Nebude Malá Strana Italům malá?

Večerník Praha - 9. 6. 2003

Historické centrum Prahy, zejména Malá Strana a okolí Josefova, se stalo v posledních letech centrem zájmu italských podnikatelů. Ti skupují historické domy, ale i celé komplexy nemovitostí. Je v tom jen záliba v historické kráse Prahy, nebo jsou za tím transakce spojené s praním špinavých peněz?

Když před několika týdny byl v dosud největší dražbě prodán komplex čtrnácti budov na Václavském náměstí za 605 milionů korun italské investiční společnosti, odborníci na trhu s realitami zbystřili pozornost. Byl to jasný signál toho, co pozorovali v menší míře už od počátku 90. let: vpád italských investorů na trh s pražskými nemovitostmi v historicky nejatraktivnějších lokalitách. Je to dobře, nebo špatně? Názory majitelů domů a realitních kanceláří oscilují mezi nadšením a pochybnostmi o pravých důvodech nákupu.

Bohatý a nenápadný Alessandro Grosse odmítá komunikovat s novináři a o jeho podnikání se příliš mnoho neví. Podle časopisu Euro už v Praze vlastní blok domů mezi Husovou, Liliovou a Zlatou ulicí, budovu na rohu Křižovnické a Karlovy ulice či dům v Platnéřské ulicí číslo 7. Podle médií vlastní jednu z největších a nejsilnějších italských společností, jež působí na trhu s realitami v Praze. " Trošku děsivé je, že nikdo neví, proč to koupil a o něm samotném se také mnoho neví. Ale vstupujeme pomalu do Evropské unie a musíme si zvykat na to, že se na pražském trhu budou pohybovat různé firmy," prohlásil náměstek primátora Jan Bürgermeister. Firma oficiálně tvrdí, že komplex budov mezi Václavským náměstím. Jindřišskou a Panskou ulicí si hodlá ponechat a vybudovat v nich hotel a kanceláře. V komplexu, který dlouho chátral, když ho vlastnila IPB, už léta nikdo nebydlel.

Jenže italské společnosti skupují i domy na Starém Městě či Malé Straně a vyhánějí z nich Pražany, kteří tam bydleli celá léta."Italové neskupují domy od městské části, ale od soukromých vlastníků. A ti si kupce vybírají podle toho, kolik zaplatí," připomněla místostarostka Prahy l Jana Příhodová. "Jestliže nájemník pak skončí jinde, přestože jeho práva chrání občanský zákoník, musel přistoupit na zřejmě tučné odškodné či nabídku jiného bytu, " dodala.

Takto vyprázdněné domy pak končí jako hotýlky nebo jsou předělány na luxusní apartmány, které si krátkodobě pronajímá zahraniční klientela. Pražané mají smůlu. Ale někdy i samotné domy. " Varující je případ původně renesančního domu U turkovy hlavy ve Sněmovní ulici, který koupili Italové, nájemníky vystěhovali a teď je dům prázdný a je na něm napsáno na prodej. Prázdné nemovitosti však rychle chátrají a může se lehce stát, že se ten dům brzy ocitne v havarijním stavu," varuje Richard Biegel z klubu Za starou Prahu.

Podle Bürgermeistra se však většina italských majitelů chová korektně. Podle jeho velmi hrubého odhadu vlastní italské společnosti či jednotlivci na území Prahy l necelých pět procent bytových domů. "Z oněch dvou tisíc dvou set jednoho bytového domu v Praze l jsou v italských rukou jen desítky z nich," odhadl náměstek.

Martina Klapalová

9. června 2003
9. června 2003