„Na Okoř je cesta“ i cyklovlakem

Cyklisté, turisté i ostatní cestující mohou v letošním roce opět využít speciální cyklistický vlak „VELO“ z Prahy přes Hostivici do Slaného. Vlak bude jezdit od 29. března do 2. listopadu vždy o sobotách, nedělích a státních svátcích a platí na něm také jízdní doklady Pražské integrované dopravy. Vlak umožňuje pohodlný výlet například na nedaleký hrad Okoř nebo románskou rotundu Budeč. Cyklovlak je spoječným projektem hlavního města Prahy a Středočeského kraje.

  • 3 minuty čtení

 

Cyklisté, turisté i ostatní cestující mohou v letošním roce opět využít speciální cyklistický vlak „VELO“ z Prahy přes Hostivici do Slaného. Vlak bude jezdit od 29. března do 2. listopadu vždy o sobotách, nedělích a státních svátcích a platí na něm také jízdní doklady Pražské integrované dopravy. Vlak umožňuje pohodlný výlet například na nedaleký hrad Okoř nebo románskou rotundu Budeč. Cyklovlak je spoječným projektem hlavního města Prahy a Středočeského kraje.

 

„V písničce se zpívá „Na Okoř je cesta jako žádná ze sta“, věřím, že milovníci cykloturistiky si tuto písničku budou moci příhodně letos opět zpívat v Cyklovlaku, který si již letos podruhé  objednalo Hlavní město Praha společně se Středočeským krajem. Cyklovlak do Slaného zpřístupňuje Okoř a okolí cykloturistům všech generací s různou fyzickou průpravou a zkušenostmi. Jeho využití je atraktivní zejména pro rodiny s dětmi,“ říká pražský radní pro oblast životní prostředí Petr Štěpánek.

Pokud se chtěli dříve cyklisté dostat na Okoř, k románské rotundě u Zákolan, nebo do Slaného, museli vždy přejet celou Prahu. Tato oblast přitom nabízí řadu zajímavých turistických míst, které rozhodně stojí za to navštívit. Proto jsme se rozhodli již v loňském roce objednat tento víkendový vlak, který jezdí přímo z centra města a vzhledem k tomu že tento projekt měl mnoho pozitivních ohlasů, dala Praha tomuto projektu opět zelenou. Rozsah provozu zůstává v letošním roce nezměněn, navíc se podařilo oproti loňskému roku zkrátit jízdní dobu o cca 20 minut. Vlak jede většinu trasy také v rámci tarifu Pražské integrované dopravy, cestující ho tedy mohou kombinovat s tarifem Českých drah.

Za přepravu kola v cyklovlaku zaplatí cestující jednorázově 25 korun, pokud pojede i zpět nabízejí České dráhy jednodenní síťový doklad pro jízdní kolo za 50 korun. Cestujícím, kteří využijí k přepravě kola k cyklovlaku spoje, které umožňují úschovu během přepravy, doporučujeme využít jednorázový doklad k přepravě kola za 30 korun nebo jednodenní za 60 korun.

Pro přepravu cyklistů je přednostně určen vždy druhý vůz vlakové soupravy, který je vybaven speciálními prostory pro přepravu jízdních kol. V jedné části vozu jsou sedačky pro cestující, v druhé místo pro kola. Každý cyklista nakládá a vykládá kolo sám a během jízdy ho má stále na dosah,“ říká ředitelka Odboru osobní dopravy a přepravy Českých drah Luďka Hnulíková.

 

Zajímavé turistické cíle na trase cyklovlaku

  • Budeč

Románská rotunda sv. Petra a Pavla z konce 10. století s věží z 12. století. V sousedství jsou zbytky baziliky Panny Marie. Podle legend se na Budči učil sv. Václav číst a psát, Budeč je národní kulturní památkou.

  • Okoř

Zřícenina gotického hradu z poloviny 14. století. Hrad byl v 16. století upraven renesančně a v 17. století barokně. Ve věži jsou zbytky původní raně gotické kaple z let 1260–1270 a kolem hradu gotické opevnění z konce 15. století.

  • Slaný

Město založené v roce 1305 na místě předchozího osídlení. Spolu s Louny a Žatcem  patřilo k tzv. husitskému trojměstí. Návštěvníci tu najdou zbytky městských hradeb, Velvarskou bránu z roku 1461 s expozicí opevnění a několik bašt. Původně románský kostel sv. Gotharda z roku 1131 byl přestavěn ve 14. a 15. stol. goticky. Barokní františkánský klášter z 2. poloviny 17. století s kostelem Nejsvětější Trojice byl přestavěn kolem roku 1660, patří k němu také starý hřbitov s renesančními náhrobky. Na jižním okraji města se nachází Boží hrob, empírová kaple z roku 1822.

 

Příloha tiskové zprávy :

 Příloha  Soubor
 Jízdní řád cyklovlaku v roce 2008  zde

 

 

V Praze 25.3.2008

Za správnost: Michal Mikšík/ tel. 236 004 402

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


25. března 2008
25. března 2008