Ne okruhu a supermarketům

Metro - 7.2.2001
Proti plánovaným supermarketům v Šeberové a krátké variantě dálničního okruhu (JVK) protestují starostové Jižního Města, Kreslíc, Újezda, Petrovic a dalších obcí.
K snažení starostů se připojili aktivisté ze sdružení občanů Optim Eko, kteří zorganizovali schůzku s ministrem životního prostředí. Protože ministr Miloš Kužvart byl zaneprázdněn, uskutečnila se na ministerstvu životního prostředí (MŽP) alespoň neplánovaná diskuse na toto téma.
Okruh a supermarkety
Starostové spojují stavbu supermarketů s problémem výstavby dálničního okruhu. Jestliže totiž na území Šeberova vyrostou plánované obří obchody, bude se muset také řešit silniční doprava k nim. "Supermarkety jako takové nám nevadí, ale jestliže se kvůli nim obnoví okruh označovaný jako JVK, znamenalo by to, že hlavní tah povede přes naše obce, tedy přesně tak, jak jsme nechtěli," uvedl starosta Kreslíc Antonín Zápotocký. Navíc hrozí nebezpečí, že dnes již více méně tolerovaný okruh JVD, který vesměs vede mimo Prahu, už nikdo nepostaví, protože na něj nenajde peníze. Starosta Jižního Města Petr Jirava upozornil i na další nebezpečí plynoucí ze supermarketů a obchvatu. V centru Jižního Města měly podle plánů radnice vyrůst obchody a další služby. Jestli však kvůli konkurenci v Šeberově nebude nikdo na Jižním Městě ochoten investovat, zůstane zde jen noclehárna.
Rozhodne magistrát
Zástupci MŽP i starostové se nakonec shodli, že je nutné bezodkladně vyřešit a urychlit výstavbu dálničního okruhu JVD.
MŽP potvrdilo svůj záporný postoj ke stavbě supermarketů, s čímž ale zástupci Šeberova nesouhlasí. Pokud jde o tuto stavbu, bude rozhodnutí magistrátu konečné.
IVAN KUPTIK


Redakce IN, Schreib
K celé věci je těžké říci něco, co už v minulosti nebylo řečeno stokrát...Ale stojí za to připomenout rozhodnutí zastupitelstva Prahy, které v rámci schvalování územního plánu jednoznačně řeklo, že jakoukoli místní obslužnou komunikaci v trase bývalého JVK je měst ochotno připustit teprve tehdy, až bude dokončen okruh JVD. Ten staví stát a Praha opakovaně potvrdila, že za jedinou přijatelnou variantu považuje trasu JVD. Ale zopakujme, že trasy komunikací v tomto sektoru města nejsou územním plánem fixovány, protože tady nedošlo ke shodě s městskými částmi, a proto bylo celé rozhodnutí z hlediska územního plánu Prahy odloženo a území je řešeno ve vazbě na územní plán širšího regionu. Z hlediska Prahy ale platí, že trvá na trase JVD. Komunikaci v trase JVK přitom velká část dopravních odborníků považuje nadále za nezbytnou, ale jen jako místní obslužnou komunikaci, přičemž tento názor vznikl daleko dříve, než projekt superarketu. Výstavba obchodních zařízení v tomto území tedy na jedné straně nesporně vznik takovéto komunikace podporuje, na druhé straně se nedá říci, že bez jeho výstavby by celý problém neexistoval.
Diskusi o stavbě supermarketů tak lze brát buď s tohoto širšího hlediska nebo jako izolovaný problém, ve kterém už potom hraje roli i ostrý konkurenční boj firem, které tady chtějí obchodní zařízení stavět, protože tam už hraje roli i to, "kdo postaví dříve". Názor starosty Jižního Města tento aspekt věci ani netají.
V názoru, že hlavní je urychlit výstavbu okruhu v trase JVD, vládne všeobecná shoda. Ale trpkou pravdou je, že díky letitým neshodám o vedení okruhu v tomto území se celá oblast dostala až na samotný konec výstavby komunikačních okrůhů v Praze...Protože jiná území jsou prostě, na rozdíl od jižního sektoru, na stavbu lépe připravena. Je to cena, kterou toto území platí za letité spory, které se odrážejí i v malém zájmu investorů. Ti sem bez vyřešené, nebo alespoň jasně definované dopravy, nepůjdou,což bude mít z dlouhodobého hlediska nevyhnutelně i ekonomické důsledky pro tyto části Prahy.
7. února 2001
7. února 2001