Město se zadlužilo na dlouhá léta

Mladá fronta Dnes - 4.12.2001
Zhruba sedm a půl miliardy korun chtějí dát v příštím roce radní na dopravu. Tato suma nic neřeší a doprava se výrazně nezlepší.
Praha Přes miliardu korun dostane od magistrátu dopravní podnik na nové soupravy a generální opravu starých ruských vozů metra. Město chce také v příštím roce například dokončit komunikaci, která však skončí u doposud nedostavěného vjezdu do tunelu Mrázovka. V plánu je i výstavba asi sedmi set nových bytů. Radnice pod vedením koalice ODS A ČSSD naplánovala v příštím roce příjmy dvaadvacet miliard korun. Naopak utratit chtějí městští představitelé třiatřicet miliard. Jedenáctimiliardový schodek mají krýt půjčky a státní dotace. Více než miliardu korun město zaplatí za výstavbu tunelu Mrázovka a dokončení komunikace městského okruhu mezi Radlickou a Barrandovským mostem. Ta má být otevřena v příštím roce. Tunel by měl být dostavěn až v roce 2004. Vozy, které pojedou od Barrandovského mostu, tak skončí cestu u neprůjezdných rour tunelu Mrázovka. Řidiče, kteří by chtěli pokračovat na Strahov, čeká cesta Radlickou a často ucpanými smíchovskými ulicemi kolem Ženských domovů. Jozef Macko z magistrátu uznal, že dopravu na Smíchově tato komunikace neřeší. "Má to pouze jedinou výhodu. Auta, která pojedou mezi Barrandovským mostem a Strahovským tunelem, nebudou muset až k Vltavě nebo ke smíchovskému nádraží," řekl Macko. Dopravě na jihu Prahy výrazně uleví až tunel Mrázovka, který by měl zrychlit dopravu na levém břehu Vltavy. Návrh městského rozpočtu ostře kritizuje opozice. Zastupiteli Michaelu Hvížďalovi (US) se nelíbí obrovský růst zadlužení města. "Za poslední tři roky se zvýšilo o dvacet miliard korun," řekl Hvížďala. Některé stavby se podle něho zbytečně prodražují. "Odstrašujícím příkladem je několik let rozestavěný skleník v botanické zahradě," dodal.
Skleník Fata Morgana měl původně stát dvacet milionů korun. Jeho cena však vzrostla asi šesti násobně na sto osmdesát milionů. Zbytečně podle Hvížďaly platí město také stamiliony za Kongresové centrum.
Zastupitel Hvížďala dále míní, že město musí méně stavět. Proto navrhuje, aby se zaměřilo pouze na velké dopravní stavby, jako jsou městský okruh a metro, a tím ušetřilo peníze.
Náměstek primátora Jiří Paroubek (ČSSD) však tvrdí, že bez půjček se hlavní město neobejde, protože jinak by nebyly peníze na novou trasu metra a výstavbu tramvajové tratě na Barrandov.
K městskému rozpočtu mají velké výhrady i opoziční lidovci. Zastupiteli Mariánu Hoškovi se nelíbí, že jednotlivé položky v rozpočtu jsou nesrozumitelné. "Například u dopravního podniku se sice dozvíme, že dostane sedm miliard korun, ale již nevíme, kolik peněz půjde na tramvaje, co na autobusy anebo na metro," řekl Hošek.
Generální ředitel dopravního podniku Milan Houfek namítá, že každý ze zastupitelů se může seznámit podrobně s tím, za co všechno dopravní podnik utrácí peníze. "To platí i pro pana Hoška," dodal.
JAN ZIEGLER

Redakce IN, Luděk Schreib
Vřele doporučuji přečíst si k tomuto zmatenému článku návrh rozpočtu zveřejněný na stránkách hl.m.Prahy nebo alespoň některé články k rozpočtu v internetových novinách Prahy. Dozvíte se tak mimo jiné některá základní fakta:
* že 6,2 miliardy ze zmíněného schodku je pouze jakýsi překlenovací úvěr, který by si Praha musela vzít na pokrytí záruky za příjmy ze státního rozpočtu v případě rozpočtového provizoria, tedy v případě, že státní rozpočet nebude letos přijat...takže tento úvěr už asi Praha potřebovat nebude. A stejně by šlo o peníze, které by dostala z rozpočtu státu, takže tady nejde o faktické zadlužení
* další 2,5 až tři miliardy korun z tohoto schodku jsou potom peníze uspořené z minulých let, který Prahy nyní chce zapojit do rozpočtu, takže také neznamenají zadlužení...
Dodávat, že silniční okruhy se prostě staví po částech, je asi už zbytečné a dodávat, že silnice prostě fungují tak, že je potřeba je dostavět celé, aby k něčemu byly, asi také není nutné.
A dodávat, že takto postavený článek není pouze tendenční, ale především hloupý, protože plete dohromady kde co a díky neúplným a zmateným údajům nedává čtenáří sebemenší šanci si udělat nějaký názor, asi také nestojí za to.
Je to dokonalá ukázka jedné z oblíbených metod "líné novinařiny" - opiš kdekoli pár libovolných údajů a zavolej pár opozičním politikům a máš vyděláno. Výhodou je, že autor nemusí o tématu vědět vůbec nic a v novinách není prázdné místo, nevýhodou, že se o tématu nedozví nic ani čtenář.
4. prosince 2001
4. prosince 2001