Náměstkyně primátora jednala s ČKD a dalšími partnery o spolupráci na projektu Řemeslo žije!

Dnes krátce před polednem proběhla v prostorách Technologického inovačního centra ČKD v Praze 9 první pracovní porada expertních profesních skupin oborů Strojírenství a Elektrotechnika – silnoproud, založených Magistrátem hl. m. Prahy a významné skupiny strojírenských podniků ČKD GROUP na podporu odborné výuky v pražských středních školách. Schůzky se zúčastnili náměstkyně primátora pro školství, vzdělávání a volný čas Marie Kousalíková, generální ředitel společnosti ČKD NOVÉ ENERGO Jan Růžička, ředitelé středních škol, vyučujících obory uvedených profesí, a další představitelé magistrátu, společností ČKD GROUP, škol a dalších partnerů.

  • 3 minuty čtení

 

Dnes krátce před polednem proběhla v prostorách Technologického inovačního centra ČKD v Praze 9 první pracovní porada expertních profesních skupin oborů Strojírenství a Elektrotechnika – silnoproud, založených Magistrátem hl. m. Prahy a významné skupiny strojírenských podniků ČKD GROUP na podporu odborné výuky v pražských středních školách. Schůzky se zúčastnili náměstkyně primátora pro školství, vzdělávání a volný čas Marie Kousalíková, generální ředitel společnosti ČKD NOVÉ ENERGO Jan Růžička, ředitelé středních škol, vyučujících obory uvedených profesí, a další představitelé magistrátu, společností ČKD GROUP, škol a dalších partnerů.

 

Náměstkyně primátora jednala s ČKD a dalšími partnery o spolupráci na projektu Řemeslo žije! Porada byla dalším krokem při prohlubování spolupráce hlavního města a tohoto výrobního podniku při podpoře učňovského školství a řemesel, ke které se obě strany zavázaly ve zvláštním memorandu. Smyslem jejich součinnosti je odstranit největší disproporce, které vznikly po oddělení učilišť a výrobních podniků v první polovině devadesátých let. Pomocí opatření na posílení přímé účasti podniků ve výuce sledují obě strany významný pozitivní vliv na adaptaci učňů po nástupu do zaměstnání, na zvýšení poptávky po kvalifikovaných absolventech učebních oborů a tím i zvýšení perspektivnosti a atraktivity řemeslných profesí.

Hlavním cílem pracovní porady bylo identifikovat konkrétní témata školních vzdělávacích programů, jejichž výuku by mohly zkvalitnit zejména transfery kapacit z podniku do školního prostředí a naopak. Zejména se jedná o poskytnutí technologických zařízení podniku učilištím v těch případech, kdy škola z ekonomických nebo praktických důvodů nedisponuje adekvátním zařízením, o přímou účast odborníků z podnikové praxe v těch fázích vyučovacího cyklu, kde na základě reflexe stanovených postupů a vytváření vlastního postupu dochází k prohlubování nabytých dovedností a znalostí a o další formy přenosu know-how z prostředí podniků do školních cvičných podmínek.

Za tímto účelem byla součástí porady také detailní prohlídka pracovišť, která pro podobný záměr vyhovují uvedeným záměrům, včetně konkrétní diskuse s překvapivě rozsáhlou skupinou pracovníků ČKD NOVÉ ENERGO, kteří již dosáhli mistrovství ve svém oboru, a kteří na výzvu vedení i magistrátu projevili zájem zabývat se seriózně předáváním zkušeností svým nástupcům.

Vybrané učební celky budou za účasti podnikových expertů realizovány podle dohody zúčastněných ještě v tomto školním roce. Na základě získaných poznatků pak bude vytvořena metodika, přenositelná do dalších profesí a učebních oborů.

„Vytváření prostředí pro rozsáhlejší spolupráci podniků a škol je jedním z hlavních cílů projektu ŘEMESLO ŽIJE! Hlavní město Praha v těchto a podobných opatřeních spatřuje trvalejší řešení, jak mladým řemeslníkům zajistit skutečnou perspektivu ve zvolené profesi než jsou krátkodobá řešení typu náborových příspěvků,” řekla náměstkyně Kousalíková a pokračovala: „Věříme, že pomocí této a dalších součástí Plánu dlouhodobé podpory učňovského školství a řemesel dosáhneme nejen zvýšení samotného počtu žáků v učebních oborech, ale i významného nárůstu standardů profesní připravenosti. ČKD GROUP nám v tomto našem úsilí jako nositel tradice a úrovně českého řemesla podala pomocnou ruku a my jí rádi využíváme pro společný cíl – záchranu učňovského školství a záchranu řemesel v hlavním městě Praze.”

Jan Růžička, generální ředitel ČKD NOVÉ ENERGO, k tomu dodal: „Podobné iniciativy velmi vítáme, protože dlouhodobě na trhu práce ubývá kvalifikovaných vyučených odborníku ve strojírenských i elektrotechnických oborech a toto je jedna z cest, jak vrátit kvalitní řemeslo do naší firmy, ale nejen tam.“

 

 

V Praze 19. 5. 2010

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m.  Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

 

19. května 2010
19. května 2010