Město sedmimilionovou dotací zachraňuje ohrožené děti

Fond ohrožených dětí získá 7 milionů korun na financování nákladů spojených s umístěním pražských dětí v tzv. Klokáncích. Shodli se na tom dnes pražští zastupitelé.

  • 3 minuty čtení

/zpráva ze 40. jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy ze dne 14. září 2006/

 

Fond ohrožených dětí získá 7 milionů korun na financování nákladů spojených s umístěním pražských dětí v tzv. Klokáncích. Shodli se na tom dnes pražští zastupitelé. Po novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která s účinností od 1. června snižuje státní příspěvek na děti zhruba na polovinu, se Klokánky ocitly v kritické situaci a hrozí jejich uzavření. Státní dotace sotva pokryjí náklady na jídlo a další přímé potřeby dětí, ale tety, které opuštěným a týraným dětem nahrazují rodinu, už za červenec nedostaly plat. Občanské sdružení Fond ohrožených dětí (FOD) provozuje na území hl. města Prahy čtyři zařízení o kapacitě 118 míst. FOD každý rok řeší přibližně 400 případů umístění dětí, z toho cca 170 případů dlouhodobého charakteru. Umístění jednoho dítěte v Klokánku vyjde průměrně ročně na 275 000 korun. Seškrtaný státní příspěvek na tyto děti teď město nahradí z vlastních zdrojů.

Pro srovnání náklady kojeneckých ústavů se pohybují od 300 do 500 tis. korun na lůžko. Kromě toho ještě ústavy dostávají ošetřovné a přídavek na dítě, takže jejich skutečné náklady jsou o cca deset až dvacet tisíc na dítě a rok vyšší. Výdaje ze státního rozpočtu na ústavní výchovu jsou tedy výrazně vyšší, než kolik činí průměrný roční příspěvek na dítě v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc, tzv. Klokáncích. Přitom v bytech Klokánku je o polovinu méně dětí (tři až čtyři) než v diagnostické a výchovné skupině a celkově péče o děti se blíží rodinnému prostředí.

Praha podporuje Fond ohrožených dětí dlouhodobě prostřednictvím grantů v sociální oblasti. Mimořádná neinvestiční dotace byla FOD přiznána vzhledem k vysokým nákladům na umístění jednoho dítěte v účelových zařízení FOD, tzv. Klokáncích. Tyto náklady dosahují průměrně 275 tisíc korun ročně na jedno dítě. Částečně byly hrazeny ze státního příspěvku. Avšak poté, co 1. června nabyla účinnosti novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí (č. 349/1999 Sb.), tento státní příspěvek se snížil v průměru o 22 %. Navíc příspěvek je přiznáván jen dětem, které jsou do zařízení umístěny soudně nebo na základě žádosti orgánů sociálně-právní ochrany. Před novelou činil státní příspěvek na děti umístěné v Klokáncích zhruba 3 700 tis. korun měsíčně, po novele vychází na 1 900 tis. Navíc od nabytí účinnost této novely Klokánky nedostaly peníze žádné. Ministerstvo financí příslušný obnos uvolnilo až v srpnu, nikoliv již v červnu, a kvůli administrativním průtahům příjemcům dosud nedorazil.

Děti naštěstí žádnou nouzi nepocítily. Hrozí ale, že řada pracovníků odejde a nebude, kdo by se o děti staral. Všichni zaměstnanci již nyní mají právo dát okamžitou výpověď. Zatím jich z tohoto důvodu odešlo deset. Přitom průměrný hrubý měsíční plat pracovníků Klokánku činí 11 321 Kč, což je méně než uvádí nedávno zveřejněný průměrný plat nekvalifikovaných pracovníků (12 261 Kč). Přitom ze současných 293 pracovníků má 64 vysokoškolské vzdělání a 37 vyšší odborné vzdělání. 

Město uznává význam a prospěšnost práce FOD a o ohrožené děti na území metropole se postará zvýšením svého příspěvku, resp. zmíněnou mimořádnou dotací.

Posláním FOD a hlavními směry činnosti je pomoc dětem, které vyrůstají mimo vlastní rodinu nebo jejichž vývoj je ohrožen v důsledku nevyhovujícího rodinného prostředí či jinak. Činnost FOD se zaměřuje zejména na

  • vyhledávání týraných, zneužívaných, zanedbávaných i jinak sociálně ohrožených dětí a poskytnutí jim potřebné pomoci ve spolupráci s příslušnými státními orgány,
  • zřizování a provoz zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc,
  • další činnosti zaměřené na ochranu dětí před škodlivými vlivy,

 

 

V Praze 14. 9. 2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

 

 Za správnost: Tereza Dvořáčková / tel. 236 002 945
14. září 2006
14. září 2006