Město své knihovně na novou službu přispělo

Městská knihovna v Praze (MKP) zahájila v prosinci roku 2009 pro své čtenáře novou službu „vracení všude“. Její podstatou je možnost vrátit knihu půjčenou kdekoliv v síti knihoven MKP v jakékoliv její pobočce a čtenáři tuto možnost oceňují i využívají. Jen v prosinci se vrátilo 23 tisíc svazků mimo své „domovské“ pobočky, v lednu už to bylo číslo o 10 tisíc vyšší, tedy 33 tisíc knih. Městská rada dnes knihovně, příspěvkové organizaci Prahy, na pokrytí nákladů nové služby uvolnila částku 1,4 milionu korun.

  • 3 minuty čtení

 

/zpráva z 8. jednání Rady hl. m. Prahy 2. března 2010/

 

Městská knihovna v Praze (MKP) zahájila v prosinci roku 2009 pro své čtenáře novou službu „vracení všude“. Její podstatou je možnost vrátit knihu půjčenou kdekoliv v síti knihoven MKP v jakékoliv její pobočce a čtenáři tuto možnost oceňují i využívají. Jen v prosinci se vrátilo 23 tisíc svazků mimo své „domovské“ pobočky, v lednu už to bylo číslo o 10 tisíc vyšší, tedy 33 tisíc knih.  Městská rada dnes knihovně, příspěvkové organizaci Prahy, na pokrytí nákladů nové služby uvolnila částku 1,4 milionu korun. 

 

„Rok 2009 byl pro Městskou knihovnu v Praze a její čtenáře přelomový v mnoha směrech. Prosincové spuštění takzvaného „vracení všude“ bylo jedním z mezníků v rozvoji služeb a výrazným způsobem zvýšilo komfort při využívání knihovny. Byl to krok připravovaný už od roku 2007 a loni proběhly i průzkumy mezi čtenáři. Vracet knihy do jakékoliv pobočky si přálo 66 % dotázaných, a zároveň to byl jeden z deseti nejčastějších požadavků na další rozvoj služeb městské knihovny. Prvními místy, kde mohli čtenáři vrátit knihy půjčené v jiných pobočkách, byly dvě vlajkové lodě knihovní sítě – Ústřední knihovna a Dejvice. Tříměsíční zkušební provoz ukázal, že o službu má veřejnost opravdu velký zájem. Celkem se v tomto období vrátilo do Ústřední knihovny a Dejvic přes 20 tisíc knih z dalších poboček. Loňské rozšíření služby do všech 43 poboček městské knihovny proto bylo logickým krokem. Mimořádný zájem ovšem znamená i zvýšené nároky na zajištění služby a vnitřní logistiku knihovny, a proto se hlavní město rozhodlo podpořit službu finančním příspěvkem,“ řekl radní Ondřej Pecha.  „Jde o kvalitní službu, která Pražanům zvyšuje pohodlí využívání služeb knihovny a šetří jejich čas. Z pohledu města jde o dobře investované peníze,“ dodal Pecha.

Podstatou služby je možnost vrátit knihu půjčenou kdekoliv v síti poboček MKP v kterékoliv další. Aktuálně tedy může čtenář knihu půjčenou v pobočce Žižkov vrátit třeba v pobočce na Břevnově.

„Zájem o tuto službu stále stoupá a podle zkušeností zahraničních metropolitních knihoven se dá předpokládat, že dále poroste,“ říká Jaroslava Štěrbová, hlavní knihovnice MKP.

Celoknihovní zkušební provoz byl zahájen v prosinci 2009. Hned od prvních dnů byla služba čtenáři nadšeně přijímána a hojně využívána. „To jste mi ušetřili cestu. A opravdu, už napořád? To jsou nejčastější reakce čtenářů,“ říká Šárka Tyslová, vedoucí pobočky Smíchov.

 

 

V Praze  2. 3. 2010

 


Bc. Ondřej Pecha – radní hl. m. Prahy pro oblast kulturní politiky, památková péče, cestovního ruchu a volného času.

Do funkce zvolen 22. 12. 2009. Působnost v oblasti podpory vybraných kulturních projektů a vytváření nových kulturních projektů, v oblasti spolupráce s kulturními institucemi působícími v hl. m. Praze, v oblasti spolupráce hl. m. Prahy a MČ s církvemi a náboženskými společnostmi.


 

 

 

2. března 2010
2. března 2010