Nájemní bydlení je i zajímavou investicí

Hospodářské noviny - 18.10.2000
Přidělení nájemní bytové jednotky nebývá synonymem investice. Jedinou výjimkou je "dekret" na byt v domě, na jehož výstavbu bylo využito státní dotace a jenž může být převeden do vlastnictví nájemce za dobu 20 let.
Ačkoli dnes na trhu s bytovými nemovitostmi převažuje nabídka nad poptávkou, v segmentu nájemních bytů, je situace zcela opačná. Výrazný převis poptávky je i v případě nájemných bytů, jež byly postaveny ve spolupráci soukromého investora a obce, a které lze po dvaceti letech od kolaudace převést do vlastnictví.

Lukrativní investice na nájemném trhu

Nájemní byty, které byly postaveny za vzájemné spolupráce obce a soukromého investora, a které využívají státní dotace z programu podpory výstavby nájemních bytů a technické infrastruktury, jsou pro řadu nájemníků lukrativní investicí. Důvod se skrývá v možnosti finančně zajímavého převodu bytové jednotky z investora do vlastnictví nájemce, a to ihned po uplynutí dvacetileté ochranné lhůty. Aby si nájemci budoucí převod nájemního bytu do osobního vlastnictví pojistili, uzavírají často s investorem na převod bytu smlouvu o smlouvě budoucí.
Převod bytu do vlastnictví nájemníka je ve většině případů vázán na vstup nájemníka do nově založeného bytového družstva, a tedy i na zaplacení členského družstevního vkladu (velikost příspěvku bývá závislá na velikosti bytové jednotky, a nejčastěji dosahuje částek od několika desítek až po stovky tisíc korun).
Jednou z podmínek přidělení státní dotace nejen na výstavbu nájemních bytů ve spojení obec - soukromý investor, je již zmiňovaná dvacetiletá ochranná lhůta. Během této doby musí investor (v popisovaném případě sdružení složené z obce a soukromého investora) v bytovém domě striktně vybírat pouze regulované nájemné. Vyhlídka výrazně levnějšího nájemného než ve srovnatelných, ale komerčních objektech, a to na dvě desetiletí dopředu je pak sama o sobě finančně velmi zajímavým momentem.

Čekání na státní peníze

Zájem o nájemní byty postavené se státní dotací je velmi vysoký. V případě bytů jejichž investorem je sdružení obce se soukromým investorem je díky skryté, nicméně velmi výhodné investiční příležitosti poptávka ještě výraznější. Množství peněz vyčleněných ve státní pokladně na tyto účely proto zdaleka nestačí. Ačkoli je v tento okamžik možné odhadovat zájem na desítky, ne-li stovky tisíc uchazečů , bude "v roce 2000 pravděpodobně dokončeno pouze kolem 7000 všech nájemních bytových jednotek, na jejichž výstavbu byla státní dotace z programu na podporu výstavby nájemních bytů a technické infrastruktury čerpána. Ani počet nově zahájených bytů v roce 2000, jenž se nyní odhaduje na 8300, k uspokojení poptávky konečných uživatelů příliš nepřispěje. Uvedená čísla totiž mohou statisticky pokrýt jen malý zlomek poptávky. V případě nájemních bytů, které je možné považovat za investici, je situace ještě napjatější.

V Praze se bude rozhodovat na jaře

Doposud jediným společným projektem města Prahy a soukromého investora, který je zaměřený na výstavbu nájemních bytů se státní dotací je výstavba bytového komplexu na Zbraslavi. Sdružení soukromého investora, společnosti Vocel, a hlavního města Prahy v dohledné době nabídne zájemcům o dotované nájemní bydlení 777 bytových jednotek. Výběr zájemců by se měl uskutečnit na jaře 2001. Podle slov pražského radního Zdeňka Kováříka není v tento okamžik možné přesný termín výběru budoucích nájemníků stanovit. Výběrové řízení bude totiž probíhat až v momentě, kdy bude bytový komplex těsně před svým dokončením. Pochybnosti o financování bytového souboru v Praze na Zbraslavi je dnes možné označit za minulost. Minulý týden totiž skončila státní kontrola zmiňovaného projektu, která konstatovala, že čerpání státního příspěvku na daný projekt je v zásadě v souladu s danými předpisy.
18. října 2000
18. října 2000