Nikdo nemá být ostrovem

Umění začít, třeba i tam, kde se nakupila lidská tříšť, rozvrátila rodina a domov se stal páchnoucí stokou, může být také životním postoje. Najít nový pořádek věcí, přehodnotit posloupnost vlastních hodnot, přiblížit se naději, novým smyslem života. Někdy stačí docela málo, aby se člověk mohl o něco, či někoho opřít, našel vnitřní klid a následně opět svoji důstojnost. Uprostřed neblahého údělu, plného osobních ztrát, sebral poslední zbytek sil, neklesl na kolena a důstojně ustál své místo věrnosti. Někdy překvapivě jinak se nám ozve důvěrně známé vlastní já. Se vší naléhavostí dá pokyn, jak zabránit novým zřídlům beznaděje. Snad proto se sešli lidé různých zájmů, talentů k hledání krásna tvořivou pokorou a vytvořili spolu hráz proti dalším přívalům nepřízně. Jejich nevelká akce benefičního charakteru má cíl posílit sebevědomí konkrétní pomocí, usnadnit obnovu domácnosti srpnovými záplavami poškozených rodin v Praze – Karlíně. Dobrovolným vstupným a prodejem některých výtvarných děl získat finanční prostředky k nákupu základu domácí výbavy – nové ledničky.
Humanitární výstava s podtitulem „Lednička pro Karlín“ začíná ve čtvrtek 26. Září a končí v úterý 8. Října tohoto roku v prostorách františkánského kláštera u chrámu Panny Marie Snažné na Jungmannově náměstí č. 18 na Praze 1 ve zdejší farní kapli sv. Jana Nepomuckého. Otevřeno je denně od 10,00 hod. do 17,30 hod. Pořadateli jsou spolu s klubem výtvarníků při zdejší farnosti, kteří se už po léta zde scházejí a tvoří takové malé společenství dobré vůle i pražský lazariánský servis vzniklý při České Velkobaillivu svatolazarského řádu Maltské obedience a jejich pozvaní hosté akademičtí malíři a grafici.
Pro vysvětlenou je zapotřebí říci, že se jedná o sdružení křesťansky orientovaných laiků, kteří se slibem zavázali zachovávat obecně platné desatero v duchu rytířských ctností. Po padesáti letech je tu opět jeden z nejstarších rytířských řádů sv. Lazara Jeruzalémského, ten co dal jméno lazaretům, které se staly předobrazem historických špitálů a pozdějších nemocnic, hospiců a charitativních útulků. Tento řád dokázal svým ekumenickým přístupem vedle sebe postavit pod prapor s osmihrotým zeleným křížem, bratry a sestry různého vyznání. Ano i taková tradice lidského společenství s více jak 900 letou pamětí řádu co se hrdinně dokázal postavit lepře i jiným zhoubným nemocím, náboženským různicím a netolerantností, patří i dnes do tohoto světa počítačů, drog mediálních nečistot a pokleslých reklam. Tak jako před mnoha staletími se tento řád staral o poutníky do Jeruzaléma, tak i dnes se zajímá a chce starat o potřeby hmotné i duchovní všech postižených dnešních dní.
 Pokud bude stále na naší straně dobrá vůle většiny lidí kolem nás, tak se lidských život nemůže stát zapomenutým ostrovem, ale bude vždy součástí něčeho tak velkého jako je pevnina lidské sounáležitosti. Nyní ještě nedlouho bude naším úkolem se nějak podílet a přispět k zabezpečení základních životních potřeb těch, co během pár hrozných chvil přišli o všechno. Mnohý z nás už utonul svým svědomím v záplavové vodě, ale ta voda opadla a přibylo mnoho naléhavých otázek jak dál? Už nestačí orloje slov, ale je tu pro všechny dalších šance poznat, že lidské břehy nejsou z kamene, ale vždy z něčí ochotně podané ruky.

Za lazariánský servis Praha

Michal Vondráček
Pařížská 19/203
110 00 Praha 1 – Josefov
tel.: 02/22315586
mobil: 0
18. září 2002
18. září 2002