Na granty do sociální oblasti půjde letos více než čtvrt miliardy

Téměř 268 milionů korun poputuje v letošním roce formou grantů na podporu sociálních služeb nestátním neziskovým subjektům působícím v této oblasti. Osmdesáti miliónovou dotaci poskytne ze svého rozpočtu hlavní město. O finanční prostředky se podělí více než dvě stovky projektů.

  • 3 minuty čtení

Sociální oblast

/Zpráva z 35. jednání Zastupitelstva hl.m. Prahy dne 23.2.2006/

 

Téměř 268 milionů korun poputuje v letošním roce formou grantů na podporu sociálních služeb nestátním neziskovým subjektům působícím v této oblasti. Osmdesáti miliónovou dotaci poskytne ze svého rozpočtu hlavní město. O finanční prostředky se podělí více než dvě stovky projektů.

Na podporu sociálních služeb na území hlavního města Prahy (HMP) jsou pro rok 2006 vyčleněny finanční prostředky v celkové výši 267,9 milionů korun. Z této celkové částky jde 80 milionů z rozpočtu HMP a 187,9 milionů ze státního rozpočtu.

 

Celkem žádalo o finanční podporu 268 projektů, z toho 213  projektů bylo navrženo k podpoře, a to v následujících oblastech :

1/ Program pro zlepšení podmínek života osob se zdravotním postižením, který je určen k podpoře projektů, jež pomáhají vytvářet životní prostor dětem i dospělým s různými druhy zdravotního postižení, aby se mohli rozvíjet ve všech aspektech své osobnosti a získané schopnosti pak uplatňovat v běžném životě.

2/ Program pro zlepšení kvality života seniorů je zaměřen na poskytování širokého spektra služeb seniorům, a to co nejdéle v jejich domácím prostředí. Podporuje i projekty zaměřené na možnosti seberealizace seniorů.

3/ Program na podporu fungování rodiny, podporu dětí a mladých lidí, ohrožených sociálním vyloučením, spočívající v rozvoji psychosociální a právní pomoci ohroženým rodinám, projektům náhradní rodinné péče, provozování výcvikového a chráněného bydlení, domů na půl cesty pro děti a mládež vyrůstající mimo vlastní rodinu atd.

4/ Program na zlepšení života osob společensky nepřizpůsobivých, jehož cílem je postupné snižování sociálně patologických jevů a integrace těchto osob do společnosti.

5/ Program na vyrovnání příležitostí pro menšiny a etnika napomáhá integraci příslušníků národnostních menšin.

6/ Program na podporu obětí násilí je určen pro řešení krizových situací, které ohrožují život nebo významně snižují jeho kvalitu a perspektivy, a vyžadují bezodkladné řešení. Spočívá zejména v podpoře a rozvoji provozování azylových center, utajených bytů a poskytování psychosociální pomoci obětem násilí.

7/ Program podpory občanské společnosti - v jednom podprogramu je zaměřen na síť občanských poraden, ve druhém se orientuje na pomoc lidem, jejichž handicap zasahuje mnohdy velmi destruktivně do života rodin (např. lidem postiženým Alzheimerovou chorobou apod.).

 

Rada HMP na začátku února schválila rozdělení finančních prostředků poskytovatelům sociálních služeb ve výši 253,9 milionů korun. Dotace do 200 tisíc korun byly schváleny Radou HMP a dotace nad 200 tisíc dnes schválilo Zastupitelstvo HMP.

V objemu finančních prostředků se oproti loňskému roku jedná o více než 16 procentní nárůst, více peněz plyne z městského i státního rozpočtu. Počet podporovaných projektů se vzhledem k loňskému roku výrazně nezvýšil. Mezi příjemci finančních dotací jsou největší měrou zastoupeny programy určené pro osoby se zdravotním postižením a seniory, což vyplývá také ze skutečnosti, že od roku 2005 MPSV nepodporuje tyto cílové skupiny na regionální úrovni.

Cílem grantových programů je především podpora zlepšování kvality a dostupnosti sociálních služeb na území HMP a vytváření podmínek pro činnost nestátních neziskových subjektů působících v této oblasti.

 

V Praze 23.2.2006

 


Oblast zdravotnictví, sociální péče a národnostních menšin spadá do působnosti radní hl. m. Prahy Mgr. Hany Halové

 

Za správnost: Eva Kolbabová / tel. 236 002 729

23. února 2006
23. února 2006