Novela přinese krajům daleko více práce, ale peníze resort neřešil

Městská rada se dnes musela zabývat situací, která vznikla po přijetí novely zákona o posuzování vlivu stavby na životní prostředí. Novela výrazně zvyšuje rozsah i náročnost práce, kterou bude muset Praha vykonávat, ale ministerstvo životního prostředí k tomu nepřihlédlo a s prací na regiony nepřevedlo potřebné peníze. Primátor Prahy Pavel Bém se proto obrátí písemně na ministra Libora Ambrozka a bude žádat urychlené řešení.

  • 2 minuty čtení

Životní prostředí

 

Městská rada se dnes musela zabývat  situací, která vznikla po přijetí novely zákona o posuzování vlivu stavby na životní prostředí. Novela výrazně zvyšuje rozsah i náročnost práce, kterou bude muset Praha vykonávat, ale ministerstvo životního prostředí k tomu nepřihlédlo a s prací na regiony nepřevedlo potřebné peníze. Primátor Prahy Pavel Bém se proto obrátí písemně na ministra Libora Ambrozka a bude žádat urychlené řešení.   

„Množství případů, které bude muset Praha v rámci žádostí o EIA projednávat, se po novele zvýší zhruba dvanáctkrát.  Zvýší se počet případů, zvýší se náročnost projednávání a máme spočítáno, že budeme potřebovat přijmout šest nových pracovníků, další kanceláře a počítačové vybavení. A samotné náklady na zveřejňování informací pro nás vzrostou  o pět miliónů korun ročně. Současně naběhnou další náklady. Ničím z toho se ministerstvo při návrhu novely zákona nezabývalo, pouze převedlo na krajské úřady práci. Není to zdaleka ojedinělý případ, také v řadě dalších zůstávají peníze na centrální úrovni a náklady na nárůst administrativy,  vyvolané legislativními změnami,  nesou regiony a obce. V tomto případě je to tak markantní, že požadujeme na ministerstvu okamžitou nápravu“, uvedl radní Miloš Gregar.

Zákon č. 163/2006 Sb., kterým se mění zákon č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí a o změně některých souvisejících zákonů nabyl účinnosti 27. dubna 2006. Novela zákona významně rozšiřuje předmět posuzování zákona, především  zavádí zjišťovací řízení pro tak zvané podlimitní záměry.

Jak Gregar upřesnil, novela zákona přitom neprošla řádným meziresortním připomínkovým řízením a při předkladu byla evidentně podceněna administrativní náročnost kterou zákon přinese. Ministerstvo životního prostředí ani neuplatnilo nárok na finanční zajištění přeneseného výkonu státní správy. Resort zatím vzniklou situaci řešil pouze dopisem ministra Libora Ambrozka, který se obrátil s žádostí na pana primátora, hejtmany jednotlivých krajů a ředitele odborů životních prostředí krajských úřadů. „V podstatě nám pouze sdělil, že je nutné posílit personální aparát příslušných orgánů krajů pro oblast posuzování vlivů na životní prostředí.  A dál ministerstvo životního prostředí  situace nezajímala“, řekl Gregar.

Dodal, že bez vytvoření podmínek pro zabezpečení tohoto přeneseného výkonu státní správy bude velice obtížné až nemožné vykonávat řádně a v souladu s právním předpisem  tuto agendu.

 

V Praze 6. 6. 2005

 


Oblast kultury, cestovního ruchu a kongresové turistiky, církví a náboženských společností, oblast pohřebnictví spadá do působnosti radního hl. m. Prahy Mgr. Bohumila Černého




Za správnost: Luděk Schreib / l. 2061
6. června 2006
6. června 2006