Novela má odstranit hrozící potíže

Rada Zastupitelstva hl. m. Prahy dnes schválila organizační řád magistrátu a některé změny ve struktuře úřadu, které jsou nezbytné, aby bylo vyhověno zákonu o hl. m. Praze, který nabude účinnosti 12.listopadu. Jak uvedl tajemník magistrátu Zdeněk Zajíček, musí být mimo jiné zřízeny sekretariáty některých členů rady a radní proto schválili jejich zřízení. A současně zrušili „centrální“ odbor sekretariátů.
Vznikají tak sekretariáty náměstka primátora pro oblast energetiky a životního prostředí, náměstka primátora pro oblast dopravy, náměstka primátora pro oblast finanční politiky, náměstka primátora pro oblast zdravotnictví a sociální politiky, radního pro oblast hospodářské politiky, radního pro oblast školství a městských částí, radního pro oblast kultury, cestovního ruchu a sportu, radního pro oblast územního rozvoje a bytové politiky, radního pro oblast legislativy a bezpečnosti a radního pro oblast městského majetku. S účinností od 12.11.2000 vzniká také odbor ředitele Magistrátu.
Dále se mění název odboru odbor kontroly a vnitřního auditu na odbor vnitřního auditu a kontroly (zkratka AKR zůstává nezměněna), název odboru odbor školského úřadu na odbor školský úřad (zkratka SKU zůstává nezměněna), název odboru odbor správních agend na odbor občansko správních agend (zkratka OSA zůstává nezměněna), název odboru odbor kancelář primátora na odbor „Kancelář primátora" (zkratka PRM zůstává nezměněna), název odboru odbor archiv hlavního města Prahy na odbor „Archiv hlavního města Prahy" (zkratka ARC zůstává nezměněna) a název odboru odbor pozemkový úřad na odbor „Pozemkový úřad" (zkratka POZ zůstává nezměněna). Zkratky zůstávají zachovány, takže nevzniknou žádné náklady.
Hlavní změnou je podle tajemníka Zajíčka schválení záměru vytvořit odbor městské zeleně, který vznikne oddělením „samosprávné části“ dosavadního odboru životního prostředí. V podstatě jde o trend, který bude pokračovat a který sleduje oddělení částí úřadu, které vykonávají samosprávné činnosti od částí, které vykonávají státní správu a mají tedy „kulaté razítko“, což má přispět ke „zpřehlednění“ výkonu veřejné správy pro občany. Nový odbor by měl vzniknout v únoru příštího roku. Jde o organizační změny bez nárůstu počtu pracovníků.
Současně se rada zabývala také převodem některých agend z městských částí na Prahu, což zákon o Praze v přijatém znění vyžaduje. Ale, jak uvedl Zdeněk Zajíček, podařilo se navrhnout novelu uvedeného zákona, která má šanci projít schválením ještě do konce letošního roku, a ta by dávala Praze oprávnění přenést výkon některých agend na městské části. To je podstata dnešního problému, protože podle zákona by jednotlivé agendy mohly vykonávat buď všechny městské části nebo žádná, a protože vytvářet například dopravní nebo sociální odbory na 57 městských částech není prakticky možné ani efektivní, znamenalo by to stáhnout například všechny dopravní odbory pod magistrát. Návrh novely zákona teď podle tajemníka Zajíčka umožní, aby město na dva měsíce zvolilo přechodné řešení, takže nebude přebírat do zaměstnaneckého poměru pracovníky dopravních a dalších odborů městských částí, ale pouze si je „vypůjčí“. A po přijetí novely přenese výkon těchto agend znovu na městské části, přičemž přijetím nového Statutu Prahy by se jejich počet mohl i rozšířit, takže by se jejich služby více přiblížily občanům například na okraji města.
7. listopadu 2000
7. listopadu 2000