Náhradní byty: smlouvy jsou dočasné

Mladá fronta Dnes - 13.1.2003
Praha - Právě v těchto dnech končí nájemní smlouvy pro více než čtyři stovky rodin a jednotlivců, kteří při srpnové povodni přišli o své domovy. Magistrát jim sice pronajal byty nové a dalšími přispěly i městské části, ale mnozí lidé se už na podzim obávali, že nyní přijdou o bydlení znovu. Nájemní smlouvy totiž dostali na tři měsíce pouze s ústním slibem možného prodloužení v případě řádného placeni nájmu a poplatků.
"Zatím jsme pouze v jednom případě smlouvu neprodloužili, protože byla sporná původní nájemní smlouva. Zena už si mezitím zařídila bydlení sama," uvedl včera ředitel bytového odboru magistrátu Julius Schimmer. Všeobecná snaha je vrátit lidi zpět do jejich původních domovů. "Jakmile je vyplavený dům schopen užívání, pak může člověk očekávat, že současné bydlení bude muset opustit," podotkl.
Pokud byl povodněmi objekt úplně zničen, získali jeho nájemníci byt a smlouvu najeden rok. Je to příklad manželů Dudkových z Karlina. Čtyřpatrový cihlový dům, v němž až do srpnových záplav bydleli, se totiž v nejvíce postižené pražské čtvrti zřítil. Nyní už více než čtvrt roku bydlí v náhradním panelovém bytě ve Vysočanech.
"Vztah k tomuto místu jsme si ještě nevytvořili. Stále si zvykáme, zeje to náš nový domov. V září musíme vyjednávat, zda nám magistrát smlouvu prodlouží, či ne. Sliby o prodloužení byly jen ústní," strachuje se Michael Dudek.
Přitom opravdu hrozí, že až si konečně zvyknou, budou se muset stěhovat znovu. "Všechny volné byty se rozdělovaly velmi rychle právě lidem postiženým povodněmi a nebral se zřetel na to, k čemu mají sloužit. Nyní chybějí v mnoha jiných oblastech, třeba pro zdravotníky, soudce, strážníky a další," uvedl vedoucí bytového odboru. Na ulici se podle Schimmera lidé neocitnou, ale je možné, že se budou muset opět přestěhovat do jiného bytu.
Podle právníka Milana Taraby, místopředsedy Sdružení nájemníků ČR, je obecně v takovém případě pronajímatel povinen oznámit tři měsíce předem, že se situace změní nebo že smlouva nebude prodloužena. "Pokud nájemníci nedostanou nový návrh nebo výpověď v tomto termínu, smlouva se prodlužuje. Záleží samozřejmě na její formulaci," sdělil Taraba.
Přesto má nyní podle Schimmera město paradoxně kvůli povodním víc volných bytů, než potřebuje. "Rezerva by se měla pohybovat od 30 do 50 bytů a teď jich máme víc, protože zároveň s povodněmi jsme dokončili byty v Malešicích a všechny jsme je převedli do rezervy. Budeme proto podávat návrh do rady, aby se některé přebytečné volné byty začaly pronajímat normálním zájemcům," uvedl Schimmer. Dodal, že nejde o vyčleněné konkrétní byty v konkrétních ulicích, ale o takové byty, které stále přibývají díky nové výstavbě. Část z nich si po určitou dobu vždycky ponechají jako železnou rezervu.
Pro případy havárií a nenadálých událostí má každá městská část vyčleněno několik bytů, které může ihned nabídnout postiženým lidem. Pokud ani ty nestačí, mohou pak radní požádat o pomoc pravé magistrát.
Hůř je na tom například radnice v Praze 8, která po záplavách nemá ani jeden byt pro lidi v nouzi, protože všechny nabídla zaplaveným. Při nedávném požáru panelového domu v Bohnicích se ukázalo, že je to problém. Zhruba 40 lidí, které hasiči evakuovali, totiž prakticky nebylo kde ubytovat. Radnice proto musela část lidí umístit do hotelu Trója a pro ostatní narychlo upravit městskou ubytovnu. "Vždycky jsme mívali kolem deseti krizových bytů a snad tu praxi znovu obnovíme," uvedl starosta této městské části Josef Nosek.
JAN DAVID, LENKA PETRÁSOVÁ
13. ledna 2003
13. ledna 2003