Mimořádná opatření pro osoby bez přístřeší

V souvislosti s mrazivým počasím se mnoho osob bez domova dostalo do velmi obtížné situace. Hlavní město Praha a organizace poskytující služby pracující s lidmi bez přístřeší z tohoto důvodu v uplynulých týdnech přijaly řadu mimořádných opatření. Mimo jiné došlo k navýšení kapacit lodi Hermes, která je v době mrazů také otevřena v denních hodinách. Na mimořádných opatřeních se podílejí také neziskové organizace, zejména Armáda spásy či Naděje. Zároveň byly rozšířeny terénní sociální služby.

 

V souvislosti s mrazivým počasím se mnoho osob bez domova dostalo do velmi obtížné situace. Hlavní město Praha a organizace poskytující služby pracující s lidmi bez přístřeší z tohoto důvodu v uplynulých týdnech přijaly řadu mimořádných opatření. Mimo jiné došlo k navýšení kapacit lodi Hermes, která je v době mrazů také otevřena v denních hodinách. Na mimořádných opatřeních se podílejí také neziskové organizace, zejména Armáda spásy či Naděje. Zároveň byly rozšířeny terénní sociální služby.

 

Loď Hermes Vzhledem k zvýšeným nákladům na tato mimořádná opatření Rada hl. m. Prahy odsouhlasila dne 21. prosince 2010 finanční podporu pro poskytovatele služeb pro osoby bez přístřeší ve výši půl milionu korun. Vyčleněné prostředky mají především přispět k pokrytí zvýšených nákladů dotčených organizací.

„V současné době jsou lidem bez domova ve většině zařízení k dispozici dodatečné kapacity, které jim mají umožnit přečkat noc. Pro Centrum sociálních služeb a neziskové organizace to samozřejmě přináší vyšší náklady i nároky na personál, čehož jsme si vědomi. Proto chceme touto cestou přispět k zajištění služeb, které jsou v zimních měsících velmi potřebné,“ doplnil radní pro oblast sociální politiky Petr Dolínek.

Prostředky uvolněné Radou hl. m. Prahy budou využity především k financování mimořádných opatření zavedených Centrem sociálních služeb Praha (CSSP) a zejména na zvýšené náklady na provoz lodi Hermes. Zároveň však byla finanční podpora nabídnuta také neziskovým organizacím provozujících noclehárny a denní centra pro osoby bez přístřeší. Příspěvek ve výši dvanáct tisíc korun na zvýšené personální náklady byl již poskytnut Armádě spásy. V současné době také CSSP jedná s konkrétními organizacemi o výši a formě další finanční pomoci.

Vzhledem k vyšším nárokům na ubytovací kapacity pro osoby bez přístřeší v prosinci 2010 byly Magistrátem hl. m. Prahy rovněž zahájeny přípravy na možnou výstavbu stanového městečka. V prosinci Rada hl. m. Prahy rovněž odsouhlasila dvě stě tisíc korun na přípravu stanového městečka, k jehož vybudování bude přistoupeno v případě, že v době silných mrazů budou stávající kapacity neziskových organizací a lodi Hermes naplněny. Z přidělené dotace již Centrum sociálních služeb, jež bude zajišťovat provoz nouzového střediska, nakoupilo potřebný materiál včetně spacích pytlů a dalšího zařízení. Zároveň byla zahájena příprava bezpečnostních opatření, které by měly zajistit, aby provoz stanového městečka neměl zásadní vliv na okolí.

„V případě stanového městečka se jedná o velmi mimořádné opatření, které bude realizováno pouze v letošním roce a za jasně daných podmínek. Jsem si vědom, že se nejedná o ideální řešení. Proto také chápu, že obyvatelé Prahy 8 se obávají možného umístění stanového městečka na Rohanském ostrově. Chtěl bych je ale ubezpečit, že budeme usilovat o co nejlepší zajištění bezpečnosti v okolí a veškeré kroky budeme konzultovat se zástupci městské policie, abychom předcházeli možným problémům. Zároveň chci již pro nadcházející rok připravit trvalé koncepční řešení ubytování osob bez přístřeší v zimních měsících. V letošním roce však musíme v případě, že to bude nezbytné, zajistit těmto lidem pomoc alespoň touto cestou,“ zdůraznil Petr Dolínek.

 

 

V Praze 11. 1. 2011

 

 

 

 

11. ledna 2011
11. ledna 2011