Mrázovka a čtvrté céčko hlásí

Opět přibližujeme postup na dvou největších dopravních stavbách v Praze – první části čtvrtého provozního úseku trasy C metra z Holešovic do Ládví a části městského automobilového okruhu Radlická – Strahovský tunel. Po domluvě je možno navštívit informační středisko v obchodním domě Ládví, kde se dozvíte podrobnosti o výstavbě metra, informační středisko pro tunel Mrázovka je otevřeno každou první středu v měsíci (mimo dobu prázdnin). Individuelní návštěvy pro skupiny je možno samozřejmě domluvit dle potřeby.Více o obou projektech je k disposici na adresách www.metroprojekt.cz (trasa metra), či www.okruhsmichov.cz (tunel Mrázovka). Na těchto adresách jsou jak technické parametry staveb, tak je možno obě stavby již dnes virtuálně projet. Na adrese www.metrostav.cz najdete pohled stabilní kamery do ražené stanice Kobylisy a řadu dalších podrobností . Aktuální informace jsou i na www.pudis.cz a www.satra.cz, což jsou stránky projekčních organizací.

Radlická – Strahovský tunel

 

Práce  stále plynule pokračují. Při cestě po předstihově otevřené části Zlíchov – Radlická je vidět, že oba jižní portály jsou prakticky dokončeny, severní portál je dnes ve výstavbě a dolaďují se podrobnosti o jeho přesném vzhledu, množství zeleně v jeho okolí, osvětlení apod. Ve východním tunelu přibývá v pravidelném rytmu druhotná obezdívka.

 

První část čtvrtého provozního úseku trasy C metra

 

Ani horké dny nezastavily práci na stavbě. Naopak – mnoho Pražanů by nyní asi práci v podzemí přivítalo. Ale i příjemně chladné podzemí má své nevýhody. Přechod z horkého letního dne do chladných tunelů znamená často velice nepříjemné nachlazení. Jak práce postupuje ukazuje tabulka, kterou, jako vždy, přikládáme.

Fotografie tentokrát neukazují stavbu metra, ale stavbu blízké průzkumné štoly pro budoucí automobilový tunel Blanka. Ten povede ze Špejcharu na Pelc-Tyrolku, kde se čtyřpruhová komunikace napojí na severní předmostí mostu Barikádníků. Aby bylo možno přesně určit technologii ražby budoucího tunelu je třeba znát co nejpřesněji geologické podmínky v trase ražby. Právě proto se dnes razí průzkumná štola. Na základě řady měření, sledování množství přitékající vody i různých zkoušek během ražby bude pak nejen navržena nejvhodnější ( a nejbezpečnější – jde se pode dnem řeky ) metoda k provádění vlastního tunelu, ale i další podklady pro výběrové řízení na budoucího zhotovitele díla.

Ze štoly je dnes hotovo 430 metrů z celkových takřka 2 km. Práce na štole včetně vyhodnocení všech měření by měly skončit v závěru příštího roku.

Z fotografií je patrné, že se štola dělá klasickým hornickým postupem. Její profil je – proti metru, či tunelu Mrázovka velice malý. V jednokolejné trase je pouhých 11 m2, v místě výhyben je to pak 19 m2. Připomínáme, že tunel Mrázovka má v typické třípruhové části plochu výrubu 163 m2, stanice Kobylisy pak 220 m2.

Práce probíhají v dvousměnném nonstop provozu v šestidenním pracovním cyklu. 

 

Postup prací uvádí tabulka.

 

   02a_t24_03.jpg   03a_t24_03.jpg

 

 

16. června 2003
16. června 2003