

do výše 500 000 Kč – např. za provozování silniční dopravy bez příslušného povolení

do výše 750 000 Kč

např. provozování vozidlem evidovaným jako vozidlo taxislužby jiný druh silniční dopravy pro cizí potřeby,

např. zaměstnavatel nezajistil dodržování Provozního řádu stanoviště taxislužby řidičem vozidla, které je evidováno jako vozidlo taxislužby na základě koncese vydané tomuto dopravci.

V Praze 30.6.2005

__________________________________________________________________________________

Mgr. Rudolf Blažek – náměstek primátora hl. m. Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako radní hl. m. Prahy, působnost v oblasti právní a bezpečnostní, oblast legislativní činnosti

 ___________________________________________________________________________________

Za správnost: Eva Kubátová / tel. 236 002 061


 

Jiří Wolf
Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

Tel.: 737 208 979, 236 002 348
Fax: 236 007 092

E-mail: jiri.wolf@cityofprague.cz

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355, 236 003 189
Fax: 236 007 093

E-mail: tisk@cityofprague.cz

Magistrát hl. města Prahy, Mariánské nám. 2/2, 110 01  Praha 1

30. června 2005
30. června 2005