Nové spojení umožní zavedení dalších městských železničních linek

Ještě větší roli by v budoucnu měla hrát železnice v systému pražské městské dopravy. V Praze se v současné době realizuje významná železniční stavba, tzv. Nové spojení. Další důležité železniční stavby se připravují. Po jejich dokončení se zvýší možnost zavedení nových příměstských spojů, jejichž počet je dnes omezen zastaralostí pražského železničního uzlu. Cestující se dostanou i na tratě určené dnes jen pro nákladní dopravu. Odborníci předpokládají, že některá spojení budou rychlejší než metro.

  • 5 minuta čtení

ETM 2006 Ještě větší roli by v budoucnu měla hrát železnice v systému pražské městské dopravy. V Praze se v současné době realizuje významná železniční stavba, tzv. Nové spojení. Další důležité železniční stavby se připravují. Po jejich dokončení se zvýší možnost zavedení nových příměstských spojů, jejichž počet je dnes omezen zastaralostí pražského železničního uzlu. Cestující se dostanou i na tratě určené dnes jen pro nákladní dopravu. Odborníci předpokládají, že některá spojení budou rychlejší než metro.

 

Železniční doprava v Praze denně přepraví téměř 80 000 cestujících. Nejvíce jich do metropole přijíždí po tratích od Kolína, Berouna, Benešova, Lysé nad Labem a Kralup nad Vltavou. Každý pracovní den cestující na území města ujedou přes 1 mil. kilometrů. „Většímu zapojení železnice do vnitroměstské dopravy zatím brání nevyhovující stav dopravní infrastruktury na území Prahy. Připravované a realizované investice jsou významem srovnatelné s investicemi do rozšiřování tramvají a metra nebo budování nového dopravního silničního skeletu,“ podotkl náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister. „Po dokončení těchto klíčových železničních staveb bude možné nabídnout rychlejší a pohodlnější způsob cestování než automobilovou nebo autobusovou dopravou, v řadě relací i rychlejší než metrem,“ upozornil náměstek. Vlaky budou jezdit v kratších intervalech - ve špičce 15 min. - a částečně budou vedeny průjezdně Prahou přes hlavní nádraží.

Cestující se budou moci svézt i po tratích, které dnes slouží jen nákladní dopravě. „Po nich povedou městské železniční linky, které zajistí rychlé a dosud neobvyklé propojení okrajových částí města ve směrech, kde by výstavba metra či nových tramvajových tratí nebyla účelná,“ uvedl radní pro dopravu Radovan Šteiner. Předpokládá se nasazení nových moderních vozidel, především patrových elektrických jednotek či modernizovaných motorových vozů.

Železniční doprava je nedílnou součástí Pražské integrované dopravy (PID) již řadu let. Cestující mohou využívat po Praze v osobních, spěšných vlacích a dokonce  i ve vybraných rychlících, stejné jízdné jako v ostatní městské hromadné dopravě (MHD). Cestující s jízdními doklady PID tvoří ve vlacích plných 59,7 % všech cestujících a jejich podíl od zahájení provozu integrovaného systému v roce 1994 každoročně narůstá.

 

Městské železniční linky

První městská železniční linka zahájila provoz v dubnu 2004 a vede převážně po obvodových tratích, kde osobní vlaky jezdily předtím jen výjimečně. Propojila Roztoky u Prahy, Sedlec, Bubeneč, Holešovice a Libeň, mezi nimiž neexistuje srovnatelné spojení a cestující jsou s využitím klasické MHD nuceni cestovat oklikou přes centrum Prahy. „Například z Bubenče do Holešovic lze městskou železniční linkou dojet za pouhé 4 minuty, do Libně za 11 minut, ze Sedlce do Holešovic za 7 minut a z Holešovic do Libně za 6 minut,“ vypočítal ředitel ROPID Jiří Prokel. 

V budoucnu by tato linka měla být prodloužena přes Malešice do Hostivaře. Jízdní doba z Hostivaře do Libně přitom bude činit pouhých 11 minut, z Hostivaře do Holešovic 18 minut, z Hostivaře do Bubenče 23 minut.

Výhledově se počítá se zavedením ještě dvou dalších městských železničních linek na tratích dosud určených především pro nákladní vlaky. Jedna z linek by měla propojit Smíchov, Vyšehrad, Vršovice, Zahradní Město, Malešice a Běchovice, druhá pak Vysočany, Libeň, Malešice, Zahradní Město, Krč a Radotín.  

 

Důležité pražské železniční stavby

Nejdůležitější železniční stavbou na území Prahy je bezesporu Nové spojení, které by mělo být zprovozněno koncem roku 2008. Stavba v hodnotě cca 9 mld Kč umožní kvalitní železniční propojení stanic v centru Prahy - Praha Hlavní nádraží, Praha Masarykovo nádraží - se stanicemi na východě a severu Prahy - Praha-Libeň, Praha-Vysočany, Praha-Holešovice.

Hlavní nádraží se všemi tratěmi ústícími do hlavního města z východu a severu ČR spojuje pouze jediná kolej vedoucí tunelem pod Vítkovem. Masarykovo nádraží je propojeno pouze dvoukolejnou tratí s Libní, s Vysočany a Holešovicemi není přímo spojeno vůbec. Po dokončení Nového spojení bude k dispozici dvoukolejná trať z Hlavního nádraží do Libně, dvoukolejná trať z hlavního nádraží do Vysočan a Holešovic a dvoukolejná trať z Masarykova nádraží do Libně. Z této tratě pak bude vybudováno propojení na trať hlavní nádraží – Vysočany/Holešovice, což umožní přímé spojení těchto nádraží. Za zmínku jistě stojí, že opuštěná stará trať pod jižními svahy Vítkova včetně tunelu bude využita pro cyklostezku.

Dokončení Nového spojení umožní významné zvýšení počtu vlaků na území Prahy, zejména vlaků příměstské a městské dopravy. „Počítáme se zavedením linek, které projedou centrem Prahy a zajistí přes Hlavní nádraží rychlé spojení okrajů města a přilehlých předměstských lokalit. První linka spojí Lysou nad Labem resp. Milovice a Strančice - z hlediska Prahy Horní Počernice a Vysočany s Vršovicemi, Strašnicemi, Hostivaří a Uhříněvsí - druhá pak Český Brod a Řevnice - Klánovice, Běchovice a Libeň se Smíchovem a Radotínem,“ vypočítal Bürgermeister.

 

Koridory a zastávky

Dalšími významnými železničními stavbami jsou úseky železničních koridorů na území Prahy. V současné době je dokončen úsek Praha-Bubeneč – Kralupy nad Vltavou a buduje se úsek Praha-Hostivař – Strančice, který má být hotov v příštím roce. Ještě letos má být zahájena výstavba úseku Praha–Libeň – Praha-Běchovice. Připravovány ke stavbě jsou i zbývající průtahy koridorů Prahou a modernizace železničních tratí Praha-Vysočany – Lysá nad Labem a Praha – Kladno.

Důležitou součástí budoucnosti železnice v Praze je také budování nových železničních zastávek. „Jejich vznik umožní výrazně lepší zapojení železnice do pražské městské dopravy. Nejdále je příprava železniční zastávky Praha-Rajská zahrada, na níž existuje pravomocné územní rozhodnutí a u níž se předpokládá významný podíl spolufinancování z evropských fondů. Zastávka Praha-Rajská zahrada bude propojena se stejnojmennou stanici metra na lince B,a vznikne tak multifunkční uzel v této lokalitě,“ připomněl náměstek pražského primátora.

Další důležité zastávky jsou připravovány v lokalitách Praha-Podbaba, Praha-Vyšehrad, Praha-Kačerov, Praha-Karlín, Praha-Eden či Praha-Zahradní Město. Významné je také zřizování zastávek na tratích využívaných dnes pouze nákladní dopravou, aby bylo možné i jejich plnohodnotné využití osobními vlaky. V první řadě se jedná o zastávku Praha-Malešice, která by navazovala na nejnovější pražskou stanici metra Depo Hostivař. Další zastávky se výhledově plánují např. v Libni v lokalitě U kříže či u sídliště Jahodnice.

 

V Praze 18. 9. 2006

 


Oblast územního rozvoje, bytové politiky, ochrany památek, spolupráce s vládními organizacemi v oblasti výstavby, reforma veřejné správy se zaměřením na rozdělení působnosti mezi hl. m. Prahou a městskými částmi spadá do působnosti náměstka primátora hl. m. Prahy Ing. Jana Bürgermeistera

 

 

Za správnost: Eva Kubátová / tel. 236 002 061, 737 254 877
18. září 2006
18. září 2006