Novela má zachovat stávající praxi v pražském pohřebnictví

Městská rada dnes schválila návrh městské vyhlášky – novelu Statutu Prahy a ten bude nyní rozeslán městským částem k připomínkovému řízení, které bylo zkráceno na patnáct dnů. Novela se týká pohřebnictví a reaguje na zákon o pohřebnictví a změnu některých dalších zákonů.
Uvedený zákon uvádí jako provozovatele veřejného pohřebiště výhradně obec nebo registrovanou či náboženskou společnost. A z toho pro Prahu vyplývá, že pokud chce zachovat současnou praxi, musí statutem působnosti v této oblasti přenést na městské části. Zachování současného faktického stavu pohřebnictví na území hlavního města Prahy potom v praxi znamená ponechání 29 pražských hřbitovů ve správě příspěvkové organizace Správa pražských hřbitovů a dvou urnových hájů při pražských krematoriích ve správě příspěvkové organizace Pohřební ústav hl. m. Prahy. Zbývajících 37 lokálních hřbitovů, které jsou svěřeny městským částem, má zůstat v jejich správě, a proto je nutná navržená novela. Jde vesměs o hřbitovy lokálního významu, které z historického pohledu byly vždy tímto způsobem spravovány a dle předběžného průzkumu mají městské části trvalý zájem o další provozování těchto veřejných pohřebišť.
Zákon o pohřebnictví také obci, na jejímž území došlo k úmrtí nebo byly nalezeny lidské pozůstatky, ukládá povinnost zajistit pohřbení ve lhůtě 96 hodin od oznámení úmrtí - nesjedná-li pohřbení podle zvláštního právního předpisu žádná fyzická nebo právnická osoba, nebo nebyla-li zjištěna totožnost mrtvého do 1 týdne od zjištění úmrtí. V případě Prahy je takovýchto případů, kdy pohřeb musí ze zákona zajistit obec, ročně zhruba 250, a proto považuje město za vhodné přenést i tyto povinnosti na jednotlivé městské části. Jinak by musel Magistrátu na tuto činnost pro celou Prahu vyhradit jednoho pracovníka na plný úvazek. Městské části již mají s touto činností zkušenosti a i tady má proto novela statutu zachovat stávající praxi.
4. června 2002
4. června 2002