Nejdražší taxi ve střední Evropě má Praha

Právo - 25.1.2003
Autor: Tomáš Urban
Čech s průměrným platem, který se rozhodne, že jej celý utratí za cestu pražským taxíkem, se na rozdíl od jiných Evropanů moc neproveze. Ujede totiž jen 682 kilometrů.
Například Vídeňák za průměrný plat v zemi najede taxislužbou plných 2096 km, tedy třikrát víc. I Polák je na tom o kus lépe, Varšavou by mohl projezdit tisíc kilometrů. Pražská taxi jsou totiž už dnes ve střední Evropě nejdražší. Přesto se taxikářům zdá jízdné v Praze nízké. Náměstek primátora Rudolf Blažek míní, že kdyby bylo v ulicích Prahy taxíků méně, ceny by mohly i klesnout. Na druhou stranu pražští taxikáři koupí za desetikilometrové jízdné menší množství pohonných hmot než jejich kolegové v zemích EU, přibližně stejně jako v Polsku a o něco více než na Slovensku. Mluvčí provozovatelů pražské taxislužby a majitel největší firmy provozující taxi Jiří Kvasnička považuje zvýšení cen za nezbytné. "Myslím, že by do budoucna měl být cenový strop čtyřicet korun. V současné době však považuji za reálné zvýšení o čtyři koruny a o tom jsem nakonec přesvědčil i kolegy, kteří chtěli zvyšovat ceny mnohem razantněji," říká Kvasnička a vysvětluje, že stropní sazby by využívali jen majitelé luxusních vozů. Lze tomu však věřit?

Žádají prý luxusní vozy
"Řada zákazníků si žádá na delší cesty luxusní vozy s klimatizací a s těmi se nedá jezdit za současných dvaadvacet korun, ani za šestadvacet. Při současných cenách benzínu, pojištění, splácení leasingu si nemůže taxíkář dovolit mercedes ani superb," tvrdí Kvasnička a věří, že ceny by se v budoucnu diferenciovaly podle typů vozů. Je přesvědčen, že řidiči by toho nezneužívali. "Pokud si zavoláte auto přes dispečink, ani dnes vám nepočítají všechny firmy současnou maximální sazbu. Pokud by chtěl někdo jezdit s fabií za čtyřicet korun, prostě by neměl zákazníky," věří Kvasnička.

Pomůže méně taxíků?
Jisté je, že v současné době je pro většinu Pražanů časté ježdění taxíkem, běžné v západních metropolích, příliš drahé. A tomu, kdo jede v noci ze zábavního podniku nebo divadla z centra do Bohnic, je celkem lhostejné, zda se sveze škodovkou či BMW s klimatizací. Záleží mu na tom, jakou zaplatí cenu. Ve světových metropolích se sazba podle druhu vozu nerozlišuje, někde funguje jediná monopolní taxislužba vybraná v konkursu radnicí, jinde je jich několik, jejich ceny se však liší jen v desetinách procent. "Kdo chce jezdit v luxusním voze, objedná si u specializované firmy limuzínu s řidičem nebo využije smluvní přepravu, což je běžné i v zahraničí. Tyto služby v Praze fungují," oponuje Kvasničkovi náměstek primátora Rudolf Blažek. Blažek, který se problémy v taxislužbě zabývá, vidí hlavní problém v nepřiměřeném množství taxíků v Praze. "Kdyby jich bylo o dva tisíce méně, klidně by se řidiči uživili i při cenách nižších než jsou nynější. Taková situace je například ve Vídni nebo Londýně, kde jsou stanoveny počty vozů taxislužby, další přibývat nemohou. V současnosti neexistuje legislativa, která by nám umožnila počet vozů omezovat. Také si nedovedu představit, podle jakého klíče bychom odebrali dva tisíce licencí," tvrdí Blažek. Stát se taxikářem není nic zvlášť složitého ani finančně náročného. "Koncesní listina přijde na dva tisíce a platí na dobu neurčitou. Něco je potřeba investovat do označení vozu, taxametr stojí od třinácti tisíc výš, to vše ale mohou řidiči odepsat z daní," říká vedoucí kontrolního oddělení živnostenského odboru magistrátu Josef Šídlo. Vůz musí mít technickou prohlídku, stáří nerozhoduje. Jeden taxikář, který si vyžádal absolutní anonymitu, nám řekl, že šikovný řidič zaplatí na daních minimum nebo je dokonce v minusu. "Nikdo nezjistí, kolik jsem najel a za kolik." Navíc existují různé fígle, jak si přilepšit. "Do benzínového auta s větším obsahem si necháte udělat za pár tisíc plyn. Účtujete ale za stejnou cenu jako za benzín a cenu benzínu také píšete do daňového přiznání. Ale raději už nic dalšího neprozradím." Marie Doubková, ředitelka magistrátního odboru daní, poplatků a cen, nemá představu, kolik soukromí řidiči nebo provozovatelé taxislužby na daních odvedou. "To je věc příslušného finančního úřadu, který musí zachovávat mlčenlivost. Nemáme možnost žádné kontroly," prohlašuje Doubková, s jejímž jménem byla celá kauza zvyšování jízdného od počátku spojena. "My jsme jen vyslechli a zpracovali návrhy provozovatelů, tím naše kompetence končí. Rozhodnout musí rada hlavního města," uzavírá ředitelka.
27. ledna 2003
27. ledna 2003