Město zrekonstruuje Vršovickou vodárnu v Braníku

Na jaře město zahájí kompletní rekonstrukci unikátního a dnes již dlouho opuštěného areálu Vršovické vodárny v Braníku, jež pochází z počátku minulého století. Všechny plánované úpravy by měly respektovat historický charakter a secesní architekturu stavby. Na rekonstrukci budou dohlížet památkáři. Vodárna pak do dvou let nabídne návštěvníkům nové společenské a kulturní využití. V rámci Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost získalo město na obnovu finanční příspěvek z evropských fondů.

  • 3 minuty čtení

 

Na jaře město zahájí kompletní rekonstrukci unikátního a dnes již dlouho opuštěného areálu Vršovické vodárny v Braníku, jež pochází z počátku minulého století. Všechny plánované úpravy by měly respektovat historický charakter a secesní architekturu stavby. Na rekonstrukci budou dohlížet památkáři. Vodárna pak do dvou let nabídne návštěvníkům nové společenské a kulturní využití. V rámci Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost získalo město na obnovu finanční příspěvek z evropských fondů.

 

„Areál Vršovické vodárny je opravdu jedinečnou stavbou, kterou již mnoho let nikdo nevyužívá. V současnosti se nachází ve velmi špatném technickém stavu, a tak je nutné ji zrekonstruovat. V budoucnu by jinak hrozila demolice. Obnovy podobných historických památek jsou finančně náročné,“ vysvětlil Pavel Klega, náměstek pražského primátora.

Vršovická vodárna v Braníku, jež byla v minulosti úpravnou vody a čerpací stanicí, patří od roku 2002 do Ústředního seznamu kulturních památek České republiky vedeném Ministerstvem kultury. Aby město tuto unikátní industriální stavbu zachovalo, muselo přistoupit k okamžité a kompletní rekonstrukci všech jejích částí. Tu by mělo zahájit na jaře příštího roku. „Rádi bychom zachovali historické prvky stavby, a tak budeme na obnově spolupracovat i s restaurátory a památkáři. Vodárna i její přilehlé objekty mají nádhernou secesní architekturu. Zajímavé je použití ostře pálených neomítnutých cihel či zeleně glazovaných cihlových ozdob. Objekt krášlí i znak tehdejšího města Vršovice. Chtěli bychom tyto prvky uchovat,“ poznamenal Pavel Klega a dodal: „Vršovická vodárna se v době svého vzniku skládala ze dvou částí. První z nich byl právě vodárenský areál v Braníku, druhou byl areál s vodojemem, čerpací stanicí a vodní věží v Michli.“

Po revitalizaci chce město areál následně zpřístupnit veřejnosti, a umožnit tak jeho další společenské, kulturní či sportovní využití v návaznosti na blízké okolí, kde vede cyklostezka, projíždějí se tu lidé na bruslích a v blízkosti jsou tenisové kurty a další sportoviště. Nově zrekonstruovaná stavba tak přispěje i ke zkulturnění celého prostředí. Vše závisí na nabídnutých projektech zájemců o budoucí provozování.

V současné době Praha dokončuje projektovou dokumentaci a v nejbližší době bude připravovat výběrové řízení pro zhotovitele stavby. Rekonstrukci by mělo město dokončit do dvou let od zahájení. Celý projekt bude stát necelých sto čtyřicet milionů korun.

Celý vodohospodářský komplex v Braníku byl dostavěn firmou Karel Kress v roce 1907, a to podle projektu architekta Jana Kotěry. V areálu se nacházel zdroj podzemní pitné vody, čerpací stanice a obytný dům. Získaná pitná voda byla čerpána do areálu v Michli na Zelené lišce, kde vznikl vodojem, čerpací stanice a vodní věž. Odtud tekla voda do tehdejšího samostatného města Vršovice. Mimořádná stavba technického typu sloužila pro zásobování pitnou vodou do roku 1975.

 

 

V Praze 3. listopadu 2008

 


Ing. Pavel Klega – náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.


 

 

3. listopadu 2008
3. listopadu 2008