Nová verze projektové příručky (v platnosti od 1. února 2012)

Ve středu 1. února 2012 vstupuje v platnost nová verze Projektové příručky. Označení nově platné verze je 1.8. Změny oproti předchozí verzi jsou shrnuty v závěrečné kapitole Příručky, která je pojmenovaná Přehled revizí.

  • 5 minuta čtení

Ve středu 1. února 2012 vstupuje v platnost nová verze Projektové příručky. Označení nově platné verze je 1.8. Změny oproti předchozí verzi jsou shrnuty v závěrečné kapitole Příručky, která je pojmenovaná Přehled revizí.

 

Text Projektové příručky ke stažení

 OPPA_Projektova_prirucka_1.8.pdf  (1,3 MB, 27.1.2012) 
 OPPA_Projektova_prirucka_1.8.doc (3,1 MB, 27.1.2012) 
 OPPA_Projektova_prirucka_1.8.zip (832 kB, 27.1.2012)

Text Projektové příručky OPPA je mimo tento článek konstantně k dispozici v sekci Příručka a žádost v rámci oddílu Dokumenty těchto webových stránek.

 

Upozorňujeme, že při realizaci projektu je třeba vždy respektovat aktuálně platnou Projektovou příručku. V případě nejasností se na nás neváhejte obrátit (viz sekce Kontakty). U zadávacích řízení platí pravidlo, že zadavatel postupuje ve všech fázích výběru dodavatele podle pravidel, která platila v době zahájení zadávacího řízení.

 

Změny Projektové příručky OPPA byly provedeny zejména ve vazbě na novelizaci zákona o veřejných zakázkách. Pravidla pro zadávací řízení v rámci OPPA navazují na právní předpisy v této oblasti, proto došlo ke změně částek, které vymezují jednotlivé kategorie zakázek, a také nově platí, že zadávací řízení, v nichž je k hodnocení pouze 1 nabídka, musí být zrušena a dodavatele je třeba hledat znovu od začátku.

Dále hl. m. Praha text Příručky obohatilo na základě dosavadní praxe při realizaci projektů. Nově příručka např. obsahuje přesnější vymezení časové způsobilosti výdajů, reaguje na postup plnění dat do Centrálního registru podpor malého rozsahu (de minimis) apod.

 

Vybrané nejdůležitější změny

(Plnohodnotný přehled změny je v závěrečné kapitole Příručky pojmenované Přehled revizí.)

Časová způsobilost výdaje

Do příručky byl doplněn text explicitně upravující časovou způsobilost pro osobní náklady a pro náklady vzniklé v důsledku plnění od externího dodavatele. U osobních nákladů je rozhodným termín odpracování činnosti zaměstnancem, v ostatních případech je kritériem datum zdanitelného plnění (v případě daňového dokladu) nebo datum uskutečnění účetního případu či datum vyhotovení účetního dokladu (v případě nedaňového dokladu). Na těchto webových stránkách jsme stejné pravidlo publikovali již dříve, nově bylo pro úplnost zapracováno i přímo do Projektové příručky.

Vymezení nábytku

Na základě praxe byly do položek, které se řadí do kategorie „Nábytek“, doplněny: botník, masážní či lékařské/nemocniční lůžko, přebalovací pult, paravány. (Pozn.: Rozlišení je důležité pro správnou evidenci tzv. Křížového financování v rámci projektů, které je vyžadováno evropskými předpisy.)

Podpora de minimis

Příručka reaguje na postup plnění dat do Centrálního registru podpor malého rozsahu (de minimis). Před poskytnutím podpory de minimis musí hlavní město Praha vždy ověřit, jakou částku podpory de minimis daný subjekt čerpal v posledních 3 svých účetních obdobích. Protože Registr de minimis funguje v České republice od 1. ledna 2010, už není třeba, aby organizace, jejichž účetní období se shoduje s kalendářním rokem, hlásily částku dříve čerpané de minimis.

Hlavní město Praha nicméně musí získat informaci o tom, jaká účetní období daná organizace používá a také si musí zjistit, zda se jedná o subjekt působící v oblasti silniční dopravy.

Pokud nastavení účetního období subjektu způsobuje, že evidence podpor v Registru de minimis nezahrnuje celé potřebné období, bude hlavní město Praha vyžadovat od dané organizace prohlášení o všech podporách de minimis, které v části rozhodného období neevidované v Centrálním registru podpor malého rozsahu (de minimis) získala.

Veřejná podpora pro školy

V návaznost na nové právní předpisy Evropské unie v oblasti služeb obecného hospodářského zájmu byla v Příručce upravena metodika pro rozlišení, kdy projekt školy zakládá veřejnou podporu a kdy ji nezakládá.

Podpora poskytovaná z OPPA subjektu v rámci národního vzdělávacího systému zakládá veřejnou podporu v případě, kdy je daný subjekt financován převážně ze soukromých zdrojů. Pokud většinu financí získává z veřejných zdrojů, podpora z OPPA nezakládá veřejnou podporu.

 

Zadávací řízení – změny pro všechny kategorie zakázek

Změny vymezení kategorií zakázek, pro které pravidla OPPA stanovují různé závazné postupy.

Přehled aktuálního vymezení kategorií:

Hodnota zakázky (vždy vyjádřeno v Kč bez DPH)

Základní body postupu výběru dodavatele 

Zakázka < 200.000 Kč

Není třeba soutěž ani písemná smlouva s dodavatelem; nicméně je nutné postupovat hospodárně a dodržet zásady rovného zacházení, nediskriminace a transparentnosti.

200.000 Kč =< zakázka =< 400.000 Kč

Není třeba soutěž, je ovšem nutná písemná smlouva s dodavatelem; nicméně je nutné postupovat hospodárně a dodržet zásady rovného zacházení, nediskriminace a transparentnosti.

400.000 Kč < zakázka < 1.000.000 Kč (služby a dodávky zboří), 3.000.000 Kč (stavební práce)

Musí proběhnout zadávací řízení: oslovení alespoň 3 potenciálních dodavatelů a lhůta na předložení nabídek v délce minimálně 10 dní.

1.000.000, resp. 3.000.000 Kč =< zakázka < 5.010.000 Kč (služby a dodávky zboří), 125.265.000 Kč (stavební práce)

Musí proběhnout zadávací řízení: oslovení alespoň 5 potenciálních dodavatelů a lhůta na předložení nabídek v délce minimálně 15 dní.

5.010.000, resp. 125.265.000.000 Kč =< zakázka

Musí proběhnout zadávací řízení: oslovení alespoň 9 potenciálních dodavatelů a lhůta na předložení nabídek v délce minimálně 35 dní.

Lhůta pro předkládání nabídek

Doplněno upřesnění, že do lhůty pro předkládání nabídek se nezapočítává den odeslání výzvy k účasti soutěži potenciálním dodavatelům.

Hodnotící kritéria

Doplněno, že hodnotícím kritériem nemohou být smluvní podmínky, jejichž účelem je zajištění povinností dodavatele, nebo platební podmínky (např. smluvní pokuty).

Formální požadavky na zpracování nabídky

Do Příručky bylo doplněno: „Formální požadavky na zpracování nabídky (např. podání nabídky na elektronickém médiu atd.) může zadavatel do výzvy uvést pouze jako doporučující. Pokud nabídka nebude splňovat formální požadavky, nelze to vyhodnotit jako její nesoulad s výzvou k předkládání nabídek a kvůli tomu nabídku vyloučit z hodnocení.“

Průběh posouzení a hodnocení nabídek

V textu Příručky došlo ke zpřesnění. Nový text: „Nabídky, které byly doručeny včas a jsou úplné z hlediska požadavků zadavatele, postupují do fáze posouzení přijatelnosti, tzn. z hlediska splnění požadavků zadavatele uvedených ve výzvě, a to co se týče předmětu nabídky (tj. zda je nabízeno to, co bylo poptáváno) a také co se týče kvalifikace dodavatele.“

Dále je nově explicitně uvedeno, že nabídka, jejíž předmět neodpovídá předmětu zakázky dle výzvy k předkládání nabídky, musí být vyloučena z dalšího hodnocení.

A Projektová příručka také přímo uvádí možnost, aby zadavatel vyzval uchazeče, v jehož nabídce není v požadované míře doloženo splnění kvalifikačních předpokladů, aby dokumentaci týkající se jeho kvalifikačních předpokladů ve stanovené lhůtě doplnil. (Pozn.: Tento krok mohli zadavatelů udělat i před platností verze 1.8 Příručky, nebyl v rozporu s pravidly OPPA, nově je ovšem pro úplnost do textu doplněn přímo.)

Zrušení zadávacího řízení

Nově je zadavatel povinen zadávací zřízení zrušit, pokud obdržel pouze 1 nabídku nebo pokud se do fáze hodnocení nabídek dostala pouze 1 nabídka. I v tomto případě ovšem musí vzniknout zápis z jednání hodnotící komise opatřený podpisy jejích členů.

V těchto případech bude zadavatel muset v rámci nového zadávacího řízení buď oslovit jiný okruh potenciálních dodavatelů a/nebo změnit nastavení zadávacích podmínek (tj. kvalifikační požadavky na dodavatele nebo hodnotící kritéria či jiné parametry zakázky).

Změny v průběhu plnění zakázky

Projektové příručka nově říká, že zadavatel nesmí umožnit podstatnou změnu práv a povinností vyplývajících ze smlouvy, kterou uzavřel s vybraným dodavatelem. Podstatnou změnou se rozumí taková změna, která a) by za použití v původním zadávacím řízení umožnila účast jiných dodavatelů, nebo b) by za použití v původním zadávacím řízení mohla ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky, nebo by měnila ekonomickou rovnováhu smlouvy ve prospěch vybraného uchazeče.

7. března 2012
7. března 2012