Možná kandidatura Prahy na pořádání olympijských her – Radiožurnál – 3. 7. 2003 – Relace: Co nás pálí

Moderátor (Jitka Hanžlová): O olympiádě se velmi vzrušeně mluvilo včera, protože právě v Praze bylo vyhlášeno město Vancouver jako pořadatel zimních olympijských her v roce 2012. Dnes večer by měl pražský primátor Pavel Bém slavnostně vyhlásit kandidaturu Prahy na pořádání olympijských her, ačkoliv je to spíš hudba budoucnosti, v úvahu by přicházel rok 2016 nebo konce 2020 a přestože kandidatura ještě neznamená, že by tuto prestižní akci Praha skutečně získala.

Lucie Weisová hledala informace, co by to pro naše hlavní město i celo zemi znamenalo. 

Redaktor (Lucie Weisová):

Nejprve jsem se zeptala občanů, obyvatel Prahy, jak by se jim ta myšlenka, Praha - olympijské město, zamlouvala.

Projev občanů:

No, na něco by to bylo snad dobrý, ale nevím, máme špatné zkušenosti. Já pracuju tady v Národním muzeu a už jsme zažili různé akce, které nás teda velmi poškodili.

No mohla by bejt, bylo by to pěkný.

To bych chtěl, ale myslím, že je to prakticky nemožné. Že to prostě Češi nedokážou zařídit a vzhledem ke státnímu dluhu a prostě k ekonomické situaci si nemůžem tady ten přepych dovolit a zároveň na to není ani místo v Praze a hlavně ty peníze.

Redaktor (Lucie Weisová):

Přál byste si olympiádu v Praze?

Projev občanů:

Jako Čech bych si samozřejmě olympiádu v Praze přál, ovšem za předpokladu, že by  Praha neměla představu, že náklady ponese z velké části státní rozpočet. To bych byl mnohem zdrženlivější.

Redaktor (Lucie Weisová):

To byl malý testík vaší pozornosti. Jistě jste si všimli, že ten poslední dotázaný byl občan z trochu větším O. šéf rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny. Nicméně jeho obavy z finanční stránky věci nijak nevybočovaly z námitek ostatních lidí. Náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister se zdá k myšlence olympiády daleko pozitivněji naladěn. Podle něj olympijská výzva by umožnila Praze klást si sice smělé, ale reálné cíle, které město tak jako tak řešit musí.

Host (Jan Bürgermeister):

Co s rozvojovými plochami po těžkém průmyslu, co s rozvojovými plochami po obrovských nákladových nádražích a velké plochy, které spotřebovával železniční uzel Praha. Chceme konkurovat Vídni a myslím si, že velmi důležité, aby Praha nesklouzla do provincionální polohy, Praha musí být v Evropě vidět, jinak propásnem historickou příležitost.

Redaktor (Lucie Weisová):

Jan Bürgermeister také naznačil jeden z možných způsobů financování takového velkého projektu.

Host (Jan Bürgermeister):

Hlavně bysme dali také důvod k přemýšlení vlastníkům pozemků, všem developerům, kteří mají nějaký majetek a který třeba budou pozorovat další vývoj situace, než se rozhodnou investovat.

Redaktor (Lucie Weisová):

Je třeba si ale klást i další otázky, nejen ty, týkající se financování. Je jasné, že vložené peníze by se několikanásobně vrátily, ale neobávají se ti, kdo za Prahu odpovídají, že by toto krásné, starobylé město, mohlo utrpět návalem desetitisíců návštěvníků?

Host (Jan Bürgermeister):

A vždyť oni tady jsou každý den a centrum města to zvládá, přináší to peníze ani ne tak městu, jako celému státu. Tady z toho nemám žádnou obavu.

Redaktor (Lucie Weisová):

Zato Jan Vidím z branně-bezpečnostního výboru Parlamentu jisté obavy má. 

Host (Jan Vidím):

Kdyby Mezinárodní olympijský výbor takto rozhodl, pak by to samozřejmě byla i velká jaksi bezpečnostní operace, nejenom jaksi sportovně technická. Proti tomu asi Mezinárodní měnový fond nebo zasedání NATO by byly dětskou hříčkou. 

Redaktor (Lucie Weisová):

Přesto přese všechno je to výzva. Výzva, která by z našeho hlavního města udělala na pár týdnů hlavní město světa a echo této slávy by znělo, jak říká Jan Bürgermeister, ještě dlouho.

Host (Jan Bürgermeister):

Město, které hostí olympiádu, tak před ní i po ní mají lidé o moc víc důvodů, proč to město navštívit a rozhodně za patnáct let sem už nebude moc spoléhat jenom na ten romantický důvod, Praha je nejkrásnější město Evropy. Ten důvod už nebude stačit v té tvrdé konkurenci a my musíme hledat další důvody, jak nabídnout Prahu jako atraktivní hostitelské město.

Moderátor (Jitka Hanžlová):

Prahu jako olympijské město si představovala Lucie Weisová, je to všem hudba vzdálené budoucnosti. Pojďme se podívat na dosud známá města a místa olympijských her. Příští rok se bude letní olympiáda konat v řeckých Aténách, o dva roky později zimní v Turíně, a v Asii pak letní v roce 2008 v Pekingu, zimní 2010 ve Vancouveru, no a o pořadateli letních olympijských her v roce 2012 rozhodne Mezinárodní olympijský výbor v roce 2005.

4. července 2003
4. července 2003