Nadační fond Bezpečná Praha odškodní oběti násilných trestných činů

Nově zřízený nadační fond Bezpečná Praha poskytne pomoc pozůstalým rodinám obětí násilné trestné činnosti a rodinám příslušníků pražského Jednotného záchranného systému, kteří zemřeli či byli vážně poškozeni na zdraví při plnění služebních povinností. Jako první bude z prostředků fondu odškodněna manželka zastřeleného Michala Velíška. Záměr zřídit fond, jako jeden z kroků hlavního města Prahy k posílení občanské společnosti a bezpečnosti ve městě, dnes schválili pražští radní.

  • 4 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva

 

 

Nadační fond Bezpečná Praha odškodní oběti násilných trestných činů

/zpráva z 35. jednání Rady hl. m. Prahy ze dne 27. září 2005/

 

Nově zřízený nadační fond Bezpečná Praha poskytne pomoc pozůstalým rodinám obětí násilné trestné činnosti a rodinám příslušníků pražského Jednotného záchranného systému, kteří zemřeli či byli vážně poškozeni na zdraví při plnění služebních povinností. Jako první bude z prostředků fondu odškodněna manželka zastřeleného Michala Velíška. Záměr zřídit fond, jako jeden z kroků hlavního města Prahy k posílení občanské společnosti a bezpečnosti ve městě, dnes schválili pražští radní.

Rada zároveň udělila Michalu Velíškovi Stříbrnou medaili hlavního města Prahy in memoriam jako zvláštní projev úcty za mimořádný čin spojený s osobním hrdinstvím a výrazem lidské solidarity a odpovědnosti. Udělení medaile je spojeno s finanční částkou 100 tisíc korun.

Prostředky pro svou činnost bude fond získávat z dobrovolných darů fyzických i právnických osob a z výnosů hospodaření s majetkem fondu. K rozhodnutí o poskytnutí finančních prostředků bude podle stanov zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny sedmičlenné Správní rady nadačního fondu.

Hlavní město Praha rovněž využilo své zákonodárné iniciativy a předložilo Parlamentu České republiky návrh zákona o pomoci obětem násilné trestné činnosti a pozůstalým obětí násilné trestné činnosti. Smyslem navrhovaného zákona je odškodnit občany České republiky, kteří se stali obětí násilné trestné činnosti do té míry, že byli dlouhodobě vyřazeni z možnosti pracovního uplatnění nebo jako čeští občané byli usmrceni či zraněni v souvislosti s násilnou trestnou činností. Odškodnění by se dle návrhu zákona mělo vztahovat i na rodiny usmrcených obětí.

Z pohledu hodnocení bezpečnostní situace v rámci České republiky zaujímá hlavní město Praha odlišné postavení, protože je centrem politického, společenského, hospodářského, kulturního a sportovního života a cestovního ruchu a tím se zásadně odlišuje od ostatních územních celků. Na území hl. m. Prahy je zaznamenáván  nejvyšší  nápad trestné činnosti. Počet zjištěných trestných činů v Praze představuje cca 27 % celkového počtu v ČR.

Násilná trestná činnost zaznamenala v Praze mírný pokles, nicméně každoročně je hlášeno celkem cca 3 500 násilných trestných činů. Objasněnost představuje přibližně 52%. Vražd včetně jejich pokusů je ročně spácháno v Praze 40 až 50 a objasněnost činí 80%. Ve třetině až polovině z tohoto počtu jsou obětmi cizinci. Dále je každoročně v Praze evidováno okolo 1 800 loupeží, jejichž objasněnost činí necelých 26%.

Na území hlavního města Prahy je tak ročně cca 20 pozůstalých rodin obětí násilné trestné činnosti a několik desítek občanů, kteří jsou vlivem zranění způsobeného násilnou trestnou činností znevýhodněni na trhu práce. Cílem předkládaného materiálu je formou odškodnění vypláceného v podobě měsíční renty zlepšit životní podmínky takto poškozených občanů a pozůstalých rodin obětí násilných trestných činů.

V návrhu zákona se předpokládá, že součástí odškodnění budou i rodiny členů Jednotného bezpečnostního systému hl. m. Prahy (Pražské správy Policie České republiky, Městská policie, Hasičský záchranný sbor a pražská záchranka). Pomoc bude poskytována přímým členům rodiny, manželům, manželkám, rodičům, dětem obětí, které zemřeli při výkonu služby, v přímé souvislosti s ní nebo pro její výkon.

 

V Praze 27.9.2005

 ______________________________________________

MUDr. Pavel Bém - primátor hlavního města Prahy

do funkce zvolen 28. 11. 2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl. m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem.

_______________________________________________

 

Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete zde

 

Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / tel. 236 002 945


 

Jiří Wolf
Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

Tel.: 737 208 979, 236 002 348
Fax: 236 007 092

E-mail: jiri.wolf@cityofprague.cz

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355, 236 003 189
Fax: 236 007 093

E-mail: tisk@cityofprague.cz

Magistrát hl. města Prahy, Mariánské nám. 2/2, 110 01  Praha 1

27. září 2005
27. září 2005