Na řadě míst v Praze proběhly dnes vzpomínkové akty k 59. výročí Pražského povstání

Náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister se dnes zúčastnil pietních aktů k 59. výročí Pražského povstání na Staroměstské radnici a u Českého rozhlasu na Vinohradech

  • 4 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva


Na řadě míst v Praze proběhly dnes vzpomínkové akty k  59. výročí Pražského povstání

 

Náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister se dnes zúčastnil pietních aktů k 59. výročí Pražského povstání na Staroměstské radnici a u Českého rozhlasu na Vinohradech

 

„Pražské povstání patří ke klíčovým okamžikům boje českého národa za svobodu a za obnovu demokratické republiky. Dlouhou dobu ale nezaujímalo v našich dějinách místo, které mu v tomto smyslu náleželo. Důstojnou a stálou připomínkou hrdinského boje odpůrců fašistického režimu se před devíti lety stala pamětní deska umístěná na budově Staroměstské radnice,“ řekl náměstek Bürgermeister v úvodu svého projevu před pamětní deskou, která byla na budovu Staroměstské radnice instalována teprve v roce 1995.

Podobně jako ostatní významní hosté pietního aktu, k nimž patřili mimo jiné náměstkyně ministra obrany Ing. Jaroslava Přibylová, předsedkyně Svazu českých bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková, starosta městské části Praha 6 Ing.Tomáš Chalupa a zastupitel města JUDr. František Hoffman, vzpomněl Jan Bürgermeister 

těch, kteří před devětapadesáti lety se zbraní v ruce zasloužili o znovuobnovení svobody hlavního města: „ Staroměstské náměstí bylo od prvního do posledního dne Pražského povstání dějištěm nelítostných bojů. Stojíme tedy v místech, která byla přímým svědkem střetů v květnu 1945 a kde bojovníci za znovuobnovení národní svobody prolili svou krev. Vítězství v pražském květnovém povstání proti fašismu zaplatily hrdinnou smrtí desítky synů a dcer našeho národa.“

 Podle Jana Bürgermeistera bylo Pražské povstání jako nejvýznamnější součást Českého květnového povstání roku 1945 jednou z klíčových událostí zápasu za národní svobodu a za obnovu demokratické republiky. Jak v projevu náměstek Bürgermeister dále zmínil, již od samého počátku nebylo ale z globálních politických a ideologických důvodů v tomto smyslu doceněno a jeho význam byl naopak po celá desetiletí uměle snižován a potlačován. Jednostranně bylo naproti tomu vyzdvihováno osvobození Prahy Rudou armádou. „Hlavní město Praha, jeho obyvatelé i jeho dnešní představitelé jsou si vědomi historických kořenů, z nichž vyrůstá naše současnost, jsou si vědomi významu tradic boje za svobodu a demokracii i váhy obětí, jež v tomto boji před více než půlstoletím přinesli občané města a ti, kdo bojující Praze přispěchali na pomoc z blízkého i vzdáleného okolí,“ zdůraznil náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister. V závěru svého vystoupení všem přítomným přímým účastníkům odboje jménem primátora hlavního města  a všech Pražanů poděkoval za odvahu a statečnost, projevenou v jednom z klíčových okamžiků našich novodobých dějin: „Vyslovuji Vám vděk a uznání za vše, co jste před devětapadesáti lety v Pražském povstání učinili pro své město a pro jeho obyvatele“.

 

V místnosti s ohořelým křížem ve vestibulu Staroměstské radnice se o několik minut později poklonil Jan Bürgermeister památce padlých během Pražského povstání. 

S krátkým projevem vystoupil náměstek primátora krátce po poledni před budovou Českého rozhlasu, kde proběhl další pietní akt k uctění památky padlých v boji o budovu rozhlasu v roce 1945.

K významným hostům patřil předseda vlády Vladimír Špidla. Ten se při vzpomínce na oběti květnového povstání u budovy Českého rozhlasu vyslovil proti snižování významu této bojové akce proti německé okupaci. Za zlomyslné označil teze některých vykladačů dějin, podle nichž bylo povstání alibistickým vystoupením Čechů na konci války, kdy už bylo vše rozhodnuto.  "Zapomínají nejen na existující plány nacistů na zničení Prahy..., ale i na fakt, že přípravy na Pražské povstání začaly už v prvních okamžicích po vstupu okupačních jednotek do Československa," uvedl v projevu český premiér.

Mezi dalšími významnými účastníky pietního nechyběli zástupci prezidentské kanceláře, parlamentu, vlády a armády ale také pamětníci květnového povstání v roce 1945, čeští odbojáři v uniformách.

Náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister také zde v krátkém projevu připomenul význam Pražského povstání, ale i bojů o Český rozhlas v květnu 1945: „Nacházíme se na jednom z historicky nejvýznamnějších míst naší krásné metropole – před budovou Českého rozhlasu na Vinohradech. Když si jí projdete, na několika místech uvidíte na schodech malé krátery. Jsou to němé důkazy explozí granátů  obránců i německých jednotek, které byly v květnu 1945 povolány k likvidaci svobodného vysílače. Boj to byl lítý, neboť obě strany si velmi dobře uvědomovaly, jak významnou zbraní je rozhlas a prostřednictvím něho šířené svobodné slovo.“

Ke konci svého vystoupení náměstek pražského primátora opět vyslovil dík všem přímým účastníkům odboje: „Nezapomínáme – a věřím, že Pražané nikdy nezapomenou – na události Pražského povstání. V nich jste vy, příslušníci odboje, kteří jste zde jako každoročně přítomni, spolu s těmi, kdo již s námi bohužel nejsou, vytvářeli svou aktivní účastí novodobou historii tohoto města i nezávislého českého státu.“

 

 

V Praze 5.5. 2004

  

 

Ing. Jan Bürgermeister – náměstek primátora hl. m. Prahy do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 1, působnost v oblasti   územního rozvoje, bytové politiky, ochrany památek, spolupráce s vládními organizacemi v oblasti výstavby, reforma veřejné správy se zaměřením na rozdělení působnosti mezi hl. m. Prahou a městskými  částmi

  __________________________________________________________________­­­

 

Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete na servis2/obrgal.aspx?ido=110

 

 

 

Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost: Eva Petržílková/l.2578
oddělení Public Relations OPR MHMP
Tel.:  236 002 355
Fax: 236 007 093
E-mail: Tisk@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
5. května 2004
5. května 2004