Nové metro by mělo jezdit po povrchu - rozhovor s primátorem hl. m. Prahy Pavlem Bémem, otištěný dne 17.8.2007 v deníku Metro

Obchvat kolem Prahy by měl být hotov v roce 2011

Metro | 17.8.2007 | rubrika: Domov | strana: 3 | autor: Václav Moravec

 

Obchvat kolem Prahy by měl být hotov v roce 2011



Kolik času, pane primátore, strávíte v autě?

Osobním, nebo služebním?

Tak to sečtěte. Zkrátka kolik času strávíte jízdou po Praze?

Já trávím v autě minimum času, a to z mnoha důvodů. Za prvé já nerad přejíždím po Praze autem, za druhé Úřad hlavního města Prahy je lokalizován v samém jeho centru, takže tam mám všechno v dostupné vzdálenosti. Navíc rád jezdím na kole, takže trávím v autě minimum času, a pokud po Praze jedu, tak je to buď v hodně brzkých ranních hodinách, kdy je ještě Praha volná, nebo pak zase v pozdně nočních.

Dodám jen, že jste nepřijel na kole, ale autem a využil jste služebního řidiče. Dopravní situace v Praze neustále kolabuje. Jedním z kroků, které by mohly pomoci situaci zlepšit, je dokončení obchvatu Prahy. Původně měl být hotov v roce 2010. Je to tak, že bude celý hotov, nebo dojde k oddálení?

Dokončení obchvatu Prahy i toho vnitřního městského okruhu jsou absolutní priority. My kvůli tomu totálně škrtíme náš městský rozpočet, abychom mohli stavět severozápadní část vnitřního městského tunelu.

Bude obchvat Prahy dokončen v roce 2010?

Původní plány řekly, že obchvat Prahy bude dokončen v roce 2011, tento termín je stále realistický a je to stále termín cílový. Nic se na něm nemění.

Zatím nemáte obavy ze zpoždění?

Znovu opakuji: Nic se na tom nemění. Máme chronické problémy, které způsobují nejrůznější a já si dnes dovolím tvrdit militantní takzvaně občanská nebo ekologická sdružení, která podobně v Plzni prostě brání veřejným dopravním stavbám. Já tvrdím, že v 90 procentech jsou motivováni ekonomicky.

V nejbližších letech chce Praha zlepšit systém řízení a regulace také silničního provozu. Kdy se podle vás Pražané dočkají lepšího řízení dopravy?

Do roku 2010 Praha bude mít 200 nových světelně řízených křižovatek, bude mít stovky nových digitálních návěstníků, které budou vyhodnocovány a řízeny z jednoho jediného centra v hlavním městě. Samozřejmě k tomu, aby doprava v Praze byla lepší, je třeba si také klást otázku, kolik bude mít v roce 2010 Praha aut. Dnes stupeň automobilizace v Praze je 1,6 obyvatele na jedno osobní auto, což je obrovský počet.

Podle Mladé fronty Dnes pražský magistrát uvažuje o tom, že budování nové trasy metra D svěří soukromé firmě. Jste zastáncem této myšlenky?

Realitou opět je, že finišuje projektová příprava výstavby nové trasy metra D a finišuje příprava výstavby prodloužení trasy metra A na ruzyňské letiště. Obě tyto dopravní stavby jsou klíčovou infrastrukturní investicí. Určitě vám neslíbím, že tyto stavby budou dokončeny do roku 2010, to není možné, nicméně garantuji, že minimálně 4 nebo 5 stanic metra v té době bude rozestavěno, a to jak na trase A, tak i na trase D.

A na Déčku, tedy na té úplně nové trase, to bude z těch soukromých peněz? To znamená, bude to soukromé metro?

U nové trasy uvažujeme o tom, že bychom změnili technologii a pokusili se jít do takzvaného lehkého metra, které má spoustu výhod. Je prostě stavěno jinak a nevychází z takové té koncepce těch původních ruských nebo ještě sovětských vagonů a trakcí kolejí. Má také výhodu, že by mohlo snadno jezdit po povrchu.

Má to tedy být povrchové metro?

Je úplně zbytečné, abychom v periferních částech města stavěli tunely. Daleko jednodušší je, tak, jak to v jiných evropských metropolích, že metro může jezdit po povrchu. Naším cílem do budoucnosti je právě takovýto koncept metra. No a samozřejmě chceme jít s dobou, takže máme takovou představu, že by to mohlo být metro, které by fungovalo bez lidské obsluhy.

17. srpna 2007
17. srpna 2007