Novela zákona o obecní policii

Radiožurnál - 9.5.2002
Moderátor (Zora Ježková):
Větší pravomoci, ale také větší nároky má přinést městským strážníkům novela zákona o obecní policii, kterou schválili poslanci. Pokud projde i Senátem a podepíše ji prezident republiky, co bude v praxi znamenat pro nás občany? Bude například díky zavedení kamerového monitorování veřejných prostranství omezena pouliční kriminalita? Budeme se cítit bezpečněji? I o těchto otázkách teď budeme hovořit s naším hostem, radním hlavního města Prahy Rudolfem Blažkem. A my bychom začali tím, čím konkrétně se mají pravomoci strážníků vlastně zvýšit, kde a kdy by pak mohli zasahovat?

Rudolf Blažek, radní hlavního města Prahy:
Já myslím, že naprosto nejpodstatnější v té věci je zvýšení pravomoci strážníků městské policie v oblasti dopravy, a to konkrétně možnost odtahovat vozidla, která tvoří překážku silničního provozu na komunikaci, potažmo pokud překážejí, pokud špatně parkují na místě vyhrazeném pro invalidy. To já si myslím, že je nejpodstatnější z hlediska jaksi konkrétního dopadu pro občany. Myslím si, že velice důležitá je formulace, která byla schválena, a to, že strážníci budou moci, pokud dnes zakročují, neměli by mít možnost zakročovat mimo území obce, ale po této novele v případě, že zahájí zákrok a území obce a ten pachatel trestného činu či přestupku překročí teritoriální hranice třeba Prahy, tak potom i ten strážník může ten zákrok dokončit. A určitě by bylo dobré zde zmínit i kamerové systémy, které v řadě desítkách měst v České republice jsou již zřízeny, ale neměly zásadní oporu v zákoně. A tím, že Poslanecká sněmovna toto schválila, tak se pro ty obce a jejich městské či obecní policie otevřela jaksi zákonná možnost tyto kamerové systémy využívat?

Moderátor (Zora Ježková):
Jak už se kamerové systémy osvědčily v praxi zatím?

Rudolf Blažek, radní hlavního města Prahy:
My v Praze máme poněkud jinou situaci než ve většině měst. My jsem ten kamerový systém napojili přímo na Policii ČR s tím, že je zcela jednoznačné a vychází to ze statistik Policie ČR, tam, kde ty kamery jsou umístěny a v Praze je těch kamerových stanovišť 126, tak se minimálně o 20-30 %, někdy i o více procent snížila kriminalita v tom teritoriu. Ono to má jasnou logiku, protože upřímně řečeno, kdybych byl zločinec, tak proč bych kradl před kamerou, aby mě bylo možno nejenom okamžitě zachytit při tom trestném činu, ale i kdyby se to nestihlo, tak ta policie mě odhalí na základě těch záběrů. To má jasnou logiku.

Moderátor (Zora Ježková):
Takže systém kamerového monitoringu, jakým způsobem se bude vlastně dále rozvíjet, třeba i v těch dalších městech? Máte o tom trošku představu?

Rudolf Blažek, radní hlavního města Prahy:
Já vím o tom, že řada obcí skutečně ty své kamerové systémy zavedla na městskou policii, že to sledují strážníci městských policií. A pochopitelně je dobré, že se to schválilo v tom zákoně, protože v současné době je to v zákoně o Policii ČR, v zákoně o obecní policii možnost využívat kamerové systémy jasně nebyla. A ačkoli existují ve většině názory, že městská policie může tyto kamerové systémy používat, ačkoliv to v zákoně o obecní policii není, tak tím, že se to tam objevilo, tak tím se jasně zamezí všem dohadům, všem spekulacím, dohadům a já si myslím, že je to v pořádku.

Moderátor (Zora Ježková):
Já bych se ještě vrátila k tomu odtahování vozidel. Stručně zopakuji, že podle novely, kterou ještě musí posoudit Senát a prezident, by mohli městští a obecní strážníci také rovnou odtáhnout automobily z míst, kde při parkování brání provozu nebo stojí na místech pro invalidy. Dosud mohli dávat na takové auto jen botičku a možnost nechat odtáhnout vozidlo měli doposud jen dopravní policisté Policie ČR. Myslíte si, že to podle vás povede k větší kázni řidičů?

Rudolf Blažek, radní hlavního města Prahy:
Já bych se teď soustředil na ty vyhrazená místa pro invalidy. Městská policie jen v Praze loni řešila 11 000 přestupků a dala téměř 2 000 botiček. Je zcela evidentní, že vzhledem k tomu, že městská policie neměla tu pravomoc nařídit ten odtah, což je logické jaksi řešení toho problému, tak nasazovala botičky. To byla jediná momentální účinná metoda, ale je absurdní, že to auto tam zůstalo zablokováno. Čili jestliže si vezmete, že 11 000 přestupků městská policie řešila, bude je moci řešit takto razantně. A myslím si, že tento přestupek je tak závažný, že si zaslouží, aby to vozidlo bylo odtaženo a že to jistě pomůže. Nemluvě o tom, že pokud tvoří překážku na komunikaci a strážníci budou mít pravomoc toto odtáhnout, tak si myslím, že je evidentní, že ta změna pomůže.

Moderátor (Zora Ježková):
Jestlipak bude také více strážníků na našich ulicích?

Rudolf Blažek, radní hlavního města Prahy:
My v Praze samozřejmě na toto nezapomínáme a jsem přesvědčen, že i v ostatních městech ten tlak na zvyšování stavu městských strážníků je. My v Praze jsme zvedli za poslední čtyři roky stavy městské policie z tisíce na 1 250, čili o čtvrtinu. I když bychom nejradši, aby byl dostatečný počet policistů Policie ČR, ale to je problém, takže se snažíme aspoň náhradně tento problém řešit městskou policií.

Posluchač 1:
Franc, Ostrava. Já se na to dívám tak, že jde o víceméně nesmysl. Oni mají totiž pravomocí dost, až na to, že už teď nedělají nic jiného - nemluvím o pražských, s těmi mám ještě horší zkušenosti. Nedělají nic jiného, než že velice slušně řeknu šikanují lidi. Oni totiž zásadně honí lidi, kteří jsou dohonitelní, ale na grázly ani náhodou. Nehledě na to, že to jsou pravděpodobně jejich kamarádíčci. To bude ale pravděpodobně řešeno tím, že jejich odpovědnost a kvalifikační nároky se zvýší. Problém bude v tom, že bude dobré sledovat, kolik se jich tam vymění. A co se týká těch kamerových systémů, nebylo by dobré zákonem snad stanovit, jestli se má policista dívat na zločince levým, pravým nebo jen modrým okem? Vždyť je to nesmysl diskutovat o takovýchto věcech!

Posluchač 2:
Tady posluchač z Plzně. Nebyl bych tak radikální jako posluchač přede mnou, ale v podstatě mám podobné zkušenosti. Jenom se obávám, že tady v Plzni, jestli máme dejme tomu padesát městských strážníků, z toho jich je deset v trestním stíhání nebo mají nějakou kaňku, jestli prostě tihle lidé nás mohou šikanovat ještě víc. Já mám taky osobní zkušenosti, protože když vozím peníze do banky nebo zboží do obchodu, tak skutečně se s nimi dá těžko dohodnout. Já nemůžu nosit několik krabic třeba 500-1 000 m, kam mě oni skutečně vykazují. Jestli skutečně tito lidé mají mít ještě větší pravomoci než mají teď. Dneska si člověk tu botičku riskne, když to jinak nejde, ale aby mi odtáhli auto i se zbožím a já jsem ztratil třeba ještě další den, tak to je podle mě represe nepřípustná.

Moderátor (Zora Ježková):
Takže tady je ta otázka spolehlivosti a bezúhonnosti. Nároky na ni by se měly také posílit. Budeme o tom taky mluvit.

Posluchač 3:
Tady je Sladký, Praha. Já jsem se chtěl zeptat pana radního Blažka, jestli si pamatuje, proč ta městská policie vůbec byla zřízena. Pokud tedy já vím, tak se měli objevovat na ulicích a měli chodit. Doslova byla hesla, že každá ulice bude mít svého strážníka. A já teda v současné době městské strážníky vidím akorát teda opravdu zastavovat ta auta a pak je dost často vidím někde na pumpách, kde se občerstvují a družně se baví. Dneska je situace taková, že máme policie dvě a na ulicích není vidět ani jedna. A my platíme obě dvě a my obyvatelé z toho nemáme prostě nic, jenom to šikanování, jak říkal ten první posluchač.

Moderátor (Zora Ježková):
Já myslím, že bychom mohli začít od toho posledního názoru. Kdo vlastně kontroluje činnost městských strážníků, kteří se opravdu mají pohybovat na našich ulicích, a jak sami řekli naši posluchači, tak je tam nevidí?

Rudolf Blažek, radní hlavního města Prahy:
V Praze je to dělené. Jednak v Praze máme zastupitelstvo Hlavního města Prahy, Hlavní město Praha a magistrát a samozřejmě Městskou policii Praha. Ale máme systém, který jsme zavedli, jednak je to systém okrskářů, kterých je v Praze asi 200 a kteří podle mého názoru musí být vidět. Já si nemyslím, že pan Sladký, který volal nakonec, je reprezentativním vzorkem Pražanů.

Moderátor (Zora Ježková):
A myslíte, že 200 okrskářů stačí na celou Prahu?

Rudolf Blažek, radní hlavního města Prahy:
Okrskáři, to jsou dva druhy služby. Jeden druh služby je ten, že 200 okrskářů mají každý svoje teritorium, za které odpovídají kolik je tam černých skládek a tak dále. Musí to vyřešit, musí předkládat návrhy řešení a měli by tam samozřejmě i fyzicky sloužit. Pak je tady dalších z těch 1 250 strážníků, kteří slouží ve výkonu služby, v tom servisu, v těch operačních střediscích a tak dále. Ale já souhlasím s tím, že těch strážníků opravdu je málo. Je to obecný názor a je pravdivý, v Praze skutečně chybí 1 500-2 000 policistů či strážníků.

Moderátor (Zora Ježková):
A co s tím budete dělat?

Rudolf Blažek, radní hlavního města Prahy:
My jako město se snažíme zvyšovat stavy městské policie. Bohužel problém je v tom, že stavy státní policie se nezvedly za posledních deset let ani o jednoho policistu. Abych nepřeháněl, za poslední čtyři roky, co jsem radním. A jestli se budou zvyšovat, to není otázka na mě, ale na Policii ČR a na ministerstvo vnitra. Já doufám, že se z tohoto trochu poučí a že zvedne ty stavy. Ale co se týče města, město zvedlo o 250 mužů městskou policii, ale také to není nekonečné. Stojí to samozřejmě velké peníze městskou kasu a ty možnosti jsou taktéž omezené. Jestli mohu reagovat na všechny ty tři dotazy, tak šikanování ... Ten pán z Plzně má trošku špatné hodnocení. To nevymýšlí městská policie, kde může kdo parkovat a kam může vjíždět. To je věc většinou magistrátu, případně obvodních úřadů, kde určují pravidla dopravy především z hlediska vjezdu na pěší zónu či parkování především v těch centrálních částech měst. To městská policie nevymýšlí, ta je tady od toho, aby zajišťovala dodržování. Čili to, jestli ho někdo šikanuje a dává mu botičky, když nemá jak zásobovat, myslím si, že je to adresné na zastupitele, na primátora, na starostu či na ten úřad. Ale vyčítat to městské policii, to jako kdybychom vyčítali policistům, že kontrolují dodržování rychlosti.

Moderátor (Zora Ježková):
Je to samozřejmě sporná otázka, ale já bych se přece jen ještě vrátila k tomu, že novela má posílit i nároky na spolehlivost a bezúhonnost strážníků. O tom tady taky byla řeč. Jak?

Rudolf Blažek, radní hlavního města Prahy:
Já myslím, že můžu prohlásit, že to, jak je upraven zákon o obecní policii v té novele, je daleko přísnější, než mají například policisté ČR.

Moderátor (Zora Ježková):
Takže můžeme konkrétně?

Rudolf Blažek, radní hlavního města Prahy:
Konkrétně aby obecní strážníci mohli vykonávat pravomoci obecního strážníka, budou muset splňovat podmínky zbrojního průkazu, budou muset být držitelé zbrojního průkazu, opravňující k držení a nošení zbraně k výkonu povolání, což v rámci zákona o zbraních a střelivu je už docela přísné. Ale hlavně budou muset splňovat podmínky bezúhonnosti a spolehlivosti. Ta bezúhonnost spočívá v tom, že bezúhonný není strážník, občan, který byl pravomocně odsouzen ...

Moderátor (Zora Ježková):
Myslíte, že to, že někdo vlastní zbrojní pas, už samo o sobě zaručuje bezúhonnost?

Rudolf Blažek, radní hlavního města Prahy:
Ne, určitě ne. Jste vy držitelkou zbrojního průkazu? Asi ne. Ale tam jsou podmínky deset let minimálně bezúhonnosti. Nesmíte být posledních deset let odsouzena za spáchání úmyslného trestného činu a další podmínky, které tam jsou z hlediska bezúhonnosti a spolehlivosti obecně. O tom mluvím a ne, že člověk je automaticky bezúhonný. Ale k té bezúhonnosti a spolehlivosti je v tomto zákoně ještě navíc to, že bezúhonným není občan, který byl pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin, potažmo který byl v posledních pěti letech odsouzen pravomocně za trestný čin z nedbalosti, pokud je to v rozporu s posláním strážníka. A hlavně spolehlivý není strážník, kterému bylo v posledních letech uložena sankce za přestupek a jestliže to jednání, za které byla uložena sankce, bylo v rozporu s posláním strážníka podle zákona. Já si to vykládám tak, že pokud například spáchá dopravní přestupek a je projednán ve správním řízení, tak zásadně není spolehlivý. Čili je to velice tvrdé a velice striktní.

Moderátor (Zora Ježková):
Já připomenu, že tuto novelu musí posoudit Senát a podepsat prezident republiky. Pokud projde novela Senátem, samozřejmě.
10. května 2002
10. května 2002