Náměstkyně primátora podala zprávu o stavu školství v Praze

Náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková dnes informovala Zastupitelstvo hl. m. Prahy o výsledcích Výroční zprávy o stavu a rozvoji vzdělávací soustavy v Praze za školní rok 2008/09. Výroční zpráva hodnotí především stav a rozvoj jednotlivých úrovní vzdělávací soustavy a podává informace o financování škol a školských zařízení na území hl. m. Prahy.

  • 4 minuty čtení

 

/Zpráva z 35. jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy 26. 3. 2010/

 

Náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková dnes informovala Zastupitelstvo hl. m. Prahy o výsledcích Výroční zprávy o stavu a rozvoji vzdělávací soustavy v Praze za školní rok 2008/09. Výroční zpráva hodnotí především stav a rozvoj jednotlivých úrovní vzdělávací soustavy a podává informace o financování škol a školských zařízení na území hl. m. Prahy.

 

„Na podporu rozvoje vzdělávací soustavy, volnočasových aktivit, sportu a tělovýchovy je v Praze každoročně využívána grantová politika. Na rok 2009 byly Radou hlavního města Prahy vyhlášeny Celoměstské programy podpory vzdělávání, podpory volného času dětí a mládeže a podpory sportu a tělovýchovy. V průběhu školního roku byly zahájeny práce na nových projektech Jaro II a Vzdělávání pedagogických pracovníků pracujících s ohroženými dětmi,“ řekla náměstkyně Kousalíková. Hlavní město Praha podle ní také intenzivně podporovalo činnost Domu národnostních menšin o. p. s., jež poskytuje zázemí pro práci různých sdružení národnostních menšin působících na území Prahy. Jako každoročně se pražské školství prezentovalo už na 13. ročníku výstavy Schola Pragensis. „Velmi významnou prezentací pražského školství se stal Projekt „Řemeslo žije!“, který je zaměřen na podporu oborů vzdělání s výučním listem v letech 2009-2013. Jeho záměrem je popularizovat učňovské školství. Důležitým mezníkem v této oblasti se stalo podepsání Memoranda o spolupráci při podpoře učňovského školství v  Praze s firmami ČKD Group, Pražská plynárenská a Studia Jana Berg v dubnu 2009,“ zdůraznila náměstkyně Kousalíková.

Ve školním roce 2008/09 působilo na území Prahy více než 1 700 škol a školských zařízení všech zřizovatelů, tj. hl. m. Prahy, městských částí, soukromých zřizovatelů, církve a některých ústředních orgánů. Hl. m. Praha je zřizovatelem 10 mateřských škol, 28 základních škol, 106 středních škol, 4 konzervatoří, 15 vyšších odborných škol, 26 základních uměleckých škol, 17 středisek volného času, 23 domovů mládeže a internátů a 2 dětských domovů. Městské části jsou zřizovatelem 291 mateřských škol, 197 základních škol, 1 střední školy, 2 základních uměleckých škol a
2 středisek volného času.

Za všechny zřizovatele navštěvovalo na území hlavního města 31 308 dětí mateřské školy, 74 470 žáků základní školy, 74 799 žáků střední školy (gymnázia 24 962), 1 421 žáků konzervatoře a 6 708 studentů vyšší odborné školy. Ve středním vzdělávání patří mezi nejpočetněji zastoupenou skupinu oborů Obecná příprava, Ekonomika a administrativa, Gastronomie, hotelnictví a turismus, Elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika a Obecně odborná příprava. Na vyšších odborných školách jsou to tyto skupiny oborů: Zdravotnictví, Pedagogika, učitelství a sociální péče, Umění a užité umění, Podnikání v oborech, odvětvích a Právo a právní činnost. Na území Prahy fungovalo 57 škol samostatně zřízených pro děti a žáky se zdravotním postižením, z toho 38 zřizovalo hl. m. Praha.

„Pražské školy vykazovaly řadu mimoškolních aktivit, zapojovaly se do rozvojových programů, navazovaly a prohlubovaly spolupráci se školami v zahraničí, účastnily se řady soutěží, festivalů, přehlídek, olympiád apod. nejen doma, ale i v zahraničí. Velký důraz kladou školy na výuku cizích jazyků, mnoho škol organizuje výměnné jazykové pobyty a zahraniční cesty za účelem zdokonalení jazykové kompetence. Střední a vyšší odborné školy spolupracují se sociálními partnery, mezi které patří především Hospodářská komora ČR, Hospodářská komora hlavního města Prahy, Unie zaměstnavatelských svazů, Metrostav, Siemens, Škoda Auto, Česká televize, Microsoft a další,“ doplnila náměstkyně Kousalíková.

V rámci realizace konceptu celoživotního vzdělávání nabízejí některé střední a vyšší odborné školy rekvalifikace, odborné kurzy a pomaturitní specializační kurzy, např. Střední zdravotnická škola, Praha 10, Ruská 91 kvalifikační kurz Sanitář a Ošetřovatel, VOŠ grafická a SPŠ grafická Praha 1, Hellichova 22 odborný kurz typografického a polygrafického minima, Střední odborná škola stavební a zahradnická, Praha 9, Učňovská 1 odborný kurz Svářečská škola a rekvalifikační kurz Kominické práce apod.

Zdrojem financování škol zřizovaných hl. m. Prahou a městskými částmi byly v roce 2009 stejně jako v předchozích letech finanční prostředky ze státního rozpočtu a finanční prostředky z rozpočtu hlavního města a městských částí. Prostředky ze státního rozpočtu jsou určeny na platy, ostatní osobní náklady, zákonné odvody, učebnice, učební pomůcky a vzdělávání pedagogických pracovníků. „Výše těchto prostředků činila pro školy a školská zařízení zřizovaná hlavním městem Prahou 3 376 335 tisíc Kč a pro školy a školská zařízení zřizovaná MČ 3 752 458 tisíc Kč. Provozní výdaje škol a školských zařízení zřizovaných městem jsou hrazené Prahou a dosáhly výše 1 114 327 tisíc Kč,“ dodala na závěr náměstkyně Kusalíková.

 

 

V Praze 26. 3. 2010

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

 

 

26. března 2010
26. března 2010