Návštěva primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma v oblastech postižených srpnovou povodní

  • 11 minut čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva


Návštěva primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma v oblastech postižených srpnovou povodní

 

Praha 8 - Karlín

V srpnu postihla Prahu ničivá živelní katastrofa. Mezi nejvíce postižené městské části patří Praha 8. Katastrofa postihla největší počet lidí. Kvalifikovaný odhad škod hovoří o škodách ve výši 3 mld. Kč.

Povodňové události zasáhly na území MČ Praha 8 celé katastrální území Karlín, celou část území Dolní Libně a část území Troji. V zaplaveném území žije 25 000 obyvatel, nachází se zde 1.100 převážně bytových domů, 8 škol a několik průmyslových areálů. Voda, která v zaplaveném území setrvala 6 dnů, dosáhla v době kulminace výše prvého patra obytných domů. Podle označení na některých  budovách byla její hladina téměř o 3 m výše než v roce 1890 (například u objektu Invalidovna o 294 cm nad hladinu povodně z roku 1890).

Následkem povodní je kompletní zničení suterénních a přízemních částí domů (v mnoha domech i 2. nadzemního podlaží), dvorních staveb i ploch, vozovek, chodníků a všech rozvodů, uložených pod zemí. Došlo  k nenávratným škodám na předmětech, které byly v zaplavených prostorách, kde bylo sídlo mnoha podnikatelských subjektů. Po vypnutí elektrického proudu došlo ke zničení všech zásob potravin v bytech, ale zejména ve skladech a restauracích. Následkem zaplavení metra a destrukcí tramvajové trati na Sokolovské ulici je dosud uvedená oblast obsluhována náhradní autobusovou dopravou. Vzhledem k vyplavenému podloží pod tramvajovou tratí a propadu kanalizační stoky bude provedena celková oprava Sokolovské ulice, která bude probíhat v první polovině příštího roku a bude stát přibližně 300 miliónů korun.

V současné době je v celé oblasti obnovena dodávka plynu a elektrické energie, jsou zprovozňovány další inženýrské sítě (telefon apod.). Tam, kde to stav umožňuje, je v provozu topení v lokálních kotelnách jednotlivých objektů. K 11. prosinci 2002 bylo otevřeno 41 provozoven, z toho 8 se základními potravinami a 12 zdravotnických ordinací.

 

Dosud provedená opatření

  Okamžitě po opadnutí vody byly zahájeny záchranné práce a úklid ulic od bahna a odvoz všech možných druhů odpadů. Při úklidu a likvidaci odpadu se významně podílela Armáda ČR, která svou činnost ukončila 27. listopadu 2002.

  V současné době pro MČ Praha 8 cca 80 statiků provádí kontrolu stavebně technického stavu objektů postižených povodní ze srpna 2002. Na základě těchto statických posudků je provedeno rozčlenění objektů do jednotlivých kategorií podle míry poškození. Stavebně technický stav objektů je stále sledován a upřesňován, celkový rozsah poškození však bude možné stanovit až na jaře po rozmrznutí stále vlhkého zdiva. Na pokyn statika je v případě potřeby průběžně prováděno statické zabezpečení budov („výdřeva“).

  Díky úspěšnému jednání vedení radnice MČ Praha 8 byla ze státních hmotných rezerv uvolněna nafta pro vysoušení objektů. Tuto naftu mohou čerpat také nevládní organizace (např. Člověk v tísni), které poskytují pomoc občanům ze soukromých objektů. V současné době má MČ Praha 8 k dispozici 650 naftových vysoušečů, kterými je zajišťováno vysoušení objektů ve správě MČ Praha 8.

Pro oblast Libně byla již vypsána výběrová řízení na opravy domů a bytů ve vlastnictví MČ Praha 8. Jedná se o nejnutnější práce ve 26 domech a předpokládané náklady dosahují částky 60-70 milionů Kč.

 

Náhradní ubytování

  Úřad MČ Prahy 8 eviduje od samého počátku žádosti o náhradní ubytování nájemníků nejen z domů ve vlastnictví obce, ale i z domů družstevních a soukromých. Po dohodě a za pomoci HMP se většina žádostí předává k vyřízení na Magistrát hl. města Prahy. Zatím je všem poskytován pronájem náhradního bytu na dobu určitou, než bude opraven jejich byt původní, nejdéle na 1 rok. Náhradní ubytování je poskytováno jen obyvatelům, kteří mají poškozené byty, platnou nájemní smlouvu k bytu a řádně platili nájem. Pro ostatní postižené je zajištěno podle možností jen ubytování na ubytovně.

  MČ Praha 8 eviduje v této době žádosti o 750 náhradních bytů ze 169 obecních domů a domů ostatních vlastníků. Celkem je vyřízeno 367 žádostí, kterým byl již přidělen náhradní byt jak na Praze 8 tak i v jiných městských částech. Mimo jiné bylo průběžně umístěno 97 lidí do ústavů sociální péče nebo domovů s pečovatelskou službou, 42 do azylu pro matky s dětmi a 39 v charitativních zařízeních. Téměř 200 občanů pak v soukromí. V současné době je na ubytovnách 20 občanů, 62 zůstává v ústavech sociální péče a 8 v azylu pro matky s dětmi.

  Stále se ještě obracejí občané s požadavkem na ubytování v případech, kdy bydleli u příbuzných nebo v rekreačních zařízeních. Nájemníkům bytů z Karlína prominula Rada Městské části Prahy 8 placení nájemného za měsíc srpen a září 2002.

 

Rozsah následků povodně v Karlíně a Libni:

Zatopeno bylo území o počtu  -  1 100 domů

V zatopeném území žije  -  25 000 obyvatel

Evakuováno bylo  -  17 000 obyvatel

Počet poškozených obecních domů  -  169

 

 

Vánoční strom pro obyvatele Karlína

Smrk, který předá primátor hl. m. Prahy obyvatelům Karlína, vyrůstal od roku 1961 v hostivařském lesoparku. Slavnostnímu předání vánočního stromu budou přítomni také zástupci firem a společností, které se na symbolickém daru podíleli: ředitel Lesů hl. m. Prahy Ing. Václav Kroutil, ředitel akciové společnosti Ipodec – Čisté město Ing. Karel Vančura a generální ředitel akciové společnosti Kolektory Praha Otakar Čapek. 

 

Gymnázium Pernerova 25, Praha 8

Dnešní gymnázium v sobě slučuje dvě formy studia – denní studium a studium při zaměstnání. Studium při zaměstnání je svým způsobem výjimečným typem vzdělávání. Gymnázium je totiž jediné v republice, které tento typ studia a v takovém rozsahu nabízí. Druhá forma studia, denní studium, byla zřízena ve školním roce 1991/92. Jeho zaměření  je humanitní, na rozdíl od zaměření studia při zaměstnání, které je všeobecné. Letos navštěvuje školu 603 studentů. Z toho 269 v režimu denního studia a 334 studuje při zaměstnání.

Celkové škody vyčíslené po povodni k 9. září 2002 představují na vlastní budově i zařízení 9 167 tis. korun. Zatím se podařilo opravit vstupní chodbu a šatny, školní jídelnu a začít rekonstrukci v suterénu. Nakoupily se učební pomůcky a částečně bylo nákupem obnoveno i zařízení, obojí v hodnotě 7674 tis. korun. Zbývá dokončit školní jídelnu, školnický byt a suterénní prostory. Zatím v rovině přání zůstává nová fasáda do Pernerovy ulice do úrovně oken a rekonstrukce suterénu podle projektu, po jehož dokončení by škola získala sportovní zázemí. Náklady představují přes 3 milióny korun.

 

 

Dům dětí a mládeže hl.m. Prahy, Karlínské Spektrum

Od ledna 2001 hlavní město Praha převzalo do správy 13 domů dětí a mládeže, které působí na celém území hlavního města. Domy dětí a mládeže představují vedle škol důležitý prvek ve vytváření nabídky pro vhodné využívání volného času dětí během školního  roku. Významnou měrou se podílejí i na pestré nabídce aktivit o prázdninách formou dětských táborů, otevřených klubů pro mládež a jednorázových akcí. Hlavní město tyto aktivity pro volný čas podporuje od roku 1994 každoročně vypisovanými granty (letos více než 20 miliónů korun).

Při srpnových povodních vznikla DDM celková škoda téměř za 21 miliónů (přesně 20 916108,84). Bylo zasaženo Karlínské Spektrum (škoda na objektu 10 544 540,- Kč, kotelna v hodnotě 3 766 000,- Kč a vybavení v hodnotě 4 637 664,84 Kč), Loděnice Vltava na Libeňském ostrově (škoda 1 768 691,00) a jezdecké středisko Zmrzlík (výše škody  199 213,- Kč). Historická budova na Karlínském náměstí je značně poškozena - voda zcela zatopila sklepní prostory - takže byla poškozena kotelna, zničen otevřený atelier, keramická dílna včetně pece, sklad divadelních souborů (zničeny kostýmy, rekvizity a kulisy), sklady, ve kterých byly staženy na prázdniny učební pomůcky. V mezaninové přístavbě - ta musela být nakonec stržena - byl vyplaven otevřený klub, sociální zařízení a sborovna. Ve zvýšeném přízemí dosáhla voda výšky zhruba do 1,2 m - bohužel zničila dvě klubové místnosti, taneční sál, informační středisko včetně serverů a počítačové učebny a kanceláře. Mimo škod, které lze vyjádřit finančně, zničila voda množství věcí, za kterými byla mnohaletá  práce. V přízemí se musely strhnout omítky, vytrhat podlahy a budou se muset měnit okna. Provoz byl obnoven 1. října v prvním a druhém patře.

Loděnice byla prakticky zničená celá. Zachránilo se pouze vybavení, které měly oddíly na putovních táborech v době povodně. Finanční zdroje na odstraňování škod jsou vícezdrojové. Z pojistného plnění se počítá téměř s 11 milióny, nejvíce samozřejmě zaplatí město. To spolu s MŠMT investuje 5 285 000 korun. Menší finanční částky tvoří dary a výtěžek z aukcí (jde o částku  přes 200 000 korun), jejich přínos z lidského hlediska však není zanedbatelný.

 

Kontaktní centrum - mobilní zařízení provozované Nadací Člověk v tísni - společnost při ČT, o.p.s.

Kontaktní centrum Karlín je dlouhodobějším multifunkčním projektem společnosti Člověk v tísni. Tým tvořený koordinátory, terénními pracovníky a skupinou obsluhující vysoušeče pracuje v Karlíně zhruba od poloviny října. Snahou Kontaktního centra je svou přítomností urychlovat a pomáhat koordinovat celkový proces obnovy. Cílem tohoto projektu je:

psychosociální, sociální a právní pomoc poskytovaná přímo na místě (stanovištěm celého týmu je maringotka umístěná na Karlínském náměstí). Koordinátoři kompletují veškeré dostupné informace z různých zdrojů a zpřístupňují je veřejnosti, v rámci možností řeší právní otázky, poskytují sociální pomoc a řídí práci terénních pracovníků.

terénní sociální pracovníci  společnosti monitorují situaci sociálně slabších rodin a rodin, které těžce zvládají situaci vzniklou po povodních. Jejich úkolem je především poskytovat informace, asistovat klientům při jednání s úřady a případně pomáhat při shánění náhradního nebo azylového ubytování.

vysoušení je orientováno na soukromé objekty; obecní objekty jsou pro městskou část opravovány firmou AUSTIS. Statická provázanost všech zatopených objektů vyžaduje koordinovaný postup; vysoušení by mělo pomoci postupnému zlepšování stavu domů a tím i ke snížení nebezpečí, že dojde ke zhoršení stavu a případné následné demolici většího počtu objektů. Nafta do vysoušečů je po uzavření smlouvy s městskou částí čerpána z prostředků státních hmotných rezerv vyhrazených k tomuto účelu. V současné době má nadace v  Karlíně asi 70 velkokapacitních horkovzdušných vysoušečů.

V Kontaktním centru k dnešnímu dni pracuje 11 lidí. Z toho 2 koordinátoři, 3 terénní pracovníci a  6 pracovníků obsluhujících vysoušeče. Funguje šest dní v týdnu, přibližně od 9 do 17 hodin.

 

Prodejna potravin, Thámova 22

Tato provozovna zahrnuje dva obchody s celkovou prodejní plochou asi 140 m2. V srpnu zde voda dosahovala do výšky 3,30 m. Obchod byl zcela vyplaven, škoda na majetku činila 2,3 miliónu korun. Prodejna sice byla pojištěna proti vytopení kanalizací, pojišťovna však škodu jako pojistnou událost neuznala. Argumentem pro ni bylo, že vytopení  prostřednictvím kanalizace bylo součástí povodně.

Plný obnovený provoz byl zahájen 4. listopadu 2002 za cenu půjčky od známých, protože jednání s bankami o možnostech úvěru byla velmi složitá. Obchod pana Laštovky je v pronájmu zčásti u soukromého vlastníka a zčásti  u obce. Městská část Praha 8  slevila nájem  z původních  20 tisíc  měsíčně na 2 tisíce korun po dobu půl roku.

 

Matematický povodňový model Prahy a návrh povodňové ochrany

Matematický povodňový model Prahy zahrnuje tok Vltavy od Vraného nad Vltavou po jez Klecany a tok Berounky od jezu v Černošicích po soutok s Vltavou, samozřejmě včetně přilehlých inundačních území. Podrobný popis koryt Vltavy a Berounky poskytlo Povodí Vltavy formou aktuálních příčných profilů. Inundační území pak bylo popsáno nejdříve pomocí technických map a později byla data zpřesněna podle digitálního modelu terénu. Povodňový model Prahy zpracovala na základě společného zadání Povodí Vltavy a Magistrátu HMP firma DHI Hydroinform a.s. už v letech 1994-97. Byl aktualizován v letech 2000 a 2001. S ohledem na srpnovou povodeň byla další aktualizace zahájena již v září a dosud se na ní pracuje. Letošní povodeň poskytla sadu cenných dat, které jsou používány pro rekalibraci a další upřesnění stávajícího podrobnějšího modelu (2D Povodňový model). Jsou prováděny nové simulace, které podrobně posuzují různé alternativy protipovodňové ochrany, jež nyní město ve spolupráci s Povodím Vltavy zvažuje. Na jednání městské rady v úterý 17. prosince 2002 padlo důležité rozhodnutí o přípravě realizace protipovodňových opatření na výši hladiny „srpen 2002“ s tím, že bude ještě určena rezerva, která bude upřesněna na základě dokončené aktualizace matematického modelu povodně.

 

Praha – Zbraslav

Povodně zasáhly starou část Zbraslavi, Závist a celé území Lahovic, Lahoviček. Ve většině byly zatopeny historické budovy. Voda zde dosahovala 5 metrů nad komunikace. V celé zatopené části byly poškozeny zejména domy a komunikace. Velké škody na  území MČ způsobilo spojení toku Vltavy s Berounkou, kdy došlo ke zpětné povodňové vlně, která měla za následek snížený průtok obou toků. Voda se rozlila do neobvyklé rozlohy, připomínající obrovské jezero. Tento jev měl za následek mnoho usazenin, zejména bahno a ostatní naplaveniny.

Na území městské části bylo zatopeno přibližně 420 objektů, které jsou převážně určeny k bydlení. Lahovice a Lahovičky byly celé pod vodou. Voda dosahovala vždy do pater budov, v některých místech po střechu. Materiální škody jsou odhadnuty na 780 mil. korun.

V době kulminace hladiny řek byla odříznuta Zbraslav od příjezdové komunikace Strakonická a mostu Závodu míru. Jediným příjezdem byla cesta od Dobříše. Hlavní silnice K přehradám se stala dravou řekou.

V lokalitě Lahovice vznikla ekologická havárie velkého rozsahu. Z dosud neznámých objektů se vyplavilo olejové hospodářství (vyteklo několik tun topného oleje), čímž došlo ke kontaminaci celého území Lahovic. Likvidace následků této ekologické havárie probíhala ve spolupráci s Krizovým štábem hl. m. Prahy a specializovanými firmami.

 

Hrubé odhady povodňových škod v číslech

Počet zatopených domů  420
Odhad škod  780 mil.
Počet hasičských sborů celkem  12
Počet brigádníků denně  250-600
Počet stravovaných snídaně obědy večeře  150
Počet stravovaných obědy  500
Počet demolic  23

 

V současné době pokládá vedení Městské části Praha – Zbraslav za nejdůležitější dofinancování škod způsobených povodní, výstavbu nových sítí, vybudování bytů, zahájení výstavby domu s pečovatelskou službou, modernizaci, opravu a doplnění technického parku Záchranného hasičského sboru.

 

V Praze dne 18.12. 2002


 

Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost:
Tiskové oddělení OPR MHMP, Alena Molíková
Tel.: 236 002 356, fax: 236 007 105
E-mail: Tisk.Oddeleni@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
18. prosince 2002
18. prosince 2002