Na summitu rámusenky rozdávat nebudeme

Právo | 26.2.2009 | rubrika: Praha - Střední Čechy | strana: 13 | autor: Jakub Mračno

 

Právo | 26.2.2009 | rubrika: Praha - Střední Čechy | strana: 13 | autor: Jakub Mračno


PRIMÁTOR PAVEL BÉM (ODS) K SETKÁNÍ EVROPSKÝCH PŘEDSTAVITELŮ V METROPOLI ŘEKL:


* Co samotný summit přinese Praze a co si od této akce slibujete?
Summit evropských měst a regionů, který se koná jednou za čtyři roky, se bude nyní konat v Praze, je to největší akce související s českým předsednictvím alespoň co do počtu návštěvníků. Chystá se k nám přes šest stovek starostů, primátorů, prezidentů regionů, kterých je v Evropě dvě stě sedmdesát jedna. Chystají se k nám starostové Vídně, Varšavy, Bělehradu, Záhřebu, Lucemburku a řady dalších měst. Ti všichni se do Prahy sjíždějí s několika cíli – jde o politiku soudržnosti, která si klade za cíl hlavně vyrovnávat rozdíly, ekonomické i sociální mezi těmi bohatšími a chudšími regiony a současně i hledat tu nejlepší odpověď na nynější ekonomickou krizi. Také je to samozřejmě obrovská příležitost pro Prahu i Českou republiku se zviditelnit v zahraničí. Počítáme ale též s řadou bilaterálních jednání, například s Vídní významně spolupracujeme v oblasti veřejné správy, jinde máme programy zaměřené na vzdělávání nebo dopravu či kulturu. Se starostou Stockholmu nyní spolupracujeme v oblasti mýtného, s Rotterdamem zase děláme projekty zaměřené na divadlo, s Lucemburkem chystáme velkou výstavu o společné historii. Budeme ale navazovat i nové kontakty na Balkáně, v bývalé Jugoslávii.

* Plánují se kvůli summitu nějaká zvláštní bezpečnostní opatření?
Samozřejmě k nám přijede celá řada významných osobností, včetně špiček Evropské unie, je tedy jasné, že to bude i dost chráněných osob. Mimo to ale žádná zvláštní opatření neplánujeme, naopak chceme lidem ukázat, že v rámci předsednictví nemusí jít vždy o nudné politické akce. Zveme proto všechny na festival nazvaný Ochutnejte Evropu, kde se představí jednotlivé regiony se svými kulinářskými specialitami, různými produkcemi, performacemi a podobně. Chceme prostě, aby si to lidé užili, aby viděli, že to není jen o omezení kvůli kolonám vozů s houkačkami. Jediná omezení, která plánujeme, je právě tento festival. Konzervativnější Pražané se možná budou zlobit, když bude hrát Gypsy.cz, každopádně rámusenky rozdávat nebudeme, produkce skončí v deset hodin večer.

* Kolik celá akce stála?
Summit vyšel celkově asi na pětatřicet miliónů korun, většinu zaplatí Výbor regionů, Praha se na pořádání této akce podílí asi šesti milióny.

* Budou se podle vás řešit i otázky „velké evropské politiky“, Lisabonská smlouva a podobně?
Nepochybuji o tom, že se na summitu bude řešit i Lisabonská smlouva, různé ekologické balíčky i další řekněme velká témata.

* Je v současnosti pozice regionů v Evropě natolik silná, aby mohly tato velká témata nějak výrazně ovlivnit?
Politická i právní síla evropských regionů je velká, to je nepochybné. Výrazné je to například v Německu nebo v Rakousku, v jiných členských státech je síla regionů naopak relativně malá, velkou politickou moc tam mají národní vlády. Do jaké míry může Výbor regionů ovlivnit rozhodování Evropské rady, Evropské komise nebo Evropského parlamentu je otázkou, jeho cílem je hledat nejefektivnější nástroje přerozdělování evropských peněz v rámci regionů a definovat budoucí politiku regionálního rozvoje v Unii. V posledních třech čtyřech letech význam Výboru regionů, nebo jakási moc ovlivnit politiku Unie roste. To dřívější federalistické pojetí unie se bortí a s tím roste význam a síla regionů.

* Jak hodnotíte pozici regionů vůči vládě v Česku? Neměla by se moc regionů posílit?
Myslím, že jsme někde mezi. Nemyslím si, že by se měly kompetence krajských samospráv u nás měnit, nyní jsou poměrně slušné. Říkám to ale jako pražský primátor, v Praze se ale koncentrují kompetence kraje a obce. Myslím, že není třeba přidávat krajům kompetence. Je to vidět na příkladu krajského zdravotnictví, kde dnes spíše z politické, než z věcné kauzy vznikl obrovský chaos.

* Jaké je podle vás řešení pro EU do budoucích let?
Václav Klaus už dříve varoval před dvěma různými směry vývoje, před tou federalizovanou Evropou, kde se ztratí role národních států, ale současně i před rozdrobením Unie na mnoho regionálních entit, kde význam jednotlivých států také zanikne. Řešení je podle mě v rovnováze mezi evropskou mocí v té oblasti federální a národní. Musíme bránit hlavně principy liberální volnosti pohybu osob, pracovní síly, služeb, peněz a rovnosti v postavení států. Nemělo by dojít k tomu, že si někdo bude bránit svůj pracovní trh a neumožní ostatním na něm participovat.

* Jste pro další rozšiřování Evropské unie?
Podporuji další rozšiřování Unie jak směrem na jih, typově mám na mysli Chorvatsko a Makedonii, ale také na východ. Myslím, že je třeba hledat rozumnou spolupráci v zemích bývalého Sovětského svazu včetně Ruska, ale například i Moldávie.

* Miloš Zeman před časem odhadoval, že se Rusko stane členskou zemí Unie do dvaceti let, co si o tom myslíte?
Záleží na tom, kterým směrem se bude Unie ubírat v budoucích letech, pokud převládne to federalistické pojetí v duchu původní ústavy a dnes Lisabonské smlouvy, tak se podle mě Zemanova prognóza nenaplní, pokud to ale bude naopak ten původní koncept liberální ekonomické svobody v oblasti společného trhu s aspekty bezpečnostní politiky, tak si myslím, že se jeho slova splní a Rusko se stane součástí tohoto liberalizovaného prostoru a trhu. To by podle mě pro budoucí vývoj Evropy přineslo jen samé výhody.


 

 

26. února 2009
26. února 2009