Nepoužité léky nepatří do koše, ale do lékárny

lekarna
10. října 2016
10. října 2016

Léky jsou platnou legislativou definovány jako nebezpečný odpad, a podle toho je také třeba s nimi zacházet. V žádném případě není možné vyhazovat nepoužité léky do popelnic společně s běžným odpadem či zbavovat se jich nějakým jiným způsobem (např. splachovat do WC). Nejjednodušším a zároveň správným způsobem, jak se léků „zbavit“, je odevzdat je přímo v lékárně. Případně je možné tato použitá či neupotřebená léčiva odevzdat i na sběrných dvorech hl. m. Prahy či v rámci mobilního svozu nebezpečných odpadů.

  • 1 minuta čtení

Každá lékárna je povinna nepoužité léky od občana převzít. V Praze je lékárnám umožněno zapojit se do systému svozu použitých léčiv organizovaného městem, v současné době je v systému 320 lékáren po celém území Prahy, ze kterých jsou upotřebená léčiva pravidelně svážena a likvidována. Ročně takto z území Prahy sveze a odstraní společnost SUEZ Využití zdrojů, a.s., která tuto službu zajišťuje, cca 90 tun léčiv. Veškeré náklady spojené se svozem a odstraněním léčiv ze zapojených lékáren hradí město ze svého rozpočtu, přičemž tyto náklady jsou městu následně v plné výši kompenzovány Ministerstvem financí ČR.

Tato služba již dlouhá léta funguje v Praze zcela hladce a bezproblémově, jak potvrzuje radní pro oblast infrastruktury, technické vybavenosti a životního prostředí Jana Plamínková: „Zástupce lékárny nashromážděné léky předává městem určené specializované firmě, která léky odveze do spalovny nebezpečných odpadů, kde jsou předepsaným způsobem zlikvidovány. Ze svého pohledu vnímám tuto službuvelice pozitivně, jako službu, která pomáhá šetřit životní prostředí. To, že je pozitivně vnímána i provozovateli lékáren, svědčí počet lékáren, které se rozhodly městský systém využívat. Apeluji proto na všechny Pražany, aby prošlé léky neházeli do popelnic. Z běžného odpadu se totiž rezidua dostávají do půdy, ovzduší i do vody a škodí jak lidem, tak přírodě.“