Na návrh akčního plánu na snižování hluku zareagovali Pražanéuž víc než šedesáti náměty a připomínkami

Více než šest desítek připomínek a námětů už adresovali obyvatelé Prahy k návrhu akčního plánu na snižování hluku v této městské aglomeraci. Reagovat mohou až do 22. srpna, kdy vyprší pětačtyřicetidenní lhůta, během níž je dokument přístupný veřejné diskusi.

  • 4 minuty čtení

 

Více než šest desítek připomínek a námětů už adresovali obyvatelé Prahy k návrhu akčního plánu na snižování hluku v této městské aglomeraci. Reagovat mohou až do 22. srpna, kdy vyprší pětačtyřicetidenní lhůta, během níž je dokument přístupný veřejné diskusi.

 

Akční plán na snižování hluku zveřejnil na svých webových stránkách Magistrát hlavního města Prahy 7. července. Tento materiál, který se na základě požadavku Evropské unie zabývá problematikou snižování hluku v nejkritičtějších lokalitách metropole v období do roku 2012, zpracoval expertní tým pod vedením Josefa Nováka ze společnosti Akustika Praha.

„Za nesmírně pozitivní považuji to, že jsme jako jednoho z partnerů tohoto dokumentu přizvali také širokou veřejnost. Během měsíce jsme obdrželi podněty, vyjádření a připomínky nejen od jednotlivců či občanských sdružení, ale dokonce od některých městských částí Prahy. Všemi se budeme rozhodně zabývat, neboť pro nás představují velice důležitou zpětnou vazbu,“ říká pražský primátor Pavel Bém.

Akční plán na snižování hluku zahrnuje zhruba padesát hustě osídlených pražských lokalit, v nichž dochází především v noci k překračování mezní hodnoty ukazatele hluku. Jde zejména o ulice s blízkou a víceposchoďovou zástavbou. Plán současně obsahuje navržené varianty řešení, jak tyto hodnoty v příštích pěti letech snížit.

Pražský magistrát zatím zaregistroval více než šest desítek písemných nebo elektronických názorů a připomínek. „Všechny podněty po ukončení příspěvkového řízení zapracujeme do zvláštní přílohy akčního plánu včetně komentáře zhotovitele – společnosti Akustika Praha. Bohužel, ne všechny lokality, v nichž obyvatele Prahy obtěžuje hluk, mohou být zahrnuty v této fázi do souboru nejkritičtějších míst, ať už je to v důsledku méně významného počtu zasažených obyvatel, nebo z důvodu nižších hodnot hluku v chráněném venkovním prostoru staveb,“ vysvětluje Pavla Úlovcová, koordinátorka protihlukových opatření Magistrátu hlavního města Prahy.

 

Hlavní zdroj hluku: doprava

Spektrum připomínek, které směřovaly do jejího úřadu, je pestré. Nejčastější výtky se týkají dopravy, kterou Pražané právem považují za hlavní zdroj hluku. V této souvislosti se objevují často požadavky na vybudování, prodloužení či rekonstrukce protihlukových clon. Další reakce se zaměřují na regulaci rychlosti automobilové a železniční dopravy nebo nevyhovující povrch komunikací. „Ne ve všech případech však lze nahradit třeba dlážděný povrch živicí s jemnou frakcí. V některých lokalitách totiž naráží tato výměna na nesouhlas orgánů památkové ochrany,“ upozorňuje Pavla Úlovcová.

Zajímavé je, že kromě občanů a občanských sdružení – například Kaskády Hlubočepy, Prosecká kolonka, 64. Družstvo nájemníků a další – připomínky a náměty zaslali také zastupitelé či dokonce celé městské části. Aktivně se zapojila se svými návrhy Městská část Prahy 2, výrazně zatížená automobilovou i železniční dopravou.

„Zpracovávaný a předkládaný akční plán, jak ve fázi analytické, tak ve fázi návrhové, považujeme za velmi důležitý dokument, který by měl výrazně ovlivnit návrhy zpracovávaných rozvojových strategií a územně plánovacích dokumentací hlavního města Prahy,“ uvedl v zaslaném materiálu Václav Vondrášek, zástupce starostky Městské části Praha 2. 

Návrh akčního plánu na snižování hluku naleznou zájemci na webových stránkách informačního servisu hlavního města Prahy: htttp://envis.praha.eu. Své návrhy a připomínky mohou poté zasílat na adresu: akcni.plan@cityofprague.cz.

 

Stížnosti obcí jsou neopodstatněné

Některá občanská sdružení z okrajových částí aglomerace oznámila, že připravují stížnost k Evropské komisi, neboť nebyla údajně zahrnuta do strategických hlukových map, které sloužily jako základ pro vytvoření akčního plánu na snižování hluku. Důvodem je skutečnost, že tuto strategickou hlukovou mapu zadalo Ministerstvo zdravotnictví ČR na podzim 2006 pouze v rozsahu tehdejšího katastrálního území Prahy. Rozsah současné aglomerace však stanovila vyhláška Ministerstva pro místní rozvoj ČR č. 561/2006 Sb. až o několik měsíců později – 20. prosince 2006.

„Z formálního hlediska lze tyto stížnosti chápat, z věcného však k závažnému problému nedošlo. Akční plány Ministerstva dopravy totiž zahrnují hlavní pozemní komunikace s více než šesti miliony průjezdů vozidel za rok, stejně jako hlavní železnice s více než 60 000 vlaky za rok a také letiště Praha-Ruzyně. V prstenci obcí kolem Prahy tedy nebyly posouzeny pouze silnice a železnice s menší hustotou dopravy - v jejich okolí je sice na mnoha místech překročen hygienický limit hluku, nepředstavují však nejzávažnější překročení směrných hodnot. Okrajové obce aglomerace přijdou celoplošně na řadu v dalším kole strategických hlukových map a akčních plánů,“ vysvětluje Josef Novák, jednatel společnosti Akustika Praha.

 

 

V Praze, 13. srpna 2008

 


Magistrát hlavního města Prahy


 

 

13. srpna 2008
13. srpna 2008