Nejčastější otázky a odpovědi kolem nájemní smlouvy mezi společností Incheba Praha a hlavním městem Prahou

Vážení kolegové novináři, vzhledem k tomu, že se na magistrát opakovaně obracíte s dotazy týkajícími se dodatku č. 5 nájemní smlouvy uzavřené mezi společností Inchceba Praha spol. s r.o. a hlavním městem Prahou, nabízíme Vám odpovědi na nejčastěji kladené otázky. Věříme, že Vám ve Vaší práci pomohou a zároveň na minimum zúží prostor ke spekulacím, které se kolem této záležitosti objevují.

  • 6 minut čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva



 

Nejčastější otázky a odpovědi kolem nájemní smlouvy mezi společností Incheba Praha a hlavním městem Prahou

 

 

Vážení kolegové novináři,

vzhledem k tomu, že se na magistrát opakovaně obracíte s dotazy týkajícími se dodatku č. 5 nájemní smlouvy uzavřené mezi společností Inchceba Praha spol. s r.o. a hlavním městem Prahou, nabízíme Vám odpovědi na nejčastěji kladené otázky.

Věříme, že Vám ve Vaší práci pomohou a zároveň na minimum zúží prostor ke spekulacím, které se kolem této záležitosti objevují.

 

 

Otázky a odpovědi:

 

 

Dodatek č. 5 měl být uzavřen proto, že hl. město nemá dostatek finančních prostředků na obnovu Výstaviště po povodni a na jeho další rozvoj. Nemyslíte si ale, že nově nastavené podmínky výrazně zvýhodňují společnost Incheba Praha s r.o. na úkor rozpočtu hl. města Prahy? Kde například skončily peníze z pojistky?

Škody v areálu Výstaviště Praha na majetku ve vlastnictví hl.m.Prahy byly znaleckým posudkem vyčísleny na částku přesahující 200 milionů korun. Pronajímatel  je ze zákona  povinen udržovat předmět nájmu ve stavu způsobilém smluvenému užívání (v opačném případě může nájemce požadovat náhradu škody, ušlý zisk či od smlouvy odstoupit). Jak vyplývá z původního ujednání nájemní smlouvy, je nájemce povinný provádět práce nad rozsah běžné údržby. To jsou jedny ze základních důvodů vedoucích k uzavření dodatku k nájemní smlouvě se spol. Incheba Praha.

40 milionů korun investovala Incheba Praha z vlastních prostředků na práce bezprostředně související s odstraňováním následků povodně tak, aby se zabránilo ještě větším škodám na majetku města. Tyto prostředky by jinak muselo vynaložit hlavní město.

Vzhledem ke škodám na majetku města, zasažení areálu povodní ze šedesáti procent, kdy některé stavby musely být odstraněny a některé nejsou funkční dodnes, byla poskytnuta sleva na nájemném právě v této výši.(obdobně bylo postupováno ve vztahu ke všem nájemcům, u kterých byl předmět nájmu postižen povodní)

Plnění  pojistné události ve výši 100 mil. Kč bylo využito k odstranění škod v areálu na základě návrhu Incheba Praha a po projednání a schválení odboru správy majetku hlavního města. Nájemce nemohl tyto finanční prostředky libovolně využívat.

 

 

Proč nebyly změny v nájemní smlouvě s Inchebou projednány před svým schválením v Dohlížitelském výboru, v komisi pro dlouhodobé pronájmy a v komisi pro výstavnictví?

Problematikou spojenou se situací vzniklou po povodni v srpnu 2002 v areálu Výstaviště Praha se zabývala jak majetková komise Rady hlavního města Prahy,  tak Dohlížitelský výbor. Veškeré otázky upravující dosavadní smluvní vztah, vedoucí k obnově a rozvoji areálu  poškozeného povodní, byly uvedenými institucemi města projednány a jsou  promítnuty do znění dodatku č. 5 k nájemní smlouvě uzavřené se společností Incheba Praha, spol. s r.o. 

  Například na jednání komise rady pro dlouhodobé pronájmy konaném 9.10.2002 byla probírána otázka výše nájemného a urbanistické studie obnovy a rozvoje daného území. Dále pak byly odborem obchodních aktivit dopisy ze dne 6.1.2003, 11.1.2003, 13.1.2003 osloveny všechny dotčené odbory MHMP k projednání a zaslání stanoviska k uvedené problematice, jakož i výbory ZHMP pro hospodářskou politiku, kultury, ochrany památek a cestovního ruchu. Dohlížitelský výbor Výstaviště Praha projednával a schválil základní teze, které jsou obsaženy v jednotlivých ujednáních předmětného dodatku.

 

Nebyla snížením nájemného a prodloužením nájemní smlouvy na 60 let zvýhodněna Incheba a poškozeno město?

 

Původní nájemní smlouva byla uzavřena na dobu 15 let s možností jejího prodloužení o 5 let, při ročním nájemném 60 mil. Kč. Dodatek č.5 upravuje tyto vztahy  na prodloužení doby nájmu  na 60 let při průměrném  nájemném 20 mil. Kč ročně. Tato zásadní úprava smluvního vztahu vychází z dohody smluvních partnerů, že nájemce převezme na sebe náklady na obnovu a rozvoj areálu ve výši 1 miliardy Kč s tím, že veškeré investice do areálu takto vložené předá  darovací smlouvou  hlavnímu městu bezúplatně.

Pro úplnost uvádíme, že podle dodatku č.5. obdrží město na nájemném 1,2 miliardy, v investicích postoupených darovací smlouvou 1 miliardu a zhruba 500 mil. v běžné údržbě městského majetku v areálu. Navíc byla oproti původní smlouvě sjednána valorizace nájemného a možnost jednou za dva roky otevřít k projednání otázku výše nájemného, kteroukoliv smluvní stranou, a to vzhledem k postupu obnovy areálu a jeho výtěžnosti. 

Je obecně známé, že město po povodních muselo investovat i v jiných oblastech, zejména do velmi poničené infrastruktury, nemalé finanční prostředky, které jsou velkou zátěží pro městský rozpočet. Na obnovu Výstaviště by si město muselo půjčit peníze s  úrokem, a to není za současné situace reálné.

 

  Kdo je podle smlouvy povinný pojistit předmět nájmu?

 

Na základě rozboru právní kanceláře k dané problematice bude společnost Incheba Praha spol. s r.o. povinna pojistit všechny nové stavby, které na předmětu nájmu postaví a dále bude povinna sjednat pojištění své odpovědnosti za škodu, kterou v rámci své činnosti podle nájemní smlouvy způsobí na životě, zdraví či majetku HPM a případně třetích osob. Dosud bylo její povinností pojistit celý předmět nájmu na své náklady. Pojištění předmětu nájmu tak bude pro další období v kompetenci HMP, avšak bude záležet na uvážení HMP, zda a v jakém rozsahu pojištění předmětu nájmu nebo jeho části sjedná. .

 

V jakém rozsahu provádí Incheba v areálu údržbu majetku? Proč provádí pouze běžnou údržbu a nikoliv údržbu všech technických zařízení a pavilónů?

 

Je zákonnou povinností pronajímatele udržovat předmět nájmu ve stavu způsobilém smluvenému užívání. Rozsah běžné údržby, která je mimochodem v příloze nájemní smlouvy zcela jednoznačně taxativně určena, je značný a jde zcela na náklady nájemce. Upozorňuji, že dodatkem č. 5 nedošlo ke změnám ustanovení článků nájemní smlouvy řešících otázku běžné údržby, a tato ustanovení zůstala dodatkem č. 5 smlouvy nedotčena.

 

Někteří kritici tvrdí, že město se touto smlouvou účastní podvodu, když nové stavby bude nájemce plně daňově odepisovat  a současně získal slevu na nájemném…

 

Nájemce bude provádět odpisy majetku vybudovaného za jeho finanční prostředky. Zároveň se městu zavázal převést tento majetek  bezúplatně do vlastnictví  hlavního města .

 

Co bylo při uzavření dodatku smlouvy města s Inchebou prioritní?

 

Snaha, aby se Výstaviště co nejdříve obnovilo, zmodernizovalo a začalo sloužit obyvatelům Prahy. Přínos je třeba vidět také z toho hlediska, že hlavní město bez vynaložení vlastních finančních prostředků získá moderní multifunkční areál, který bude sloužit k celoročnímu využití volného času obyvatel a návštěvníků Prahy. Areál tak bude plnit kulturně-společenskou a sportovní funkci ve městě.

 

Kdy se například zpřístupní veřejnosti pro bruslení malá tréninková hala na zimním stadionu?

 

  Povodeň ji sice značně poškodila, ale její rekonstrukce začne hned po Novém roce tak, aby ji příští rok na podzim mohli lidé využívat. Během dvanácti měsíců se počítá s opravou poškozeného auditoria Křižíkovu fontány a výstavbou nového záchytného parkoviště pro vystavovatele.

 

 

Společnost Incheba se v dodatku smlouvy zavázala, že do roku 2015 vloží do obnovy a rozvoje areálu jednu miliardu korun. Do konce roku 2007 by to mělo být tři sta milionů korun. Kterých staveb se Pražané dočkají nejdříve?

 

Již do konce příštího roku tak má vyrůst v areálu Výstaviště například zcela nový polyfunkční objekt s plaveckým bazénem. Sloužit má i pro výstavy, zábavu a sportovní vyžití. Do srpna 2006 má být hotový nový pavilón na místě Křižíkových pavilónů. Ty se stanou jeho součástí. Současnou složitou dopravní situaci v okolí Výstaviště mají pak podstatným způsobem zlepšit severní průraz pod kralupskou železniční tratí (plánované dokončení v září 2005), napojení vjezdu do areálu na veřejnou komunikaci (říjen 2005) a vybudování nové příjezdové komunikace v ulici Za Elektrárnou (březen 2006).

 

 

V Praze 17. září 2003

Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost:
Tiskové oddělení OPR MHMP, Alena Molíková
Tel.: 236 002 356, fax: 236 007 105
E-mail: Tisk@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
17. září 2003
17. září 2003